back to top
9.4 C
Ostrołęka
poniedziałek, 14 października 2024 r.

Społecznie Pozytywni – Judyta Olszewska

REKLAMA

Na program zapraszamy w poniedziałki po godzinie 9.35, powtórka po 14.35 oraz we wtorek po godzinie 10.35. Audycja powstaje przy współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i jest realizowana ze środków województwa mazowieckiego.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Marta Mierzejewska: Dzień dobry. Na 88,5 FM moim gościem jest Judyta Olszewska, przewodnicząca Zarządu Koła Gospodyń Wiejskich Żebry-Wierzchlas.

– Dzień dobry

MM: Otrzymaliście dotację 20 tysięcy złotych na wsparcie aktywizacji seniorów w ramach działalności Kół Gospodyń Wiejskich z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Wasz projekt nosił nazwę Aktywny Senior Warsztaty. Brzmi dość zagadkowo, więc proszę o szczegóły.

– Tak, zgadza się. Skorzystaliśmy w 2023 roku z dotacji Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej na przeprowadzenie zadania publicznego pod nazwą Aktywny Senior Warsztaty i projekt ten obejmował cykl spotkań dla seniorów w wieku 55+, zgodnie z założeniami regulaminu

Województwo Mazowieckie dopuszcza tutaj bardzo młodego seniora. Wiek 55 lat jest moim zdaniem bardzo młodym wiekiem, żeby określić osobę jako senior, ale to fajnie, bo mogą także osoby w takim wieku korzystać z dobrodziejstw, które te projekty przynoszą. W naszych założeniach, w ofercie zaproponowaliśmy przeprowadzenie warsztatów krawieckich dwudniowych dla seniorów z terenu gminy Olszewo-Borki, gminy Sypniewo oraz gminy Goworowo.

Obejmowało więc to obszar działalności dwóch powiatów, ostrołęckiego i makowskiego. Warsztaty krawieckie odbyły się w Świetlicy Wiejskiej w Żebry Wierzchlas. Były to dwudniowe warsztaty po 4 godziny dziennie. Przeprowadziła je zaprzyjaźniona koleżanka z Koła Gospodyń Wiejskich Łazowianki, która od wielu lat prowadzi swoją działalność, jest krawcową, także ma ogromne doświadczenie. Uczyła seniorów przede wszystkim podstaw budowy maszyny, obsługi maszyny, prostych ściegów. Seniorzy dzięki temu, że były w ramach dotacji zakupione wszelkie materiały, szyli serwetki, obrusy, uczyli się wszywać taśmy marszczące, więc było to takie poszerzenie ich wiedzy. Działanie spowodowało, że wyszli z domu, spotkali się, mieli zapewniony poczęstunek w ramach tego projektu, także same pozytywne wyniki.

MM: Jestem ciekawa, czy w ten warsztat zaangażowali się także panowie, no bo dzisiaj chyba trochę ten zawód utożsamiamy jednak z kobietą, a przecież przed laty wielu mężczyzn tym fachem mogło się szczycić. Między innymi mój dziadek, więc stąd moja ciekawość.

– Tak, mieliśmy jednego pana na warsztatach krawieckich. Ogólnie projekt był skierowany do grupy 15-osobowej. W warsztatach krawieckich wzięło udział 22 osoby, więc było to

więcej niż pierwotne założenie projektowe, ale był jeden pan, który właśnie mówił, że trudnił się tym, może nie jakoś specjalistycznie, ale zawsze go to interesowało i z ochotą przyszedł na te warsztaty. Kolejne to warsztaty kompetencyjne. To były warsztaty z zakresu pozyskiwania środków zewnętrznych na działania senioralne dla osób w podeszłym wieku. Gdzie można szukać środków, gdzie należy złożyć ofertę, w jaki sposób tę ofertę przygotować. W naszym Kole jest akurat młody zarząd 35+, natomiast są zarządy, gdzie zasiadają osoby 55+, i starsze i te osoby przede wszystkim boją się pozyskiwać dotacji, szukać tych środków, z racji tego, że przede wszystkim nie wiedzą gdzie, jak, skąd i jak to potem rozliczyć. Dlatego uważam, że takie warsztaty kompetencyjne mają bardzo pozytywny wydźwięk w przyszłości, dzięki temu koła mogą się rozwijać. U nas warsztaty kompetencyjne poprowadziła pani Edyta Kozera, jest to osoba współpracująca z Mazowieckim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej. Bardzo szeroko seniorom przedstawiła możliwości, gdzie można szukać środki na tego typu działania.

MM: Zwieńczeniem waszych działań był jednodniowy wyjazd na kręgle.

– Mieliśmy oczywiście wynajęty w ramach projektu autobus, przyjechaliśmy do lokalnej kręgielni w Ostrołęce, był krótki instruktaż, więc seniorzy poznali wszelkie zasady gry, no i potem wykorzystali je w praktyce. Super im to wychodziło. Dopytują, kiedy znów jedziemy na kręgle, więc świetna sprawa dla aktywizacji, dla przeciwdziałania tej marginalizacji społecznej seniorów, dla ich takiego rozwoju osobistego i kultury fizycznej.

MM: Bardzo zadowoleni są z udziału w waszym projekcie.

– Tak, tak. Wiele pozytywnych słów seniorzy w naszą stronę kierowali i osobiście, i na Facebooku, bo projekt był oczywiście promowany w mediach społecznościowych. Tak jak powiedziałam, już dopytują kiedy kolejna edycja, kiedy będziemy mogli znów wspólnie gdzieś wyjechać.

Dlatego też w tym roku zdecydowaliśmy się powtórzyć ten konkurs. Złożyliśmy ponownie ofertę w do Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Na ten sam konkurs, w tym samym obszarze nawet nazwa została podobna, również są to warsztaty senioralne, aktywny senior, natomiast wachlarz warsztatów jest już inny. Będą warsztaty cukiernicze, florystyczne, będzie pierwsza pomoc przedmedyczna i będzie warsztat wyjazdowy do Torunia, gdzie seniorzy będą uczyć się wypieku piernika, zwiedzą starówkę, ale też planetarium.

MM: Można powiedzieć, że dbacie o atrakcyjność Waszego programu, jeśli chodzi o realizację tych projektów.

– Tak, chcieliśmy w tym roku trochę zmienić ten wachlarz oferty i myślę, że pierwszym i podstawowym warunkiem, dlaczego tak zrobiliśmy było podwojenie budżetu. W ubiegłym roku pozyskaliśmy 10 tysięcy złotych, tyle można było maksymalnie uzyskać, w tym roku można było uzyskać 20 tysięcy złotych, więc mogliśmy też rozszerzyć nasze działania. Mamy zaplanowane po prostu 7 dni różnych warsztatów z przeróżnych zakresów, tak żeby każdy senior coś dla siebie znalazł. Jesteśmy na etapie podpisywania umowy i będziemy działać. Myślę, że w wakacje już coś zacznie się dziać.

Mm: Podejmujecie kolejne działanie w ramach tego instrumentu, więc można teraz podkreślić potrzebę realizacji tego typu inicjatyw, bo z pewnością jest ona zauważalna.

– Tak, oczywiście jest bardzo zauważalna. W naszej miejscowości, w miejscowości

Żebry-Wierzchlas nie ma żadnej organizacji społecznej, która by działała w obszarze polityki senioralnej i w ogóle nie ma żadnej innej organizacji, która jakiekolwiek działania społeczne by prowadziła. Mimo, że jesteśmy małą miejscowością, bardzo małą, bo mamy niespełna 100 mieszkańców, to staramy się aktywizować nie tylko naszych mieszkańców, ale też właśnie okoliczne miejscowości i tutaj w tym projekcie można było to świetnie połączyć, zaprosić inne gminy, inne powiaty do współpracy. Grupa seniorów z tych miejscowości na tym fajnie skorzystała. Z całego serca dziękujemy Mazowieckiemu Centrum Polityki Społecznej, bo to dzięki województwu mazowieckiemu i MCPS-owi możemy takie działania prowadzić, realizować i seniorzy oczekują takich działań, takiej oferty w przyszłości, także dziękujemy serdecznie.

MM: Z tego co słyszę, pomysłów, inspiracji wam nie brakuje, więc domyślam

się, że na dwóch projektach się nie skończy. Za spotkanie dziękuję Pani Judycie Olszewskiej, przewodniczącej Zarządu Koła Gospodyń Wiejskich w Żebry-Wierzchlas.

– Dziękuję serdecznie.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex