Niepełnosprawni z Mazowsza będą mogli korzystać z nowej strony internetowej dostosowanej do ich potrzeb. Jej prezentacja była jednym z punktów trzeciego już posiedzenia Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Warszawie, w trakcie którego podsumowano działania na Mazowszu. Nowym udogodnieniem było również tłumaczenie obrad Sejmiku na język migowy – informuje Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Cykliczne już spotkania osób niepełnosprawnych to inicjatywa Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych działającej z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Tegoroczne obrady były pierwszymi tłumaczonymi na język migowy. To ważne, bo Polski Język Migowy (PJM) jest naturalnym językiem polskiej społeczność głuchych, w odróżnieniu od sztucznie stworzonego Systemu Językowo-Migowego (SJM). Ten ostatni – mimo iż to kalka polszczyzny mówionej – jest wciąż najczęstszym sposobem przybliżania treści informacyjnych głuchym (np. w mediach). Warto jednak podkreślić, iż dla wielu niesłyszących jest to system trudny do zrozumienia, ponieważ jest dla nich właściwie obcym językiem.
K.J.