Uczniowie szkół zawodowych wciąż mogą sięgać po stypendia. Rusza dodatkowy nabór. Wnioski można składać do 23 listopada. To pierwsza edycja programu stypendialnego dla szkół zawodowych. Wsparcie finansowe w wysokości 420 zł miesięcznie – przez 10 miesięcy, może otrzymać aż 480 osób. Na ten cel zarezerwowano ponad 2,5 mln zł (RPO WM 2014-2020).
Na terenie Mazowsza działa około 400 szkół zawodowych, w których kształci się około 75 tysięcy młodych ludzi. Otrzymane wsparcie uczniowie będą mogli przeznaczyć m.in. na zakup literatury fachowej, udział w dodatkowych zajęciach pozaszkolnych, kursach językowych, konferencjach, seminariach, warsztatach, a także na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu (komputery, oprogramowanie, aparat fotograficzny, kamera itp.).
O stypendia mogą ubiegać się uczniowie, którzy spełnią łącznie następujące warunki: są uczniami co najmniej II klasy szkoły zawodowej; w roku szkolnym 2014/2015 otrzymali promocję do następnej klasy; w roku szkolnym 2015/2016 będą uczniami szkół zawodowych zlokalizowanych na terenie Mazowsza; nie ukończyli 24 roku życia do dnia 30 czerwca 2016 r.; nie będą uzyskiwać w roku szkolnym 2015/2016 stypendiów dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w województwie mazowieckim w ramach projektu – Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka realizowanego w ramach Poddziałania 10.1.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.
Warunkowo dopuszcza się składanie wniosków przez uczniów/słuchaczy szkół policealnych o ile zaistnieje sytuacja, w której wartość docelowa wskaźnika dotyczącego liczby uczniów objętych wsparciem stypendialnym nie zostanie osiągnięta.
Najważniejsze jest jednak to, że przyszli stypendyści muszą wyróżniać się ponadprzeciętnością tzn. średnią nie niższą niż 4,0 z przedmiotów zawodowych oraz 4,50 z dwóch wybranych przedmiotów 'ogólnych” związanych z zawodem w zakresie rozszerzonym. Na dodatkowe punkty mogą liczyć uczniowie, którzy w roku szkolnym 2014/2015 byli laureatami lub finalistami olimpiad i turniejów, a także konkursów o charakterze zawodowym o zasięgu co najmniej wojewódzkim oraz uczniowie z rodzin wielodzietnych.
O stypendium mogą ubiegać się uczniowie, którzy uzyskają minimum 12 punktów, obliczonych na podstawie kryteriów dotyczących osiągnięć edukacyjnych.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: http://www.stypendiazawodowe.oeiizk.waw.pl