Rewitalizacja to niełatwe zadanie wymagające zaangażowania wielu stron, a przede wszystkim poznania nowych ram prawnych. Trudności dostarcza samo przygotowywanie lub aktualizacja programów rewitalizacji. Temat z pewnością przybliżą organizowane w urzędzie marszałkowskim spotkania dla zainteresowanych rewitalizacją samorządów. Właśnie trwa nabór na dotacje na tworzenie albo aktualizację programów. A jest o co walczyć. W obecnej perspektywie UE przeznaczy na projekty rewitalizacyjne na Mazowszu ponad 206 mln euro.
Rozwój społeczno-gospodarczy, zmiany sposobu życia oraz transformacja gospodarcza doprowadziły do sytuacji, w której wiele obszarów w Polce i na Mazowszu utraciło swoje pierwotne funkcje. Aby je aktywizować i przywrócić do użytkowania konieczne jest przeprowadzenie procesu rewitalizacji. Niestety, przez wiele lat brakowało regulacji prawnych i narzędzi do zmiany tej sytuacji. Zmieniło się to w ostatnich miesiącach. Rząd przyjął ustawę o rewitalizacji (8 października 2015 r.) oraz Krajową Politykę Miejską (20 października 2015 r.), w której rewitalizacja stanowi jeden z ważniejszych obszarów.
Mówi marszałek Adam Struzik.
Czym są programy rewitalizacji wyjaśnia Sylwia Maksim-Wójcicka, przewodnicząca zespołu ds. rewitalizacji z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Na ten rok zaplanowanych jest 11 konkursów dotyczących rewitalizacji obszarów zdegradowanych i zmarginalizowanych.
Obecnie trwa nabór na tworzenie lub aktualizację programów rewitalizacji. O dofinansowanie mogą ubiegać się mazowieckie gminy. Nabór trwa do 29 stycznia br. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu/rewitalizacja.