Najmłodsi mieszkańcy Mazowsza będą mogli skorzystać z konsultacji oraz badań przesiewowych. Samorząd województwa przygotował kompleksowy program profilaktyki zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży. To pierwszy tego typu projekt w kraju.
Skorzysta z niego ponad 1,8 tys. dzieci i młodzieży w wieku 12-21 lat oraz blisko 1,9 tys. pedagogów. Na jego realizację władze regionu przeznaczą 8 mln zł. Nabór ruszy już we wrześniu. Mówi marszałek Adam Struzik.
W Polsce odsetek dzieci, które chorują na depresję wynosi co najmniej 9 proc., co oznacza, że leczenia psychiatrycznego i wsparcia psychologicznego wymaga około 630 tys. dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Tymczasem średnio w Polsce jeden psychiatra dziecięcy przypada na 20 tys. dzieci i młodzieży. Niestety, z roku na rok rośnie także liczba prób samobójczych wśród najmłodszych. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji w 2020 roku w całym kraju funkcjonariusze odnotowali ponad 840 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, a w ubiegłym roku było ich już prawie 1340. Sytuację dodatkowo utrudniła pandemia COVID-19, która sprzyja występowaniu depresji. Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego podkreśla, że w obliczu trudnej sytuacji w psychiatrii dziecięcej, takie projekty jak ten są bardzo ważne.
Program będzie realizowany w latach 2022-2024.