Aż 11 tys. uczniów z Mazowsza weźmie udział w projekcie samorządu Mazowsza. Młodzież będzie spotykać się i pracować ze specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego i psychiatrii. Projekt, na który samorząd przeznaczył 451 tys. zł będzie realizowany od tego miesiąca do czerwca 2022 r.
Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę, że dzieci i młodzież są grupą, która coraz częściej doświadcza zaburzeń depresyjnych.
Działania edukacyjne zrealizuje m.in. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. Jego prezes, Michał Stelmański podkreśla, że działania podejmowane przez samorząd Mazowsza to wyciągnięcie pomocnej dłoni do młodych ludzi, którzy nie mogą liczyć na państwową służbę zdrowia. Sytuacja jest bardzo trudna m.in. z powodu niedokończenia reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.
Obecnie są dwa oddziały psychiatryczne stacjonarne dla dzieci, z których jeden w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zostanie przekształcony na covidowy oddział psychiatryczny. To w rezultacie spowoduje, że pozostanie tylko jeden oddział psychiatryczny dla dzieci w zasadzie na dwa województwa – mazowieckie i podlaskie.
Realizacją zadania zajmą się:
Centrum Kompetencji Zawodowych 'Moja Droga” Monika Figler;
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota;
Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o.;
Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie;
Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A.;
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy;
Warszawski Szpital dla Dzieci – Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej;
Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.