back to top
5.5 C
Ostrołęka
środa, 27 listopada 2024 r.

Pomnika Mauzoleum oficjalnie otwarty

REKLAMA

Powiększ

 

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Uroczystości związane z obchodami 181. rocznicy bitwy pod Ostrołęką, która miała miejsce 26 maja 1831 r. oraz z zakończeniem projektu „Ponarwie”, w ramach którego wybudowany został pomnik mauzoleum odbyły się w sobotę. Towarzyszył im Festiwal Win Węgierskich.

Spotkanie rozpoczęło się mszą polową w intencji żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką, którą  odprawił biskup Janusz Stepnowski. Delegacje samorządowców, parlamentarzystów, służb mundurowych, organizacji związków, ostrołęczan oraz przedstawicieli ambasady węgierskiej złożyły pod sarkofagiem kwiaty.

Budowa mauzoleum, według projektu Romualda Zerycha i Borysa Zinserlinga, rozpoczęła się już w 1930 r. Na setną rocznicę bitwy zdołano wykonać jedynie fundamenty mauzoleum i ustawić stalowe belki konstrukcji nośnej. Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo fosy, prace te były poważnie utrudnione. Do drugiej wojny światowej wybudowano tylko żelbetonową bryłę. Nie ukończono schodów z tarasami, nie postawiono rzeźb i nie wykończono wnętrza. W czasie wojny rozebrano częściowo zbudowane schody. Budowla ucierpiała także na skutek ostrzałów artyleryjskich. W okresie powojennym prace budowlane przy obiekcie mauzoleum wykonywane były w sposób chaotyczny, niezgodny z intencją pierwotnego projektu.

Dopiero dzięki otrzymanej dotacji unijnej w wysokości 5,2 mln zł, możliwe było przeprowadzenie niezbędnych prac mających na celu ochronę fortu ziemnego i pomnika-mauzoleum przed dalszą dewastacją. Pozostała część środków pochodziła z budżetu województwa mazowieckiego oraz ze środków muzeum dzięki, któym przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie.

 

Pomnik mauzoleum został zrewitalizowany, a następnie zaadoptowany na potrzeby Muzeum Powstania Listopadowego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej aranżacji, umożliwiającej wykorzystanie rozwiązań multimedialnych, mauzoleum zostało dostosowane do oczekiwań młodego pokolenia. Pod względem artystycznym jest jednym z nielicznych w naszym kraju przykładów konstruktywizmu i jedynym mauzoleum z okresu powstania listopadowego.

 

(op.mm)

zdjęcia Robert Causari

{gallery}mauzoleum_181{/gallery}

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex