Strona główna Blog Strona 764

ZUS przyjmuje wnioski o żłobkowe

0

Od kwietnia 2022 r. rodzice maluchów mogą składać do ZUS-u wniosek o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wysokość dopłaty wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie.

Tylko w 2023 roku z niższej opłaty skorzystało przeszło 156 tys. dzieci.

Informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Prawo do dofinansowania nie zależy od dochodów rodziny. Wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie, jednak nie więcej niż faktyczna opłata ponoszona przez rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Opłata za pobyt to kwota po uwzględnieniu zniżek, dotacji z budżetu gminy lub środków unijnych. Nie wlicza się do niej kosztów za wyżywienie. Aby skorzystać z dopłaty, dziecko musi uczęszczać do placówki, która jest wpisana do rejestru żłobków i klubów dziecięcych albo być pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów.

Dofinansowanie dotyczy dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.

’Żłobkowe” nie trafia bezpośrednio na konto rodziców. Wypłaty świadczeń są przekazywane bezpośrednio na konto placówek opieki.

Wniosek o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice, którzy mają numer PESEL mogą taki wniosek złożyć również przez aplikację mZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Miejsce na reklamę

Kurpiowskie koronki w Bibliotece Pedagogicznej

0

Do 29 marca w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce można oglądać wyjątkową wystawę kurpiowskich fartuchów z koronkowymi wstawkami. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Czesławą Lewandowską. Swoje prace zaprezentowały tam utalentowane artystki z Ostrołęki i okolic: Czesława Lewandowska, Teresa Pabich, Joanna Golon, Czesława Gałązka, Krystyna Świder, Anna Ogniewska, Katarzyna Majkowska, Stanisława Suchecka, Alina Staśkiewicz, Zofia Głowacka, Ewa Lipnicka, Jadwiga Niedźwiedzka i Anna Pianka.

Koronka w kulturze kurpiowskiej odnosi się zwykle do bogatego dziedzictwa rękodzielniczego regionu, jest często wykonywana ze specyficznymi wzorami i technikami, które odzwierciedlają lokalne tradycje. Charakteryzuje się delikatnością oraz bogactwem detali. Typowe motywy to kwiaty, liście, ptaki czy symbole związane z przyrodą. Koronki są używane do ozdabiania ubrań, obrusów, serwetek czy dekoracji wnętrz.

Fot. Biblioteka Pedagogiczna.

Miejsce na reklamę

Ostrołęcki szpital pionierem w nieinwazyjnych zabiegach umożliwiających dializowanie pacjentów

0

Niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia leczenia pacjentów z niewydolnością nerek metodą hemodializy jest uzyskanie dostępu do układu krwionośnego pacjenta – tzw. dostępu naczyniowego. W Mazowieckiem Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce 14 marca po raz pierwszy wykonano zabieg metodą nieinwazyjną.

Ostrołęccy lekarze technikę przeprowadzania zabiegu doskonalili pod okiem specjalistów z Florencji.

Mówił chirurg naczyniowy dr Dariusz Świtaj.

Przetoka tętniczo-żylna wytworzona na własnych naczyniach jest najbardziej efektywnym dostępem naczyniowym. Dobra przetoka tętniczo-żylna zapewnia skuteczne zabiegi hemodializy przez wiele lat.

Miejsce na reklamę

Dodatkowy nabór w budżecie obywatelskim

0

Do 25 marca każdy mieszkaniec Ostrołęki zgłosić może swój projekt w dodatkowym naborze wniosków do budżetu obywatelskiego. Nabór dotyczy wszystkich osiedli oraz puli ogólnomiejskiej.

Projekty można zgłaszać elektronicznie poprzez stronę: ostroleka.budzet-obywatelski.org oraz w wersji papierowej składając wniosek w Urzędzie Miasta Ostrołęki (plac gen. Józefa Bema 1).

Przypomina Malwina Łuba z Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Ostrołęki.

Przypominamy, że w przypadku dodatkowego naboru dopuszcza się projekty realizowane na terenie szkół i placówek oświatowych oraz jednostek organizacyjnych Miasta. Projekt zgłaszany do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego powinien być ogólnodostępny w godzinach umożliwiających korzystanie zainteresowanym, z uwzględnieniem dni wolnych od pracy, bez opłat za korzystanie.

Miejsce na reklamę

Rodzinny Lany Poniedziałek – dla KAŻDEGO! Nieaktywnych i aktywnych

0

W Poniedziałek Wielkanocny o godz. 11 grupy Biegam Bo Lubię Ostrołęka oraz Chodzę Bo Lubię Ostrołęka zapraszają wszystkich chętnych na stadion miejski pryz ulicy Witosa w celu podtrzymania tradycji świątecznego polewania się wodą. Spotkanie przeznaczone jest nie tylko dla sportowców.

Należy zabrać ze sobą zabawki z wodą oraz suche ubranie i obuwie na zmianę. Akcja jest bezpłatna i bez zapisów, organizatorzy zapewnią zapas wody.

Spotkanie ma charakter rodzinnej integracji, zabawy. Dzieci młodsze powinny być pod opieką rodziców lub opiekunów.

https://fb.me/e/1nlYSWM76

Miejsce na reklamę

Zbierały pieniądze na wycieczkę dla dzieci z Korczakówki

0

Piękne stroiki wielkanocne i palmy można było zakupić podczas kiermaszu organizowanego przez Stowarzyszenie Humanitas. To już kolejna akcja społeczniczek, z której dochód zostanie przeznaczony na sfinansowanie wyjazdu edukacyjno-rekreacyjnego dzieci z ostrołęckich placówek pieczy zastępczej Korczakówka.

Mówiła Joanna Rogowicz, prezes Stowarzyszenia Humanitas.

Kiermasz odbył się 16 marca w Galerii Bursztynowej, która była partnerem wydarzenia.

Fot. Arch Prywatne Joanna Rogowicz

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0

Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

ZNAJOMI Z MESSENGERA NIE DALI SIĘ OSZUKAĆ

0

Oszust włamał się na profil społecznościowy kobiety i rozesłał do jej znajomych prośbę o przekazanie kodu do szybkiej płatności. Na szczęście internetowi znajomi 25-letniej ostrołęczanki zachowali trzeźwość umysłu i nie pozwolili się oszukać.

Informuje Tomasz Żerański, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Jarmark Wielkanocny w tężni w Rzekuniu

0

Pod znakiem świątecznej atmosfery minął weekend w Rzekuniu. W tamtejszej tężni odbył się Jarmark Wielkanocny, podczas którego można było nabyć lokalne wyroby, rękodzieło artystyczne, skosztować łakoci oraz posłuchać muzyki granej na żywo.

Podkreśla wójt Bartosz Podolak.

Wystawcy zaprezentowali m.in m.in. ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, palmy, stroiki, dekoracje szydełkowe. Były także domowe ciasta, kołacze, mazurki i chleby. Najmłodsi mogli liczyć na spotkanie z alpakami, a na scenie wystąpili m.in Piotr Grzyb, Artur Kaliszewski, Wojciech Bukowski czy Orkiestra Kurpiowska CK-BiS z Lelisa.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Wychowanie z perspektywy relacji

Stowarzyszenie LEVEL UP zaprasza rodziców do udziału w pierwszym warsztacie w ramach projektu 'Wychowanie z perspektywy…”, który będzie dotyczył tematu relacji.

Podczas warsztatu porozmawiamy o tym, jak budować zdrowe relacje, zastanowimy się nad znaczeniem wartości, poznamy języki miłości
nauczymy się, jak radzić sobie z emocjami – zapewniają organizatorzy.

Inicjatywa kierowana jest do rodziców dzieci w wieku szkolnym.

Warsztat odbędzie się 3 kwietnia 2024 o godzinie 17 w Zespole Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Łodzi, ul. Baczyńskiego 156, Łódź

Miejsce na reklamę