Strona główna Blog Strona 763

Wiadomości Europejskie

0

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki – Stypendia Naukowe.

Program stypendialny na rok studiów magisterskich, badania lub studia trzeciego stopnia dla obywateli państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier).

Stypendia Wyszehradzkie ułatwiają wymianę akademicką, zapewniając wsparcie finansowe studentom i uczonym z krajów V4 oraz studentom i uczonym przyjeżdżającym do krajów V4.

Stypendia wspierają uczestników we wszystkich dyscyplinach i w dowolnym języku przez okres do czterech semestrów w ponad 190 akredytowanych instytucjach szkolnictwa wyższego w Europie Środkowej i Wschodniej.

Na studia magisterskie Wnioskodawca musi mieć zaliczone co najmniej 6 semestrów studiów wyższych w momencie rozpoczynania stypendium i/lub posiadać tytuł licencjata. Na studia trzeciego stopnia (doktoranckie, podoktorskie lub na samodzielne badania). Kandydat musi posiadać co najmniej tytuł magistra lub równoważny.
Zasady

Kraj obywatelstwa wnioskodawcy musi różnić się od kraju przyjmującego. Odległość pomiędzy aktualnym pracodawcą/uczelnią lub miejscem stałego zamieszkania a uczelnią/instytutem przyjmującym powinna przekraczać 150 km.

Aplikację wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć online za pośrednictwem portalu My Visegrad.

Kwota wsparcia wynosi 3000 €/semestr dla stypendysty + 1500 €/semestr dla instytucji goszczącej.

Miejsce na reklamę

Uwierzyła, że wygrała pół miliona złotych

0

Blisko 2000 złotych straciła 76-latka w wyniku działania oszustów. Uwierzyła, że wygrała pół miliona złotych.

Do Komendy Miejskiej Policji zgłosiła się oszukana ostrołęczanka.

Poinformował komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

43 inwestycje w powiecie wyszkowskim ze wsparciem sejmiku Mazowsza

0

Sejmik Województwa Mazowieckiego przeznaczył na 43 inwestycje w powiecie wyszkowskim ponad 4,4 mln zł. Umowy z beneficjentami podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc. Podpisano także 10 umów z beneficjentami z powiatu ostrowskiego na zadania związane z budową i modernizacją dróg dojazdowych do gruntów rolnych na kwotę ponad 1,7 mln zł oraz po jednej umowie z beneficjentami z powiatu wyszkowskiego i ostrowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na łączną kwotę 950 tys. zł.

W tym roku samorząd województwa realizuje 22 autorskie zadania i programy wsparcia, w ramach których gminy i powiaty z Mazowsza mogą otrzymać dofinansowanie na wykonanie inwestycji ważnych dla rozwoju lokalnych społeczności. Na realizację programów wsparcia Sejmik Województwa Mazowieckiego przeznaczył ponad 1 mld zł.

To kolejne umowy w ramach programów wsparcia samorządu Mazowsza. Jak podkreśla członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska, samorządy lokalne mogły ubiegać się o środki na różne inwestycje. – Dziś podpisujemy 43 umowy na realizację inwestycji w gminach powiatu wyszkowskiego, a także dodatkowo 10 umów z beneficjentami z powiatu ostrowskiego na zadania budowy i modernizacji dróg do gruntów rolnych i 2 umowy z gminami powiatu wyszkowskiego i ostrowskiego na przebudowę zbiorników wodnych. Liczba wniosków, która do nas wpływa pokazuje, że potrzeby samorządów są wciąż duże. Dzięki środkom przekazywanym przez samorząd Mazowsza, co roku udaje się poprawiać jakość życia i bezpieczeństwo oraz perspektywy rozwoju mieszkańców naszego regionu.

Samorząd Mazowsza pomaga m.in. w budowie i remontach obiektów sportowych, oświetlenia ulicznego, budowie chodników i placów zabaw, zakupie wozów i remoncie strażnic OSP czy ochronie klimatu i powietrza.

– W ten sposób zmieniamy nasz region na lepsze. Pomagamy w realizacji mnóstwa inwestycji, które służą lokalnym społecznościom. Niemal każdego dnia podpisujemy umowy, bo zależy nam, aby włodarze miast i gmin mogli szybko rozpocząć prace i zakupy niezbędnego sprzętu i wyposażenia, m.in. dla szkół, przedszkoli, boisk, remiz strażackich, schronisk dla zwierząt, wiejskich świetlic czy ogródków działkowych – zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Miliony na boiska i hale sportowe

Od lat sejmik Mazowsza dofinansowuje obiekty sportowe w całym regionie. W tym roku w ramach programu 'Mazowsze dla sportu” wsparcie otrzymało 5 projektów sportowych w powiecie wyszkowskim. Łącznie trafi do nich ponad 1 mln zł.
8 projektów strażackich z dofinansowaniem

’Mazowsze dla straży pożarnych” to program, w ramach którego sejmik Mazowsza dofinansowuje ochotnicze straże pożarne z całego regionu. Tegoroczne wsparcie dla OSP z powiatu wyszkowskiego to ponad 606 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na remonty i modernizację budynków strażnic, zakup samochodów, a także specjalistyczny sprzęt dla ochotniczych straży pożarnych.
Przebudowa dróg dojazdowych

Radni Mazowsza przyznali dotacje na zadania związane z budową i modernizacją dróg dojazdowych do gruntów rolnych (dawny FOGR). Wsparcie otrzymało 5 inwestycji powiatu wyszkowskiego. Na ten cel ze środków budżetu województwa przeznaczono ponad 1,1 mln zł. W powiecie ostrowskim wsparcie otrzymało 10 inwestycji. Na ten cel ze środków budżetu województwa przeznaczono ponad 1,7 mln zł.
Nowe place zabaw, chodniki i oświetlenie

W ramach programu 'Mazowsze dla sołectw” na pomoc finansową mogą liczyć niewielkie inwestycje w sołectwach, takie jak budowa oświetlenia lub wymiana na energooszczędne, budowa placów zabaw, siłowni plenerowych czy chodników lub parkingów. W tym roku z powiatu wyszkowskiego dofinansowanie otrzymało 9 projektów sołeckich na łączną kwotę 330 tys. zł. Dzięki tym środkom powstanie oświetlenie uliczne, będą zbudowane i wyposażone place zabaw, zostaną też wyremontowane i zmodernizowane świetlice wiejskie.
Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych

’Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych” to wsparcie dla gmin na budowę lub remonty świetlic wiejskich, gminnych czy domów kultury. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się 3 inwestycje z powiatu wyszkowskiego. Na ich realizację sejmik przeznaczył prawie 550 tys. zł.
W trosce o klimat i czyste powietrze

Sejmik Mazowsza dofinansowuje proekologiczne projekty. W sumie w ramach programów 'Mazowsze dla klimatu” i 'Mazowsze dla czystego powietrza” na terenie powiatu wyszkowskiego zostały dofinansowane 4 projekty. Łączna wartość dofinansowania z budżetu województwa to prawie 400 tys. zł. Kwoty dofinansowania dla programów:

'Mazowsze dla czystego powietrza” – 2 projekty, ponad 58 tys. zł dofinansowania;
'Mazowsze dla klimatu” – 2 projekty, ponad 341 tys. zł dofinansowania.

Zdrowie pod opieką

Sejmik województwa dba o zdrowie mieszkańców, dofinansowując prozdrowotne projekty. Powiat wyszkowski uzyskał prawie 200 tys. zł wsparcia na realizację profilaktycznego programów 'Posłuchaj swego serca. Zbadaj się!” i 'Powiedz stop cukrzycy. Zbadaj się!”.
Pomoc dla bezdomnych zwierząt

Mazowieckie gminy i powiaty mogą liczyć na pomoc sejmiku województwa w zapobieganiu bezdomności zwierząt i utrzymywaniu schronisk. W powiecie wyszkowskim wsparcie otrzymało 5 takich projektów. Otrzymają one ponad 88 tys. zł dofinansowania z programu 'Mazowsze dla zwierząt”.
ROD 'Kamieńczyk” ze wsparciem

Już po raz kolejny sejmik Mazowsza dofinansował inwestycje w ogrodach działkowych w ramach programu 'Mazowsze dla działkowców”. W tym roku jedna gmina z powiatu wyszkowskiego otrzymała ponad 19 tys. zł dofinansowania na rozbudowę placu zabaw dla dzieci na terenie ROD 'Kamieńczyk”.
Seniorzy ze wsparciem sejmiku

W ramach programu 'Mazowsze dla seniorów” samorządy mogły ubiegać się o dofinansowanie inicjatyw podejmowanych przez gminne rady seniorów. Taką pomoc z powiatu wyszkowskiego otrzymało miasto Wyszków na realizację projektu 'Biała Niedziela”. Dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego to ponad 36,5 tys. zł.
Zbiorniki wodne ze wsparciem

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 decyzją zarządu województwa mazowieckiego jedna gmina z powiatu wyszkowskiego i jedna z powiatu ostrowskiego otrzymały dofinansowanie z Unii Europejskiej. Ich łączna wartość to 950 tys. zł.

fot. Tomasz Słupski

Miejsce na reklamę

Wieczór ze Stand-Upem w Rzekuniu

0

Po raz pierwszy w gminie Rzekuń odbył się wieczór ze Stand-Upem. Publiczność bawili jedni z najlepszych komików w Polsce Rafał Sumowski, Adam Gajda, Martyna Podwysocka oraz Karol Urbaniak.

Podkreśla wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak, organizator spotkania.

Miejsce na reklamę

Członkini Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego wyróżniona w prestiżowym konkursie

0

Natalia Lenda, członkini Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego została nagrodzona wyróżnieniem w konkursie 'Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej”. Jego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Historii im. T. Manteuffla Polskiej Akademii Nauk.

Nagroda została przyznana za napisanie i obronę pracy magisterskiej 'Wsie spalić, aż do gołej ziemi… Studium porównawcze pacyfikacji wsi Bandysie i Krasowo-Częstki’.

W sumie nagrodzono 10 prac doktorskich i magisterskich z historii Polski i Polaków w XX wieku. Wręczenie dyplomów odbyło się 14 marca w Warszawie. Uroczystej gali towarzyszył koncert Orkiestry Ludwika Sarskiego.

Praca magisterska Natalii Lendy została przygotowana na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierunkiem dr. hab. prof. ucz. Piotra M. Majewskiego. Autorka rozprawy otrzymała okolicznościowy dyplom, a także możliwość opublikowania części lub całości pracy przez Wydawnictwo IPN.

Konkurs im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na 'Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej” ogłaszany jest corocznie w dwóch kategoriach: prac magisterskich oraz prac doktorskich. Prace, zgłoszone przez autorów, ocenia Komisja Konkursowa, powołana przez prezesa IPN oraz dyrektora Instytutu Historii PAN.

Fot. Mikołaj Bujak (IPN)/ipn.gov.pl

Miejsce na reklamę

100 inwestycji w powiecie makowskim ze wsparciem sejmiku Mazowsza

0

Sejmik Województwa Mazowieckiego przeznaczył na 100 inwestycji w powiecie makowskim ponad 9 mln zł. Umowy z beneficjentami podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc. Podpisano także 9 umów z beneficjentami z powiatu ostrołęckiego na zadania związane z budową i modernizacją dróg dojazdowych do gruntów rolnych na łączną kwotę prawie 1,6 mln zł oraz 4 umowy z beneficjentami z powiatu przasnyskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na kwotę ponad 1,6 mln zł.

W tym roku samorząd województwa realizuje 22 autorskie zadania i programy wsparcia, w ramach których gminy i powiaty z Mazowsza mogą otrzymać dofinansowanie na wykonanie inwestycji ważnych dla rozwoju lokalnych społeczności. Na realizację programów wsparcia Sejmik Województwa Mazowieckiego przeznaczył ponad 1 mld zł.

To kolejne umowy w ramach programów wsparcia samorządu Mazowsza. Jak podkreśla członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska, samorządy lokalne mogły ubiegać się o środki na różne inwestycje. – Dziś podpisujemy 100 umów na realizację inwestycji w gminach powiatu makowskiego, a także dodatkowo 9 umów z beneficjentami z powiatu ostrołęckiego na zadania budowy i modernizacji dróg do gruntów rolnych i 4 umowy z gminami powiatu przasnyskiego na przebudowę zbiorników wodnych. Liczba wniosków, która do nas wpływa pokazuje, że potrzeby samorządów są wciąż duże. Dzięki środkom przekazywanym przez samorząd Mazowsza, co roku udaje się poprawiać jakość życia i bezpieczeństwo oraz perspektywy rozwoju mieszkańców naszego regionu.

Samorząd Mazowsza pomaga m.in. w budowie i remontach obiektów sportowych, oświetlenia ulicznego, budowie chodników i placów zabaw, zakupie wozów i remoncie strażnic OSP czy ochronie klimatu i powietrza.

– W ten sposób zmieniamy nasz region na lepsze. Pomagamy w realizacji mnóstwa inwestycji, które służą lokalnym społecznościom. Niemal każdego dnia podpisujemy umowy, bo zależy nam, aby  włodarze miast i gmin mogli szybko rozpocząć prace i zakupy niezbędnego sprzętu i wyposażenia, m.in. dla szkół, przedszkoli, boisk, remiz strażackich, schronisk dla zwierząt, wiejskich świetlic czy ogródków działkowych – zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Miliony na boiska i hale sportowe

Od lat sejmik Mazowsza dofinansowuje obiekty sportowe w całym regionie. W tym roku w ramach programu 'Mazowsze dla sportu” wsparcie otrzymało 10 projektów sportowych w powiecie makowskim. Łącznie trafi do nich ponad 1,5 mln zł.
29 projektów strażackich z dofinansowaniem

’Mazowsze dla straży pożarnych” to program, w ramach którego sejmik Mazowsza dofinansowuje ochotnicze straże pożarne z całego regionu. Tegoroczne wsparcie dla OSP z powiatu makowskiego to prawie 950 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na remonty i modernizację budynków strażnic, zakup samochodów, a także specjalistyczny sprzęt dla ochotniczych straży pożarnych.
Przebudowa dróg dojazdowych

Radni Mazowsza przyznali dotacje na zadania związane z budową i modernizacją dróg dojazdowych do gruntów rolnych (dawny FOGR). Wsparcie otrzymało 13 inwestycji z powiatu makowskiego. Na ten cel ze środków budżetu województwa przeznaczono ponad 2,1 mln zł. W powiecie ostrołęckim wsparcie otrzymało 9 inwestycji. Na ten cel ze środków budżetu województwa przeznaczono prawie 1,6 mln zł.
Nowe place zabaw, chodniki i oświetlenie

W ramach programu 'Mazowsze dla sołectw” na pomoc finansową mogą liczyć niewielkie inwestycje w sołectwach, takie jak budowa oświetlenia lub wymiana na energooszczędne, budowa placów zabaw, siłowni plenerowych czy chodników lub parkingów. W tym roku z powiatu makowskiego dofinansowanie otrzymało 18 projektów sołeckich na łączną kwotę 390 tys. zł Dzięki tym środkom powstanie oświetlenie uliczne, będą zbudowane i wyposażone place zabaw, zostaną też wyremontowane i zmodernizowane świetlice wiejskie.
Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych

’Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych” to wsparcie dla gmin na budowę lub remonty świetlic wiejskich, gminnych czy domów kultury. Wśród dofinansowanych projektów znalazło się 10 inwestycji z powiatu makowskiego. Na ich realizację sejmik przeznaczył ponad 1,6 mln zł.
W trosce o klimat i czyste powietrze

Sejmik Mazowsza dofinansowuje proekologiczne projekty. W sumie w ramach programów 'Mazowsze dla klimatu” i 'Mazowsze dla czystego powietrza” na terenie powiatu makowskiego zostało dofinansowanych 12 projektów. Łączna wartość dofinansowania z budżetu województwa to ponad 1,1 mln zł. Kwoty dofinansowania dla programów:

'Mazowsze dla czystego powietrza” – 5 projektów, ponad 240 tys. zł dofinansowania;
'Mazowsze dla klimatu” – 7 projektów, ponad 860 tys. zł dofinansowania.

2 autobusy dla gmin z powiatu makowskiego

’Autobusy dla mazowieckich szkół” to jeden z nowych programów wsparcia, które w ubiegłym roku były prowadzone w ramach pilotażu. Dzięki niemu gminy z Mazowsza mogą kupić autobusy dowożące uczniów do szkół. W tym roku z pomocy finansowej skorzystają 2 gminy z powiatu makowskiego, które na zakup dwóch autobusów otrzymały 1 mln zł.
Zdrowie pod opieką

Sejmik województwa dba o zdrowie mieszkańców, dofinansowując prozdrowotne projekty. Powiat makowski uzyskał 180 tys. zł wsparcia na realizację profilaktycznego programu zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego oraz zaopatrzenie ortopedyczne stóp w zapobieganiu i leczeniu stopy cukrzycowej.
Pomoc dla bezdomnych zwierząt

Mazowieckie gminy i powiaty mogą liczyć na pomoc sejmiku województwa w zapobieganiu bezdomności zwierząt i utrzymywaniu schronisk. W powiecie makowskim wsparcie otrzymały 4 takie projekty. Otrzymają one 70 tys. zł dofinansowania z programu 'Mazowsze dla zwierząt”.
ROD 'Metalowiec” ze wsparciem

Już po raz kolejny sejmik Mazowsza dofinansował inwestycje w ogrodach działkowych w ramach programu 'Mazowsze dla działkowców”. W tym roku dofinansowanie w wysokości 8 tys. zł otrzymało miasto Maków Mazowiecki na zakup urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytkowania przez działkowców z ROD 'Metalowiec”.
Zbiorniki wodne ze wsparciem

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 decyzją zarządu województwa mazowieckiego na terenie powiatu przasnyskiego dofinansowanie z Unii Europejskiej otrzymały 4 projekty. Łączna wartość to ponad 1,6 mln zł.

fot. Tomasz Słupski

Miejsce na reklamę

Dostał 4000 zł mandatu i stracił prawo jazdy na 3 miesiące

0

Aż 4 tysiące złotych mandatu otrzymał 32-latek, który o 68 kilometrów przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Stracił również prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Brawurowy kierowca wpadł w ręce policji na drodze krajowej numer 60 w rejonie miejscowości Załuzie.

Podkreśla komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Każdy, kto wsiada za kierownicę swojego pojazdu, odpowiada nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, aby jeździć zgodnie z przepisami i stosować się do ograniczeń wynikających z przepisów ruchu drogowego. Brawura i ryzykowne zachowania mogą doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku drogowego.

Fot. KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Dariusz Świtaj

0

Niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia leczenia pacjentów ze niewydolnością nerek metodą hemodializy jest uzyskanie dostępu do układu krwionośnego pacjenta – tzw. dostępu naczyniowego. W Mazowieckiem Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce 14 marca po raz pierwszy wykonano zabieg metodą nieinwazyjną. O szczegółach chirurg naczyniowy dr Dariusz Świtaj.

Miejsce na reklamę

Rozlicz PIT w Ostrołęce – graj o nagrody!

0

Prezydent Miasta Ostrołęki Łukasz Kulik zachęca do wzięcia udziału w loterii podatkowej pod hasłem Rozlicz PIT w Ostrołęce – graj o nagrody!

Aby wziąć udział w losowaniu nagród należy złożyć deklarację PIT za 2023 r. w Urzędzie Skarbowym w Ostrołęce lub za pośrednictwem usługi e-PIT wskazując Miasto Ostrołęka jako miejsce swojego zamieszkania. Ważne, by zachować kopię dokumentu oraz potwierdzenie jego złożenia (w wersji elektronicznej Urzędowe Poświadczenie Odbioru). Następnie do 5 maja należy wypełnić i wysłać formularz na stronie www.rozliczpitwostrolece.pl, podając podstawowe dane.

Każdy otrzyma równe szanse na zdobycie jednej z 33 atrakcyjnych nagród, wśród których znajdują się: roboty kuchenne, rowery crossowe, odkurzacze pionowe, ekspresy do kawy, roboty sprzątające, wyciskarki wolnoobrotowe, smartwatche i konsole X-box.

Wybór zwycięzców nastąpi w drodze losowania.

’Cała nasza lokalna wspólnota skorzysta na tym, że część środków z obowiązkowych danin publicznych pozostanie w naszym mieście – zauważa Łukasz Kulik – Dzięki temu nasze pieniądze będą 'pracować” tutaj, na miejscu, i zostaną spożytkowane na cele nam najbliższe. W ten sposób budżet miasta może zostać zasilony w fundusze niezbędne m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa w mieście, utrzymania szkół, przedszkoli i instytucji kultury, a także do realizacji różnego rodzaju wyczekiwanych inwestycji. Każdy z nas, rozliczając się w Ostrołęce, może dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju jakości naszego życia” – dodaje prezydent.

O szczegółach loterii przeczytać można na stronie: www.rozliczpitwostrolece.pl

Miejsce na reklamę

Ogólnopolska konferencja sołtysów w Rzekuniu

0

Sołtysi z całej Polski przyjechali do Rzekunia na konferencję 'Sukcesy sołeckie – energią wsi’. Celem spotkania była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk.

Podkreśla gospodarz Bartosz Podolak, wójt gminy Rzekuń.

To już siódme ogólnopolskie spotkanie dla sołtysów, na które zaprosili Stowarzyszenie Sołtysi Mazowsza oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Po raz pierwszy wydarzenie zostało zorganizowane na Kurpiowszczyźnie.

Fot. UG w Rzekuniu

Miejsce na reklamę