Strona główna Blog Strona 746

Gość Radia Oko – Bartosz Podolak

0

W rozmowie o głównych osiągnięciach wójta Bartosza Podolak, kierunkach rozwoju gminy i stosunkach międzyludzkich. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, poprowadziła ją Marta Mierzejewska.

Miejsce na reklamę

Pędził 120 km/h

0

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Ostrołęce każdej doby są obecni na ulicach miasta i powiatu. W czwartek udaremnili jazdę kolejnemu młodemu kierowcy, który drogę publiczną pomylił z torem wyścigowym – przekroczył prędkość aż o 70 km/h.

Mówił komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Warsztaty dt. roli Parlamentu Europejskiego i wyborów europejskich

Masz 18 lat i po raz pierwszy głosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Weź udział w warsztatach, na których dowiesz się na czym to wszystko polega.
434757983_820033540166412_5876810454380081412_n.jpg fot. Parlament Europejski – Biuro w Polsce

Organizatorem wydarzenia jest Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Fundacja Civis Polonus.

Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się:

  • jakie są kompetencje Parlamentu Europejskiego i czym na co dzień zajmują się posłowie,
  • jak młodzi ludzie mogą wpływać na sprawy europejskie,
  • jakie są kluczowe wartości wspólnoty europejskiej,
  • dlaczego wybory do Parlamentu Europejskiego są tak ważne.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Formularz zgłoszeniowy oraz więcej informacji można znaleźć https://wspolnie.eu/

Miejsce na reklamę

Most w Piaseczni zostanie rozbudowany

0

We wtorek 2 kwietnia podpisano umowę z wykonawcą na rozbudowę mostu przez rzekę Piasecznicę w Piaseczni gmina Kadzidło wraz z dojazdami. Podpisy złożyli: w imieniu Powiatu – starosta Stanisław Kubeł i wicestarosta Krzysztof Parzychowski, a w imieniu wykonawcy – Konrad Dąbkowski.

Zaplanowany do rozbudowy most jest w ciągu drogi powiatowej nr 2528W Wach – Piasecznia – Gleba. Obecny jest w złym stanie technicznym i wymaga kompleksowej rozbudowy. Nastąpi rozbiórka istniejącej konstrukcji żelbetowo-płytowej i budowa nowego mostu wraz z rozbudową odcinków drogi powiatowej o długości około 114 m.

Powiat Ostrołęcki otrzymał środki z rezerwy subwencji ogólnej. Wartość umowy wynosi
1 476 000,00 zł.

Planowane zakończenie robót – 120 dni od daty podpisania umowy.

fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Miejsce na reklamę

BBL i CBL Ostrołęka otwierają sezon!

0

6 kwietnia na boisku przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce odbędzie się oficjalne otwarcie 9 sezonu akcji 'Biegam Bo Lubię’ oraz 2 sezonu 'Chodzę Bo Lubię’. Początek o godz. 9.30. Zajęcia są dla każdego, bezpłatne i bez zapisów.

’Biegam Bo Lubię Ostrołęka’ po latach zmienia miejsce treningów na boisko przy ZSZ nr 1 przy ul. 11 Listopada 20. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych. Treningi będą bardzo zróżnicowane i dostosowane do poziomu sprawności uczestników. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością otrzymają dokładne wskazówki oraz bardzo łatwe ćwiczenia (niekoniecznie biegowe), aby poprawić swoją sprawność.

Treningi tematyczne 'Biegam Bo Lubię Ostrołęka’ będą odbywały się w każdą środę o godz. 19 na boisku ZSZ nr 1. W soboty o 9.30 wspólne bieganie i chodzenie po lesie.

Plan wydarzenia :

9.30 oficjalne rozpoczęcie, powitanie uczestników przez władze szkoły, BBL i CBL
9.35 pierwsza runda honorowa otwierająca treningi na boisku ZSZ nr 1 oraz wspólne zdjęcie
9.40 trening z trenerem Dariuszem Dąbrowskim – DLA KAŻDEGO ( bez względu na poziom kondycji, dostosujemy ćwiczenia do Ciebie !)
10.10 tort i poczęstunek (zdrowe soki i koktajle, ciasto, wytrawne przekąski), zapoznawcze pogawędki
10.30 zakończenie wydarzenia

Miejsce na reklamę

Co słychać na Mazowszu?

0

„Co słychać na Mazowszu?” – program przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń z Mazowsza.
Inwestycje, zdrowie, edukacja, ekologia, sport, imprezy i projekty kulturalne.
„Co słychać na Mazowszu?” to sprawdzone źródło aktualnych informacji z Twojego województwa. Bądź na bieżąco – rzuć „Okiem” na Mazowsze.

Miejsce na reklamę

Za trzy dni wybory samorządowe! Dlaczego udział w nich jest taki ważny?

0

Weźmy sprawy w swoje ręce. Idźmy na wybory, głosujmy i decydujmy – przekonują wybitni polscy artyści. Wybory samorządowe już w niedzielę. Pamiętajmy, że wybieramy nie tylko prezydentów, burmistrzów, wójtów, radnych miejskich, gminnych czy powiatowych, lecz także zadecydujemy o przyszłości naszych województw, wskazując radnych województw. Dlaczego to takie ważne? Tylko na Mazowszu w ostatniej kadencji każdego dnia sejmik Mazowsza przeznaczał na inwestycje w regionie aż 8 mln zł. Przez ten czas zrealizowano ich na Mazowszu blisko 30 tysięcy!

Wybory już w niedzielę 7 kwietnia

Mazowsze to 314 gmin, 37 powiatów i 5 miast na prawach powiatu, ale przede wszystkim to największe województwo w Polsce. Mazowszanie wybiorą więc 51 radnych województwa, którzy przez najbliższych pięć lat będą podejmowali decyzje o kierunku rozwoju całego Mazowsza. Dlaczego warto oddać swój głos w wyborach samorządowych? Andrzej Seweryn, wybitny aktor i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie, nie ma wątpliwości – to nasz przywilej i obowiązek.

– Wybory samorządowe dają nam szansę na to, byśmy mogli – jak mówi nazwa tych wyborów – 'sami rządzić”. Nie są ważne wiek, miejsce zamieszkania, miejsce pracy, status materialny, poglądy polityczne – każdy z nas ma taki sam głos, a jego waga jest ogromna. Głosując, możemy poprzeć osoby, które myślą o lokalnej społeczności tak samo jak my. Możemy wybrać do samorządów – miejskich, powiatowych, gminnych czy wojewódzkich – ludzi, którzy mają plany i marzenia podobne do naszych i w naszym imieniu będą wydawać wspólne pieniądze w celu uczynienia z naszych miast, miasteczek i wsi lepszych miejsc do życia dla nas i naszych dzieci. Dlaczego ktokolwiek miałby rezygnować z przywileju, jaki daje samorządność? Zatem zachęcam – idźmy na wybory, głosujmy, decydujmy! – zaznacza Andrzej Seweryn.

Podobnego zdania jest Alicja Węgorzewska-Whiskerd, śpiewaczka operowa, jurorka 'The Voice Senior” i dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej w Warszawie. – Głosowanie to nie tylko przywilej, ale też nasz obowiązek. A dlaczego? Ponieważ bierzemy sprawy w swojej ręce. My decydujemy jako wyborcy, a ja mogę tylko powiedzieć, że chciałabym równouprawnienia w dostępie do wysokiej kultury – podkreśla Alicja Węgorzewska-Whiskerd.  

Do wzięcia udziału w wyborach zachęca także dziennikarka Katarzyna Bosacka. – Idę na wybory, bo jestem Polką, obywatelką, Mazowszanką, mieszkanką Wilanowa, wyborczynią. Idę na wybory, bo jestem mamą. Zabiorę swoje dzieci. 10-letni Franek wrzuci głos do urny, a ja opowiem mu, dlaczego ten dzień jest taki ważny. Wybory samorządowe to święto demokracji, która jest – jak pokazują ostatnie lata – bardzo krucha. Wybierzmy zatem mądrze.

Sejmiki to inwestycje w regionach

W tym roku mija 25 lat od powstania samorządów województw. To one od ćwierć wieku odpowiadają za rozwój regionów. Ostatnia kadencja była dla nich rekordowa pod wieloma względami. Po pierwsze, rekordowo długa, a po drugie – rekordowa w zakresie inwestycji.

– W tym czasie na Mazowszu udało się zrealizować blisko 30 tysięcy inwestycji ze wsparciem sejmiku Mazowsza, który przeznaczył na ten  cel ponad 16 mld zł. To ponad 8 mln zł dziennie! – podlicza marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. To zarówno pieniądze z budżetu województwa mazowieckiego, jak i środki unijne będące w gestii samorządu. – Dużym sukcesem było doprowadzenie do statystycznego podziału Mazowsza. Dzięki temu UE traktuje nasz region jako dwa oddzielne statystycznie regiony – warszawski stołeczny i mazowiecki. Oznacza to, że do naszego regionu dalej będą płynąć pieniądze z UE – wyjaśnia marszałek. – Ogromnym wsparciem dla samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych okazały się nasze autorskie programy wsparcia. Gminy i powiaty z Mazowsza, a także dzielnice m.st. Warszawy mogły otrzymać pieniądze na realizację ważnych dla lokalnych społeczności inwestycji, takich jak budowa dróg, boisk sportowych, szkół, przedszkoli, ale także wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne czy wsparcie schronisk dla zwierząt – dodaje.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski zwraca uwagę na inwestycje w placówkach medycznych na całym Mazowszu.

– Tylko w mijającej kadencji przeznaczyliśmy ponad 2 mld zł na inwestycje w mazowieckich szpitalach. Dziś nasze szpitale są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną, a pacjenci mogą leczyć się w coraz lepszych warunkach. Mowa tu zarówno o inwestycjach w stołecznych placówkach, m.in. w szpitalach bródnowskim, międzyleskim czy dziecięcym przy ul. Niekłańskiej, jak i na całym Mazowszu. Tu warto wspomnieć o budowie SOR-u przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, Centrum  Onkologii w Płocku czy rozbudowie oddziału zakaźnego przy szpitalu wojewódzkim w Ciechanowie. W tym czasie sejmik Mazowsza postawił także na kulturę. Nie chodzi tu tylko o inwestycje, ale też o dostęp do niej, który ciągle nie dla wszystkich jest osiągalny. – Stąd pomysł na program skierowany do dzieci i młodzieży 'Kulturalna szkoła na Mazowszu”. Uczniowie mazowieckich szkół mogą odwiedzać nasze muzea i teatry za symboliczną złotówkę. Akcja cieszy się ogromnym powodzeniem. Do tej pory skorzystało już z niej ponad 540 tys. młodych Mazowszan.

Priorytety na kolejną kadencję

Jakie są najistotniejsze zadania rozwojowe na kolejną kadencję? Wśród priorytetów są: stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego, energetycznego i żywnościowego, wspieranie wszystkich służb ratowniczych, rozszerzanie programów wsparcia dla lokalnych samorządów, doposażanie mazowieckich szpitali i budowa ścieżek rowerowych w całym województwie. Władze regionu priorytetowo traktują też rozbudowę lotniska w Modlinie i walkę z wykluczeniem komunikacyjnym.

Marszałek Adam Struzik wyjaśnia, że każdy z programów wsparcia jest wynikiem rozmów z samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

– Nie inaczej będzie w najbliższych latach. Nasze programy wsparcia są odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i dalej będziemy wsłuchiwać się w ich głos. Rozbudowa portu w Modlinie to kolejny priorytet na najbliższe lata. – Przez lata jego rozbudowa była blokowana przez stronę rządową i PPL. Ale teraz, po zmianie rządu, jest zielone światło dla rozbudowy portu. Jesteśmy gotowi wyłożyć na ten cel znaczące środki. W nowej kadencji absolutnym priorytetem będzie bezpieczeństwo regionu. Na ten cel nie będziemy szczędzić środków – podkreśla.

Kolejny cel to budowa ponad 1100 km tras rowerowych w regionie. Jak podkreśla marszałek, to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale i szansa na rozwój turystyki rowerowej. – Chcemy żyć zdrowo i więcej się ruszać, a dodatkowe kilometry ścieżek rowerowych na całym Mazowszu stworzą do tego doskonałe warunki. Pierwsze umowy już są podpisane.

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym to kolejny cel na najbliższe lata. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Podsędek, zwraca uwagę na komfort i bezpieczeństwo w transporcie publicznym.

– W mijającej kadencji położyliśmy nacisk na modernizację i zakup nowoczesnego taboru dla Kolei Mazowieckich. Dzięki dofinansowaniu z UE, spółka zrealizowała największy w Polsce kontrakt na dostawę 61 pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Uruchomiliśmy również program wsparcia 'Autobusy dla szkół”. W kolejnej kadencji planujemy kontynuację tego programu i dalsze zakupy inwestycyjne dla Kolei Mazowieckich, obejmujące 22 pojazdy wraz z usługą serwisową.

W mijającej kadencji Sejmik Województwa Mazowieckiego przeznaczył:

6,2 mld zł z Unii Europejskiej na ponad 4,1 tys. projektów w ramach RPO WM 2014–2020;
4 mld zł z budżetu województwa mazowieckiego na drogi wojewódzkie;
2,5 mld zł z budżetu województwa mazowieckiego na programy wsparcia;
2 mld zł z budżetu województwa mazowieckiego na inwestycje w placówkach medycznych;
549 mln zł z Unii Europejskiej na 376 inwestycji w ramach PROW 2014–2020;
540 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego na inwestycje w muzeach;
215 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego na inwestycje w placówkach edukacyjnych.

Miejsce na reklamę

Towarzyskie Zawody Skokowe w Nogawkach

0
xr:d:DAGAmoBHsas:31,j:1040754405546352744,t:24032614

Towarzyskie Zawody Skokowe w miejscowości Nogawki w gminie Goworowo odbędą się na placu wiejskim 21 kwietnia. Początek o godzinie 14.

Zgłoszenia udziału w zawodach przyjmowane są do 12 kwietnia. Przewidziano kategorie do lat 18 oraz open. Zgłoszenia przyjmuje Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie za pośrednictwem formularza on-line.

Organizator przewiduje nagrody dla zwycięzców w obu kategoriach wiekowych oraz dla zwycięzcy w konkursie ”Potęga skoku”.

Miejsce na reklamę

Bezpieczny kierowca to świadomy kierowca – szkolenia na Torze Modlin (zdjęcia)

0

Blisko 2,5 tys. kierowców w wieku od 18 do 24 lat i powyżej 55. roku życia znów skorzysta ze specjalistycznych szkoleń na Torze Modlin. W środę zainaugurowano program doskonalenia techniki jazdy.

Dotychczas w takich zajęciach wzięło udział już ponad 3 tys. osób. Przez najbliższe trzy lata szansę mają kolejni, dzięki ponad 4 mln zł przeznaczonym przez sejmik województwa. Mówi członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Inicjatywa organizowana jest przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej i sześć mazowieckich Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

Cały czas przypominamy, że bezpieczeństwo na drodze to nie tylko technika jazdy, ale też świadomość stanu swojego organizmu – podkreśla Aleksander Kornatowski, dyrektor MCPS.

Głównym celem zajęć jest umożliwienie uczestnikom oceny swoich możliwości jako kierowcy – między innymi takich, jak umiejętność prowadzenia pojazdu, ale przede wszystkim uświadomienie czyhających na drodze zagrożeń i podkreślenie tego, jak ważna jest umiejętność ich przewidywania i unikania.

Rekrutacją osób zajmują się Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego z całego Mazowsza – Warszawy, Ciechanowa, Ostrołęki, Płocka, Radomia i Siedlec. To do tych instytucji można zgłaszać się, żeby wziąć udział w szkoleniach.

Miejsce na reklamę

IV Mistrzostwa Kurpi w kolarstwie MTB

0

IV Mistrzostwa Kurpi w kolarstwie MTB odbędą się 13 kwietnia w Kadzidle. Organizatorem jest Klub Sportowy KURPIE Team.

Celem imprezy jest popularyzacja kolarstwa jako najprostszej formy rekreacji fizycznej, promocja Kadzidła jako miejsca przyjaznego rowerzystom, profilaktyka i walka z uzależnieniami oraz popularyzacja sportowego trybu życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wyścigi odbędą się w wielu kategoriach zaczynając od najmłodszych, kilkuletnich sympatyków jednośladów. Dla najlepszych nagrody.

Start i meta w Zagrodzie Kurpiowskiej.

Wyścig honorowym patronatem objął wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski.

Miejsce na reklamę