Strona główna Blog Strona 721

Pierwsza robotyczna operacja raka endometrium przeprowadzona w Ostrołęce

0
Zdjęcja

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny imienia dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce przeprowadził pierwsze robotyczne operacje raka endometrium. Zabiegi te zrealizowano przy użyciu zaawansowanego robota chirurgicznego, co stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia dostępności do nowoczesnych metod leczenia dla pacjentek z regionu zmagających się z tym rodzajem nowotworu.

Operacja została sfinansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Implementacja robotyki chirurgicznej w szpitalu w Ostrołęce była możliwa dzięki współpracy z Grupą NEO Hospital. W marcu tego roku grupa wprowadziła robotykę chirurgiczną w modelu podwykonawczym w urologii, co umożliwiło przeprowadzenie innowacyjnych operacji ginekologicznych.

Zabiegi polegały na usunięciu macicy u pacjentek z rozpoznanym rakiem trzonu macicy.

Źródło. www.szpitalnaklinach.pl

Miejsce na reklamę

2-miesięczne praktyki zawodowe w hotelach w Grecji w okresie czerwiec-lipiec 2024 r.

0
PUP

Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce zachęca osoby w wieku 15-29 lat, które należą do tzw. grupy NEET (not in employment, education and training) a więc, które nie pracują, nie uczą się i nie dokształcają do udziału w projekcie obejmującym 2-miesięczne praktyki zawodowe w hotelach w Grecji w okresie czerwiec-lipiec 2024 r.

Program projektu w obejmuje indywidualną diagnozę potrzeb, grupowe warsztaty językowe, warsztaty organizacyjne z zakresu motywacji do wyjazdu, obaw oraz oczekiwań przed mobilnością, zarządzania problemami, wsparcia kulturowego – życie i praca za granicą, dwumiesięczne praktyki w zawodach z branży hotelarskiej i gastronomicznej na Krecie i Riwierze Olimpijskiej oraz indywidualne pośrednictwo pracy.

Podczas praktyk zapewniona będzie opieka polskojęzycznej osoby, przeloty, transport, noclegi i pełne wyżywienie o wartości 800 euro miesięcznie. Uczestnicy otrzymają dodatkowo 200 euro kieszonkowego na miesiąc.

Udział w projekcie jest bezpłatny. W celu zgłoszenia należy wysłać formularz rekrutacyjny oraz cv na adres [email protected].

Niezbędne dokumenty oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie PUP.

Miejsce na reklamę

Seniorka straciła 100 tysięcy złotych, bo uwierzyła fałszywemu policjantowi

0

86-letnia ostrołęczanka uwierzyła fałszywemu policjantowi i przekazała mu 100 tysięcy złotych.

Na telefon stacjonarny kobiety zadzwonił mężczyzna przedstawiający się za funkcjonariusza. Podał fikcyjne nazwisko, wymyślony numer legitymacji służbowej i adres komendy. Przekazał, że jej pieniądze w banku są zagrożone i musi je natychmiast mu przekazać. 86-latka przekonana, że ma do czynienia z prawdziwym stróżem prawa dokonała 3 wypłat z konta bankowego, łącznie ponad 100 tysięcy złotych.

Zmanipulowana 86-latka przekazała gotówkę obcemu mężczyźnie, który zapewnił ją, że po zakończeniu policyjnej akcji zostanie jej zwrócona.

Ostrzegał komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Przychodnia Solmed wyedukuje dzieci z zakresu zdrowego odżywiania

0

Edukacja dzieci i młodzieży z zakresu zdrowego odżywiania będzie prowadzona w szkołach w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim. Projekt, którego partnerem jest samorząd województwa mazowieckiego zainicjowała Wielospecjalistyczna Przychodnia Lekarska Solmed.

Jak zdrowo się odżywiać? Jak zmienić nawyki żywieniowe? Jak znaleźć energię do działania? Jak to, co jemy wpływa na nasze życie? Co nam szkodzi? Odpowiedzi na te i inne pytania poznają uczestnicy projektu.

Działania zakładają przeprowadzenie zajęć dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych zgodnie z programem edukacji żywieniowej przygotowanym przez Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Miejsce na reklamę

Pijany kierowca zatrzymany po policyjnym pościgu

0

Kierowca toyoty nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Niebawem będzie odpowiadał za swoje zachowanie przed sądem.

W niedzielę rano policjanci z ostrołęckiej drogówki kontrolowali prędkość kierowców wracających z 'majówki” na trasie K- 53 w rejonie ul. Stacha Konwy. Ustalili, że może jechać tamtędy pijany kierujący toyotą. Policjantka zauważyła go i dała sygnały do zatrzymania. Kierowca jednak przyspieszył i zaczął uciekać. Policjanci ruszyli za nim w pościg. W pewnym momencie mężczyzna zatrzymał się, porzucił auto i próbował uciekać pieszo. Szybko został zatrzymany i obezwładniony przez mundurowych.

Od 49-letniego mieszkańca powiatu ostrołęckiego czuć było alkohol. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie 3,5 promila. Ponadto nie miał prawa jazdy, które zostało mu cofnięte.

Auto, którym kierował zostało odholowane na policyjny parking. Nieodpowiedzialny kierowca w najbliższym czasie odpowie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, jazdę w stanie nietrzeźwości oraz bez uprawnień.

Policja przypomina, że po zmianie przepisów zgodnie z art. 178b kodeksu karnego niezatrzymanie się do kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat pięciu. Dodatkowo wobec takiej osoby sąd obligatoryjnie orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, nawet na piętnaście lat.

Miejsce na reklamę

Koncert muzyki sakralnej

0

Zespół 'Mazowsze’ wystąpi w najbliższy piątek w Rzekuniu. Koncert rozpocznie się o godz. 18.

Zapraszała Katarzyna Grodzka, dyrektor wydziału promocji i rozwoju w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

W 2024 roku obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do UE. Z pewnością jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii najnowszej naszego kraju. Dwie ostatnie dekady przyniosły wiele znaczących zmian w krajobrazie politycznym i społeczno-gospodarczym Polski, oferując nam szerokie perspektywy rozwoju. Środowisko akademickie i naukowe zyskało wiele nowych możliwości wynikających z ogromnego potencjału europejskiej integracji.

Rozwój gospodarczy, ale też większa ekologiczna świadomość to efekty 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Wśród społeczeństwa zmieniają się trendy i rośnie troska o planetę. Pomagają także inwestycje i przepisy, które mają chronić to, co ma największą wartość przyrodniczą.

Z okazji jubileuszu, w całym kraju, a także za granicą, organizowane będą różne wydarzenia, jak np. konferencje, spotkania, warsztaty, szkolenia, prelekcje, imprezy plenerowe czy pikniki rodzinne.

Miejsce na reklamę

W siedzibie Straży Miejskiej zbadasz stan trzeźwości

0

W siedzibie Straży Miejskiej w Ostrołęce przy ulicy Berka Joselewicza 2 można zbadać stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu czy też potwierdzić swoją trzeźwość – informuje ratusz.

Masz wątpliwości do stanu swojej trzeźwości? Chciałbyś sprawdzić czy już możesz wsiąść 'za kółko”? Strażnicy miejscy z Ostrołęki dysponują homologowanym alkomatem, którym mogą wykonać badanie.

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0

Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

Laureaci nagród z dziedziny kultury 2024

0

Prezydent Miasta Ostrołęki Łukasz Kulik przyznał nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Ostrołęki z dnia 25 lutego 2020 r. do końca marca uprawnione podmioty mogły złożyć wnioski o przyznanie dorocznych nagród z dziedziny kultury. Prezydent zdecydował o pozytywnym rozpatrzeniu wszystkich siedmiu złożonych w tym roku wniosków, przyznał również jedną nagrodę z własnej inicjatywy.

Tegorocznymi laureatami zostali: Mariola Katarzyna Kuśmierczyk, Teresa Pabich, Ewa Bucińska, Martyna Grzelecka, Aldona Stepnowska, Zespół teatralny 'Promyki Dziesiątki”, Daniel Ejsymont i Maciej Perzanowski. Uhonorowanie laureatów odbędzie się na uroczystej sesji Rady Miasta inaugurującej tegoroczne Dni Ostrołęki.

  1. Mariola Katarzyna Kuśmierczyk – nagroda w wysokości 3000 zł za całokształt wieloletniej działalności w dziedzinie twórczości ludowej, w tym za: wykonywanie palm kurpiowskich i kwiatów z bibuły w oparciu o dawne techniki oraz nowoczesne wzornictwo; promocję i upowszechnianie tradycyjnej kurpiowskiej sztuki zdobniczej; uczestnictwo i zdobycie wielu nagród i wyróżnień w licznych konkursach i przeglądach artystycznych. Wniosek o nagrodę złożyło Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
  2. Teresa Pabich – nagroda w wysokości 3000 zł za całokształt wieloletniej twórczości artystycznej w dziedzinie twórczości ludowej i rękodzieła, w tym za: wykonywanie dekoracji, ozdób i przedmiotów użytkowych z koronki, bibuły i wikliny papierowej; udział w wielu warsztatach i wystawach z zakresu rękodzieła artystycznego; zdobycie licznych nagród i wyróżnień w dziedzinie twórczości artystycznej. Wniosek o nagrodę złożyło Stowarzyszenie Kto Jest Kto.
  3. Ewa Bucińska – nagroda w wysokości 3000 zł za całokształt wieloletniej działalności na rzecz upowszechniania kultury, w tym za: inicjowanie i koordynację wielu przedsięwzięć kulturalnych; wspieranie młodych talentów i promowanie dziedzictwa małej ojczyzny; wygłaszanie prelekcji na spotkaniach literackich, na konferencjach naukowych o kulturze i oświacie oraz na uroczystościach okolicznościowych; przygotowanie i publikację scenariuszy lekcji o kulturze; członkostwo w komisjach oceniających twórczość poetycką młodzieży; udział w ogólnopolskich akcjach oraz koordynację szkolnych akcji promujących czytelnictwo; autorstwo i redakcję recenzji utworów literackich oraz artykułów o tematyce edukacyjno-regionalnej; organizację cyklu spotkań literackich; inspirowanie i pomoc w debiutach literackich młodzieży; organizację wystaw. Wniosek o nagrodę złożyło I Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Bema w Ostrołęce.
  4. Martyna Grzelecka – nagroda w wysokości 3000 zł za osiągnięcia zrealizowane w roku poprzednim: uczestnictwo w licznych koncertach, konkursach oraz warsztatach muzycznych; występy wokalne na uroczystych sesjach Rady Miasta Ostrołęki, na uroczystościach szkolnych i na koncertach okolicznościowych; udział w odbywających się we wrześniu 2023 r. warsztatach prowadzonych przez wiedeńską śpiewaczkę operową Caroline Isabel Merz oraz wykonanie podczas nich utworów Wolfganga Amadeusa Mozarta, Alessandro Scarlattiego, Giacomo Pucciniego, Johanna Sebastiana Bacha oraz Stanisława Moniuszki. Wniosek o nagrodę złożyło III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Ostrołęce.
  5. Aldona Stepnowska – nagroda w wysokości 3000 zł za całokształt wieloletniej działalności w dziedzinie twórczości ludowej z zakresu szydełkowania, w tym za: organizację wystaw w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce; organizację warsztatów i przekazywanie na nich wiedzy dotyczącej wykonywania ozdób i odzieży, czytania wzorów oraz dobierania włóczek; opracowanie autorskiego programu pracy koła zainteresowań i prowadzenie w szkole koła szydełkowego; organizację szkolnych wydarzeń i inicjatyw poświęconych kulturze i rozwojowi sztuki użytkowej. Wniosek o nagrodę złożyła Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce.
  6. Zespół teatralny 'Promyki Dziesiątki” – nagroda w wysokości 6000 zł za całokształt wieloletniej działalności w dziedzinie sztuki teatralnej, w tym za: realizację licznych przedstawień bajkowych i satyrycznych oraz spektakli muzycznych i lalkowych; regularne uczestnictwo w festiwalach teatralnych na etapie wojewódzkim, ogólnokrajowym i międzynarodowym; zdobycie wielu nagród i wyróżnień. Wniosek o nagrodę złożyła Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce.
  7. Daniel Ejsymont – nagroda w wysokości 3000 zł za całokształt wieloletniej działalności w dziedzinie fotografii, w tym za: działanie na rzecz upowszechnienia fotografii jako dziedziny sztuki; prowadzenie Akademii Fotografii Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego – całorocznego kursu dla początkujących i średniozaawansowanych; organizację i aktywne uczestnictwo w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych; współautorstwo wielu albumów, katalogów i kalendarzy; zdobycie licznych nagród i wyróżnień na konkursach fotograficznych o randze regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wniosek o nagrodę złożyło Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne.
  8. Maciej Perzanowski – nagroda w wysokości 3000 zł za całokształt działalności w dziedzinie muzyki instrumentalnej, w tym za: grę na saksofonie w ramach działalności solowej, pracy orkiestrowej i kameralnej; aktywne członkostwo w Orkiestrze Symfonicznej, Orkiestrze Dętej i Big-bandzie działających przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie; wykonanie kilku nagrań płytowych jako kameralista oraz muzyk orkiestrowy; regularne uczestnictwo w wydarzeniach świata muzycznego, kongresach, konferencjach i warsztatach; zdobycie licznych nagród i wyróżnień podczas konkursów i przeglądów muzycznych. Nagrodę przyznano z inicjatywy Prezydenta Miasta Ostrołęki.

Opr. UM Ostrołęki.

Miejsce na reklamę