Strona główna Blog Strona 692

Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej

0

Od 1 czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS-u, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia.

Wielu młodych ludzi w trakcie nauki, czy wakacyjnej przerwy podejmuje zatrudnienie. Wśród nich są także uczniowie i studenci pobierający rentę rodzinną z ZUS-u, którzy muszą zwracać uwagę na swoje dodatkowe przychody, aby ich świadczenie nie zostało zmniejszone lub zawieszone.

Od 1 czerwca wzrosły kwoty graniczne przychodów. Młodzież, która pobiera rentę rodzinną z ZUS-u, może zatem więcej dorobić do swojego świadczenia

Informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Górna granica bezpiecznego dorabiania to 5703,20 zł brutto (70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Dodatkowy miesięczny przychód do tej kwoty nie spowoduje zmniejszenia wypłacanej przez ZUS renty rodzinnej. Świadczenie może być zawieszone, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 10 591,60 zł brutto. Natomiast w sytuacji, gdy przychód będzie wyższy niż 5703,20 zł brutto, ale niższy niż 10 591,60 zł brutto, to ZUS może zmniejszyć wypłacane świadczenie o kwotę przekroczenia jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. W przypadku renty rodzinnej dla jednej osoby jest to kwota 757,08 zł. Jeśli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej osób, to z tytułu przekroczenia granicznych kwot przychodu zmniejszeniu lub zawieszeniu ulega tylko część świadczenia przysługująca osobie osiągającej dodatkowe przychody.

Miejsce na reklamę

Policjanci z Kadzidła uratowali życie mieszkańcowi powiatu ostrołęckiego

0
POLICJA, KOŚCIÓŁ, PGE, STRAŻ MIEJSKA, INSPEKCJA, BASEN, ZUS, TERYTORIALSI

Policjanci z Posterunku w Kadzidle przez 20 minut reanimowali nieprzytomnego mężczyznę. Odzyskał funkcje życiowe.

W sobotę kilka minut przed godziną 20 do dyżurnego ostrołęckiej policji wpłynęło zgłoszenie o mężczyźnie, który próbował targnąć się na swoje życie.

Jeśli potrzebujesz pomocy, nie wstydź się o nią poprosić – apeluje policja.

Mówił komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Koncertowo podsumowali miesiące pracy (zdjęcia)

0
KrUPeK 502053553 [email protected]

Te dobrze znane, ale także mniej popularne utwory rozbrzmiały w niedzielę (9 czerwca) na Placu Wolności w Ostrołęce.

Podczas godzinnego koncertu wystąpiła Ostrołęcka Orkiestra Kameralna.

Na koncert zaprosiło Ostrołęckie Centrum Kultury.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki.

Ostrołęcka Orkiestra Kameralna zainaugurowała swoją działalność 9 września 2023 roku. Obecnie składa się z 12 muzyków. Są to uczniowie, studenci, absolwenci szkół i uczelni muzycznych. Pierwszy raz wystąpili 17 grudnia 2023 roku podczas dwóch koncertów GAUDETE z repertuarem adwentowym i bożonarodzeniowym.

Ostrołęcka Orkiestra Kameralna pracuje i występuje pod batutą Kamila Fluksa – dyrygenta i kierownika artystycznego zespołu.

fot. Paweł KrUPeK Krupka

Miejsce na reklamę

Policja podsumowała tygodniowe działania Mazowieckiej Grupy SPEED

0

Policyjna grupa SPEED, w skład której wchodzą najbardziej doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego powstała, aby zwalczać agresywne zachowania na drogach. Mundurowi kierowani są głównie w te miejsca, gdzie najczęściej łamane są przepisy oraz dochodzi do poważnych zdarzeń drogowych. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie ich obecność jest potrzebna.

Podczas tygodniowych działań policjanci z ostrołęckiej drogówki na terenie miasta i powiatu skontrolowali 105 pojazdów, których kierowcy popełnili 101 wykroczeń w ruchu drogowym.

Aż 85 z nich to przekroczenia dozwolonej prędkości. Głównie z uwagi na zły stan techniczny policjanci zatrzymali również 4 dowody rejestracyjne od pojazdów.

Miejsce na reklamę

Zatrzymali włamywaczy

0

Kilkadziesiąt godzin po włamaniu do budynku mieszkalnego sprawcy wpadli w ręce policji z Myszyńca i Łysych. Łupem złodziei padły pieniądze. Część z nich została już odzyskane.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na postawienie zarówno kobiecie jak i mężczyźnie zarzutu dotyczącego kradzieży z włamaniem.

Informuje komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Otwarte Serca – Warsztaty Terapii Zajęciowej

0

Trzydzieści osób, mieszkańców powiatu ostrołęckiego korzysta z oferty Warsztatu Terapii Zajęciowej Otwarte Serca przy ulicy Celnej w Ostrołęce. Placówka oferuje formę rehabilitacji społecznej i zawodowej dla osób, które ukończyły 18 rok życia i ze względu na stan zdrowia nie mogą podjąć pracy. Uczestnikami warsztatu mogą być osoby posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej.

Jest to placówka pobytu dziennego, zajęcia są prowadzone zgodnie z indywidualnym programem rehabilitacji i terapii.

Mówiła Joanna Drążewska, kierownik WTZ Otwarte Serca.

Fot. Warsztat Terapii Zajęciowej PCK Otwarte Serca

Miejsce na reklamę

Podwieczorek pozarządowy – zaprasza Forum Inicjatyw Społecznych Północno-Wschodniego Mazowsza

0

Forum Inicjatyw Społecznych Północno-Wschodniego Mazowsza zaprasza 10 czerwca na kolejny Podwieczorek Pozarządowy.

Tradycyjnie podczas spotkania zostaną poruszone tematy ważne dla organizacji pozarządowych i społeczności lokalnej.

W programie wymiana informacji o działaniach podejmowanych w ostatnim czasie przez uczestników spotkania, omówienie programu dotacyjnego #MazowieckaAktywacja, przegląd innych aktualnych i planowanych konkursów dotacyjnych z komentarzem.

Spotkanie odbędzie się w Restauracji Przy Ratuszu w Ostrołęce, w godz. 16-18.

Miejsce na reklamę

Co słychać na Mazowszu?

0

„Co słychać na Mazowszu?” – program przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń z Mazowsza.
Inwestycje, zdrowie, edukacja, ekologia, sport, imprezy i projekty kulturalne.
„Co słychać na Mazowszu?” to sprawdzone źródło aktualnych informacji z Twojego województwa. Bądź na bieżąco – rzuć “Okiem” na Mazowsze.

Miejsce na reklamę

Piknik z książką w bibliotece w Ostrowi Mazowieckiej

0

Na XIII Ostrowski Piknik z Książką zaprasza 8 czerwca Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Na uczestników spotkania czeka moc artystycznych, od występów artystycznych, kiermaszu książek po regionalne smakołyki.

W ramach pikniku odbędzie się również kolejna edycja tzw. wymiennika roślin.

Zapraszała Alina Wierzbicka.

XIII Ostrowski Piknik z Książką odbędzie się w ogrodzie biblioteki przy ulicy 11 Listopada 8. Początek spotkania o godzinie 11.

Miejsce na reklamę

Spotkanie z Adamem Zbyrytem w Czerwinie!

0

Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwinie została jednym z trzech zwycięzców 1. edycji konkursu “Biblioteki pełne Dobrej Energii”. W nagrodę placówkę odwiedzi Adam Zbyryt – człowiek z puszczy.

Spotkanie odbędzie się 12 czerwca o godz. 10 na Targowisku Wiejskim “Mój Rynek” w Czerwinie, ul. Wolności 18.

To wyjątkowa okazja, by posłuchać pasjonujących opowieści znanego biologa, ornitologa i popularyzatora nauki.

Miejsce na reklamę