Już jutro wystartuje międzynarodowy wyścig 'Tour de Kurpie” 2.2 UC. To pięciodniowe wydarzenie wpisane do kalendarza UCI, na które do Polski przyjadą ekipy z całego świata.
Na kurpiowskich szosach zobaczymy 25, w tym również polskie teamy, m.in. Mazowsze Serce Polski, Mostostal Puławy, K-S Kujawy-Pomorze.
Wyścig liczy 5 etapów. Pierwszy jutro w Kadzidle. Do pokonania 164 km. Start o godz. 11 w Zagrodzie Kurpiowskiej.
II etap odbędzie się 13 czerwca w Baranowie – 176 km, III etap dzień później w Wydmusach – jazda drużynowa na czas 9,2 km, IV etap 15 czerwca w Łysych – 156 km i ostatni w niedzielę w Ostrołęce – 167 km.
Organizatorzy zapraszają kibiców każdego dnia do aktywnego wspierania zawodników. Wszystkie etapy, poza III to wyścigi zorganizowane na pętlach dzięki czemu śledzący kolarzy będą mogli zobaczyć ich kilkukrotnie.
Organizatorem Tour de Kurpie jest Stowarzyszenie Banaszek Sport, które rok temu organizowało Mistrzostwa Polski w kolarstwie Szosowym Ostrołęka 2023.
Zgłoszenia chętnych amatorów do startu w wyścigach, które również zostały zaplanowane w formie etapowego wyścigu etapowego przyjmowane są pod adresem: Zgłoszenia chętnych amatorów do startu w wyścigach, które również zostały zaplanowane w formie etapowego wyścigu przyjmowane są pod adresem: https://zapisy.akces-sport.pl/rejestracja/rejestracjaI/315.html
Nowy program dotacyjny dla osób między 18 a 30 rokiem życia, którego celem jest realizacja projektów na rzecz budowania spójnych, włączających społeczności.
Program będzie wspierać innowacyjne projekty na małą skalę wprowadzające zmiany na poziomie lokalnym, zgodnie z zaleceniami European Policy Dialogue Forum.
Aplikować mogą 2-5 osobowe zespoły składające się z młodych osób między 18 a 35 rokiem życia, zamieszkujące miejscowości zlokalizowane w jednym z 46 krajów Rady Europy. Każdy zespół powinien być mieszany, tzn. w jego skład wchodzić mają osoby będące przedstawicielami różnorodnych środowisk, co najmniej dwóch różnych wyznań religijnych. Preferowane będą wnioski składane przez zespoły reprezentujące społeczności znajdujące się w niekorzystnej sytuacji, na przykład pod względem płci, rasy, statusu społeczno-ekonomicznego oraz pochodzenia uchodźczego i migracyjnego.
Zwycięskie zespoły otrzymają dofinansowanie w wysokości 2500-5000 EUR.
Paweł Łaszczych od 1 czerwca pełni obowiązki dyrektora Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle. Dotychczasowy instruktor ds. folkloru pragnie stworzyć ośrodek otwarty i przystępny dla mieszkańców.
Nowy dyrektor jest otwarty na współpracę.
Paweł Łaszczych w kadzidlańskim ośrodku kultury pracuje od 30 lat. To choreograf, folklorysta i animator, od 1996 r kierownik Zespołu 'Kurpianka”, obecnie prowadzi też zajęcia fakultatywne z Polskiego Folkloru Tanecznego – folklor kurpiowski w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
W latach 2017-2019 był prezesem Kadzidlańskiego Stowarzyszenia Kulturalnego 'Bractwo”, od 2019 jest przedstawicielem towarzyszenia Kulturalnego 'Kurpianka”. To dwukrotny stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Ma na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych i nagród, m.in. nagrodę Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej w Melbourne – POLCUL –’za działalność kulturalną na rzecz zachowania tradycji i folkloru kurpiowskiego, medal MKiDN Zasłużony Kulturze 'Gloria Artis”, nagrodę doroczną Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Jego biografia znalazła się w 9. wydaniu “Encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej”, która ukazała się nakładem British Publishing House.
Paweł Łaszczych zastąpił na stanowisku Grzegorza Parzycha.
Biogram źródło – Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle.
Już w niedzielę 16 czerwca w Ostrołęce odbędą się Zawody Rowerkowe. Wyjątkowa impreza przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 11 lat, gdzie na przygotowanym torze przy plaży miejskiej będzie toczyła się zacięta rywalizacja. Urząd Miasta zaprasza do kibicowania całe rodziny młodych zawodników.
Zapisy na zawody potrwają do do 13 czerwca do godziny 20 lub do osiągnięcia limitu 150 uczestników. Każdy kto stanie na starcie wyścigu zostanie nagrodzony.
Każde dziecko biorące udział w zawodach musi posiadać odpowiednio założony kask. To element bezpieczeństwa, bez którego nie zostanie dopuszczone do rywalizacji! Zawodnicy mogą mieć dowolne rowery, również biegowe. Jednoślady nie mogą posiadać wspomagania elektrycznego.
Pułtuscy kryminalni rozbili grupę przestępczą, która produkowała i handlowała nielegalnymi papierosami. Skarb Państwa straciłby z tytułu niezapłacenia podatku oraz akcyzy blisko 2 miliony złotych.
W minionym tygodniu funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku przeprowadzili działania na terenie gminy Pokrzywnica. W trakcie przeszukania nieruchomości zlikwidowali fabrykę, w której działały urządzenia służące do produkcji i rozdrabniania tytoniu. Oprócz profesjonalnej linii mundurowi zabezpieczyli blisko 3 tony krajanki tytoniowej i samochody dostawcze.
O skali przedsięwzięcia świadczy fakt, że czynności trwały kilka dni, a zabezpieczony towar wraz z maszynami był przewożony do magazynów od świtu do późnych godzin wieczornych.
Podczas akcji zatrzymano 5 osób, mieszkańców okolic Radomia w wieku od 34 do 46 lat. Wszystkim postawiono zarzuty karne. Sąd przychylił się do wniosku Policji i Prokuratora Rejonowego w Pułtusku, stosując wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.
Zatrzymanym grozić może kara pozbawienia wolności oraz wysokie kary grzywny.
Adam Struzik – marszałek, Wiesław Raboszuk i Rafał Rajkowski – wicemarszałkowie, Janina Ewa Orzełowska i Anna Katarzyna Brzezińska – członkowie zarządu – tak prezentuje się skład nowego zarządu województwa mazowieckiego. Podczas poniedziałkowej sesji radni uzupełnili też skład prezydium sejmiku. W obecnej kadencji na Mazowszu większość ma koalicja KO i Trzeciej Drogi.
Adam Struzik marszałkiem został już po raz siódmy. Uzyskał w wyborach samorządowych po raz kolejny najwyższy wynik nie tylko na Mazowszu, ale i w całym w kraju, zdobywając aż 74 814 głosów. Za jego kandydaturą na marszałka województwa głosowało 33 radnych.
Radni województwa wybrali także wiceprzewodniczących sejmiku, dzięki czemu uzupełniony został skład prezydium sejmiku. Zostali nimi Marcin Podsędek oraz Paulina Piechna-Więckiewicz. Przewodniczącym Sejmiku Województwa Mazowieckiego jest Ludwik Rakowski, wiceprzewodniczącym Konrad Wojnarowski.
Przypomnijmy, w skład Sejmiku Województwa Mazowieckiego wchodzi: 20 radnych z PiS, 20 radnych z KO, 8 radnych z Trzeciej Drogi (2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe), jedna radna z Lewicy, jeden radny z Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców oraz jeden radny niezrzeszony.
Koalicję Obywatelską w sejmiku województwa reprezentują: Katarzyna Bornowska, Anna Brzezińska, Krzysztof Chaberski, Alicja Dąbrowska, Robert Kempa, Tomasz Kucharski, Sylwia Lacek, Elżbieta Lanc, Katarzyna Łęgiewicz, Anna Majchrzak, Magdalena Nowacka, Wioletta Paprocka-Ślusarska, Marcin Podsędek, Wiesław Raboszuk, Rafał Rajkowski, Ludwik Rakowski, Krzysztof Strzałkowski, Igor Sulich, Aleksandra Śmietanka, Anna Uzdowska-Gacek.
Radnymi województwa mazowieckiego VII kadencji z ramienia Trzeciej Drogi 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe są: Grzegorz Benedykciński, Rafał Kowalczyk, Paweł Obermeyer, Janina Ewa Orzełowska, Piotr Papis, Dorota Stalińska, Adam Struzik i Konrad Wojnarowski.
Klub Prawa i Sprawiedliwości tworzą: Łukasz Cicholski, Artur Czapliński, Anna Kaszuba, Janusz Kotowski, Jakub Kowalski, Jarosław Krajewski, Wojciech Kudelski, Paweł Lisiecki, Katarzyna Lubiak, Andrzej Melak, Łukasz Mierzejewski, Magdalena Murawska, Damian Olszewski, Michał Orliński, Robert Perkowski, Błażej Poboży, Zdzisław Sipiera, Teresa Wargocka, Edyta Wietrak, Krzysztof Żochowski.
Radną województwa z ramienia Lewicy jest Paulina Piechna-Więckiewicz, a Konfederację i Bezpartyjnych Samorządowców reprezentuje Konrad Rytel. Radny Marek Martynowski, wybrany z list PiS, zadeklarował się jako radny niezrzeszony.
Policjanci zatrzymali wandali, którzy przebijali opony w samochodach.
Działo się to w piątek wieczorem w Ostrołęce. Policja otrzymała zgłoszenie, że dwaj mężczyźni przebijają nożem opony w zaparkowanych samochodach. Mówi komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.
Sprawcy trafili do policyjnego aresztu. Usłyszeli zarzuty zniszczenia mienia.
Na ulicy Modrzejewskiej powstała droga rowerowa, chodnik dla pieszych oraz parking na 41 miejsc. Wykonano również zjazdy i ustawiono 19 nowych latarni na odcinku od ul. Bursztynowej do ul. Sienkiewicza, co ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Wartość zadania to 1.439.100,00 zł.
W odbiorze inwestycji, który odbył się 6 czerwca uczestniczyli przedstawiciel wykonawcy i inwestora, radni miejscy oraz przedstawiciele władz osiedla Sienkiewicza.