Strona główna Blog Strona 684

Społecznie Pozytywni – Marek Olszewski

0

Na program zapraszamy w poniedziałki po godzinie 9.35, powtórka po 14.35 oraz we wtorek po godzinie 10.35. Audycja powstaje przy współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i jest realizowana ze środków województwa mazowieckiego.

Niosą pomoc bezrobotnym, wykluczonym społecznie, ludziom w potrzebie – Spółdzielnia Socjalna Samodzielność, Praca, Aktywność oraz Centrum Integracji Społecznej w Ostrołęce.

Marta Mierzejewska – Witam serdecznie na 88,5 FM goszczę Marka Olszewskiego prezesa Spółdzielni. Dzień dobry.

– Dzień dobry.

MM: Jakie są główne cele i misja Spółdzielni Socjalnej i Centrum Integracji Społecznej?

– Działamy na rzecz osób wykluczonych społecznych. Aktywujemy je zawodowo i społecznie, wprowadzamy na otwarty rynek pracy. Organizujemy też wiele imprez społecznych, ponieważ też celem spółdzielni oraz centrum jest integracja społeczna osób wykluczonych społecznie.

MM: Przypomnijmy jak powstało Centrum Integracji Społecznej i jaki udział
w tym procesie miało Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

– Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej przekazało nam dotację na
utworzenie ośrodka, wyposarzenie i jego doposażenie. W ramach tych środków został wyremontowany budynek przy ulicy Kołobrzeskiej 11, w którym jest siedziba Centrum Integracji Społecznej. Budynek został wyposażony w odpowiedni sprzęt biurowy. Utworzyliśmy też pięć pracowni, w których uczestniczą w zajęciach nasi podopieczni. Mamy pracownię poligrafii, pracownię rękodzieła i decoupage, mamy pracownię szwalniczo-opiekuńczo-biurową oraz budowlo-ogrodniczą. W tych pięciu pracowniach uczestnicy biorą udział w zajęciach minimum 7 godzin dziennie, otrzymują za to świadczenia integracyjne, które nie podlegają zajęciom komorniczym i to też jest dla nich motywacją.

MM: Obecnie otrzymaliście dotację z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej na doposażenie ośrodka. Jak wykorzystacie te pieniądze?

– To 2,5 mln zł. Przy znaczymy je na nowy sprzęt, na udogodnienia dla osób
niepełnosprawnych. Zakupimy nowe samochody, które są nam niezbędne do przewożenia
uczestników na zajęcia, do wykonywania zleceń. Przez Centrum Integracji Społecznej dokupimy nowy sprzęt ogrodniczy, sprzęt poligraficzny, ponieważ rozwijamy tę działalność.
Billboardy stacjonarne, gdzie będziemy mogli wyklejać nasze reklamy i reklamodawców. To będzie bardzo duża, szeroka oferta.

MM: Jakie programy aktywizacji zawodowej prowadzicie?

– Generalnie proponujemy w ramach uczestnictwa w Centrum Integracji Społecznej, oprócz zajęć w poszczególnych pracowniach, też wsparcie psychologa, doradcy zawodowego, pracownika socjalnego. Tutaj pomagamy uczestnikom w odzyskaniu np. renty z tytułu niezdolności do pracy albo orzeczenia związanego z niepełnosprawnością, pozyskanie mieszkania socjalnego itp. Wiele osób pod naszą opieką to osoby bezrobotne i osoby z problemem alkoholowym.

MM: Czy może Pan podać przykłady projektów, które przyniosły szczególnie pozytywne rezultaty?

– Około 30 procent osób, które przewinęły się przez nasze Centrum Integracji Społecznej znajduje pracę na otwartym rynku i około 20 procent utrzymuje zatrudnienie. To jest bardzo duży wskaźnik aktywności, które wykazują te osoby i przywrócenie społeczeństwu tych osób wykluczonych .

MM: Jakie są kryteria przejmowania uczestników do Centrum Integracji Społecznej?

– Uczestnik musi się zgłosić do nas, do Centrum Integracji Społecznej, pobrać dokumenty, które wypełni i złoży. Następnie na podstawie tych dokumentów oceniane jest, czy osoba jest
wykluczona społecznie i kierowana jest do zaopiniowania przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Po pozytywnym zaopiniowaniu tej osoby przez pracownika socjalnego jest
ta osoba przyjmowana na uczestnika.

MM: Jak oceniacie wpływ Waszych działań na lokalną społeczność?

– Bardzo pozytywny odbiór społeczności i coraz więcej osób wie, że jesteśmy, poleca nas, lub sama się do nas zgłasza.

– MM: Czy bez tych środków z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej moglibyście w taki sposób jak teraz prowadzić swoją działalność?

– Niestety nie. Myślę, że to jest bardzo dobre wsparcie skierowane do organizacji pozarządowych, do jednostek samorządu terytorialnego, które mają możliwość tworzenia takich Centrów Integracji Społecznej oraz Klubów Integracji Społecznej. Są to pieniądze naprawdę świetnie
spożytkowane. Pomoc jest właściwie skierowana, bezpośrednio przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

MM: Dziękuję bardzo za spotkanie na 88.5 FM. Moim gościem był Marek Olszewski, prezes Spółdzielni Socjalnej Samodzielność, Praca, Aktywność oraz Centrum Integracji Społecznej.

– Dziękuję. Dziękuję Państwu bardzo.

————————————————-

Działanie Spółdzielni Socjalnej Samodzielność, Praca, Aktywność oraz Centrum Integracji Społecznej mają duży wpływ na życie podopiecznych placówki.

– Nazywam się Patryk, zajmuję się sprzątaniem bloków, przestrzeni przy bloku i koszeniem traw.
Póki co bardzo dobrze czuję się w tej pracy, nie ma co narzekać. Ważne jest to, że można współpracować z ludźmi.

– Henryku Bajka, pracuję jako kierowca w zieleni miejskiej i w tym zakresie również wykonuje
różne prace porządkowe. Dobrze się współpracuję z pracownikami. Każdy wykonuje swoje obowiązki.

Miejsce na reklamę

Pijany kierowca uszkodził auto policjanta

0

W niedzielne popołudnie pijany kierowca uderzył w auto policjanta. Mężczyzna miał zakaz prowadzenia pojazdów przez okres trzech lat.

Poinformował komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Pijany kierowca ponownie stanie przed sądem. Odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz złamanie sądowego zakazu. Odpowie również za spowodowanie kolizji drogowej.

Fot. KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Wesele Kurpiowskie – trzydniowa impreza w Kadzidle

0

W Kadzidle odbyło się Wesele Kurpiowskie, coroczne święto, które przyciągnęło tłumy miłośników kultury ludowej. Impreza była pełna atrakcji, koncertów, widowisk i warsztatów, które pozwoliły uczestnikom zgłębić tradycje i zwyczaje tego regionu.

14 czerwca scena i plac przy Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle stały się areną dla miłośników muzyki. Wystąpiły zespoły rockowe: MACHINA, ROKKER i MADMA .

15 czerwca odbyła się tradycyjna weselna potańcówka na ludowo przy dźwiękach muzyki kurpiowskiej. Również kapela folkowa Horpyna porwała publiczność swoim energetycznym występem. Wieczór zakończył się Festiwalem Folkloru Weselnego.

Kulminacją Wesela Kurpiowskiego było widowisko obrzędowe, które odbyło się 16 czerwca w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Dzień rozpoczął się mszą świętą w kadzidlańskim kościele, po której odbył się korowód.

Od godziny 14 uczestnicy mogli podziwiać tradycyjne obrzędy weselne, które były nie tylko pokazem folkloru, ale także wspaniałą lekcją historii i tradycji. Impreza tradycyjnie przyciągnęła zarówno mieszkańców, jak i turystów. Gwiazdą wieczoru była Cleo.

Podkreśla wójt Anna Śniadach.

Materiał powstał przy współpracy z Robert Causari Studio . Fot. Robert Kozera

Miejsce na reklamę

Pracowita niedziela ostrołęckich strażaków

0

Przed godziną 13 na ulicy Dobrzańskiego w Ostrołęce strażacy usuwali niebezpieczną plamę substancji ropopochodnej z jezdni. Była ona zagrożeniem dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szybka akcja strażaków pozwoliła przywrócić normalne warunki jazdy.

Niespełna dwie godziny później w miejscowości Stepna Stara, gmina Olszewo-Borki, doszło do pożaru poszycia leśnego. Ogień strawił około 20 arów. Dzięki sprawnej interwencji strażaków udało się zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia.

Kolejna interwencja miała miejsce o przed godziną 16 na ulicy Zawiszy Czarnego w Ostrołęce, gdzie doszło do pożaru przyczepy kempingowej znajdującej się na jednej z posesji. Dzięki szybkiemu działaniu strażaków pożar został opanowany i ugaszony.

Ostatnia akcja tego dnia miała miejsce po godzinie 18:30 w miejscowości Lipniki, gmina Łyse. Strażacy zostali wezwani do pożaru sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego. Pożar został szybko opanowany, zapobiegając większym zniszczeniom.

Dzięki szybkiej reakcji strażaków, wszystkie te zdarzenia zakończyły się bez ofiar w ludziach.

Miejsce na reklamę

0

Festyn Spółdzielczy z okazji 65-lecia OSM

Ostrołęcka Spółdzielnia Mieszkaniowa 15 czerwca świętowała 65-lecie swojego istnienia.

Jubileuszowa impreza odbyła się na parkingu przy ulicy Generała Józefa Hallera. W programie festynu znalazło się wiele atrakcji w tym dmuchańce, bańki mydlane, konkursy tematyczne, piłkarskie atrakcje z Klubem MZKS Narew Ostrołęka, malowanie twarzy, spotkanie z żywymi pluszakami.

W organizację przedsięwzięcia włączyła się Rada Osiedla Dzieci Polskich zapewniając m.in bezpłatny popcorn, watę cukrową i grochówkę.

Był również akcent rękodzielniczy. Kurpiowskie twórczynie prowadziły warsztaty.

Swój sprzęt ratowniczy zaprezentowali Policja, Straż Pożarna, a także Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe WOPR-OS.

Na scenie festynu wystąpiły Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce, uczniowie Szkoły Muzyki GAMA, zespół muzyczny 30+, grupy dzieci z przedszkoli , wychowankowie świetlicy 'GWAREK” Zespołu Placówek Wsparcia Dziennego w Ostrołęce, Akademia Tańca Magia, zespół wokalno-muzyczny SCHRON ze Szkoły Podstawowej nr 5. Ponadto odbyły się pokazy zumby i karate. Zwieńczeniem imprezy był koncert formacji PIOTREX

Miejsce na reklamę

Najlepszy dzielnicowy na Mazowszu służy w Wydziale Prewencji KMP w Ostrołęce

0

Ostrołęka może poszczycić się najlepszym dzielnicowym na Mazowszu. Służy on w Wydziale Prewencji Komendy Miejskiej Policji.

W dniach 14-15 czerwca w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyły się finały wojewódzkich zawodów dla dzielnicowych i kierowników rewirów dzielnicowych. Najlepszym dzielnicowym na Mazowszu okazał się ostrołęcki policjant st. asp. Janusz Kośnik.

Informuje komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

St. asp. Janusz Kośnik będzie reprezentował garnizon mazowiecki podczas finału XIV Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych 'Dzielnicowy Roku”, który odbędzie się w dniach 22-25 października w Szkole Policji w Katowicach. Na co dzień pełni on służbę na terenie gm. Rzekuń.

Fot. KMP w Ostrołęce

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Stypendia z Funduszu Lednickie Talenty dla wybitnie uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin.

Cele inicjatywy jest przyznawanie pomocy materialnej, w tym stypendialnej i rzeczowej oraz organizację szkoleń i warsztatów mających na celu pogłębienie wiedzy oraz rozwój osobisty stypendystów i absolwentów Funduszu.

Pomoc finansowa obejmuje stypendia naukowe, socjalne oraz na specjalne potrzeby edukacyjne.
O pomoc z Funduszu ubiegać się mogą uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci studiów dziennych pierwszego i drugiego stopnia, studenci jednolitych studiów magisterskich.

Pomoc materialna z Funduszu może być udzielana m.in. na finansowanie: kursów i innych form edukacji pozaszkolnej, studiów na uczelniach poza granicami kraju, obozów połączonych z edukacją w tym obozów językowych, szkoleń specjalistycznych, projektów krajowych i zagranicznych o charakterze edukacyjnym (w tym praktyk, staży, konsultacji, warsztatów, przesłuchań itp.), udziału w wystawach, konkursach itp., opłat za akademik, mieszkanie, posiłki i innych kosztów związanych z procesem kształcenia, zakup instrumentów, zakup pomocy i przyborów plastycznych itp. zakup książek i czasopism, zakup pomocy dydaktycznych.

Warunkiem ubiegania się o pomoc z Funduszu jest złożenie: wypełnionego wniosku dostępnego na stronie internetowej Funduszu, dokumentów potwierdzających wybitne osiągnięcia, co najmniej jednej rekomendacji wystawionej przez nauczyciela lub dyrektora szkoły, opiekuna roku lub opiekuna naukowego, lub innej osoby cieszącej si’ uznaniem – potwierdzającej osiągnięcia kandydata i wyrażającej poparcie dla złożonego przez niego wniosku, dokumentu potwierdzającego działalność i zaangażowanie społeczne kandydata, zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o dochodach rodziny i dochodach własnych (dotyczy studentów) za rok poprzedzający złożenie wniosku,innych dokumentów wskazanych we wniosku o stypendium. Szczegóły na www.eurodesk.pl.

Miejsce na reklamę

Darmowe badania okulistyczne w Ostrołęce

0

Samorząd Mazowsza realizuje pilotażowy projekt 'Dobry wzrok Mazowszan”. Zaprasza 23 czerwca dorosłych mieszkańców regionu ostrołęckiego na darmowe przesiewowe badania wzroku.

Celem przedsięwzięcia jest profilaktyka chorób wzroku i zapobieganie utracie samodzielności i niezależności spowodowanej chorobami oczu.

Co drugi Polak w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie, a co czwarty źle ocenia stan zdrowia swojego wzroku. Jednymi z najczęstszych chorób oczu są: zaćma, retinopatia cukrzycowa, jaskra oraz AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Mówi członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Darmowe przesiewowe badania wzroku zostaną przeprowadzone w niedzielę 23 czerwca w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej przy ulicy Piłsudskiego 38 w Ostrołęce. Nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Wystarczy przyjść – zachęca Janina Ewa Orzełowska.

Badania specjalistycznym sprzętem przeprowadzą lekarze z Oddziału Okulistycznego Międzyleskiego Szpitala w Warszawie, który jest partnerem programu. Odbędą się w godzinach 9 – 17. Mówi dr Olga Adamska z Katedry Okulistyki UKSW.

Tylko w latach 2020-2023 samorząd województwa mazowieckiego przekazał ponad 33,5 mln zł oddziałom okulistycznym w mazowieckich szpitalach i placówkach zdrowotnych.

Miejsce na reklamę

Biblioteka w Czerwinie zaprasza na kreatywne warsztaty

0

Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwinie zaprasza na kreatywne warsztaty tworzenia questu i gier fabularnych. Inicjatywa organizowana jest w ramach projektu pod nazwą ’ Nasza Biblioteka – przygoda na każdej stronie’, który jest finansowany z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Szkolenie i warsztaty tworzenia questu odbędą się w dniach 18-19 czerwca. Poprowadzi je Krzysztof Florys.

Efektem pracy będzie quest z fabułą dotyczącą historii gminy Czerwin, który stworzą wspólnie uczestnicy spotkania.

Mówi Katarzyna Kossakowska, dyrektor biblioteki.

Szkolenie i warsztaty tworzenia gry fabularnej zaplanowano 22 czerwca i 6 lipca. Tym razem zajęcia poprowadzi Tomasz 'Frejtag’ Piątek.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 29 761 45 92 w godzinach 8 – 16.

Partnerami medialnymi wydarzenia są Radio Oko oraz portal moja-ostroleka.pl.

Miejsce na reklamę

Czy aktywna turystyka wodna rozwinie się w Ostrołęce i regionie?

0

Województwa mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie łączą siły, by wspólnie przygotować duże i wyczekiwane przedsięwzięcie turystyczne – atrakcyjny, ponadregionalny produkt turystyczny – szlak aktywnej turystyki wodnej. W realizację projektu zaangażowanych jest 17 gmin.

Współpraca była przyczynkiem do organizacji spotkania konsultacyjnego, które odbyło się 12 czerwca w ostrołęckim ratuszu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz lokalnych aktywistów.

Gości przywitała Izabela Stelmańska – zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Następnie, w imieniu Miasta Ostrołęki głos zabrał prezydent Paweł Niewiadomski, po czym odbyły się dwa bloki prezentacji tematycznych.

’Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej” to przedsięwzięcie, który jest szansą na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Ostrołęki i regionu.
Na realizację zadania planowane jest pozyskanie dofinansowania ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

Fot. UM Ostrołęki

Miejsce na reklamę