Komisja Europejska zapewnia państwom członkowskim dostęp do szczepionek przeciwko grypie odzwierzęcej Seqirus. Umowa, podpisana w imieniu państw członkowskich, ma na celu zapewnienie dostępu do środków medycznych zapobiegających ptasiej grypie.
Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) w ramach swojego mandatu w zakresie gotowości podpisał dziś w imieniu uczestniczących państw członkowskich umowę ramową dotyczącą wspólnego udzielania zamówień na dostawę do 665,000 dawek szczepionki przed pandemią zaktualizowanej szczepionki przeciwko grypie odzwierzęcej Seqirus, a także opcję dotyczącą kolejnych 40 mln dawek w okresie obowiązywania umowy. Dzięki tej umowie uczestniczące państwa członkowskie będą miały dostęp do medycznych środków przeciwdziałania w celu zapobiegania ptasiej grypie.
Szczepionka jest przeznaczona dla osób najbardziej narażonych na potencjalne przenoszenie grypy ptaków z ptaków lub zwierząt, takich jak pracownicy gospodarstw drobiarskich i lekarze weterynarii. Jego celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się lub potencjalnym ogniskom grypy ptaków w Europie, chroniąc obywateli i źródła utrzymania. Szczepionka jest jedyną zapobiegawczą szczepionką przeciw grypie ptaków, która jest obecnie dozwolona w UE.
Miniony weekend był bardzo pracowity ale i owocny w sukcesy sportowe dla zawodników MKKK.
W Skarżysko-Kamiennej w sobotę odbywały się eliminacje do tegorocznych Mistrzostw Europy Kadetów, Młodzieżowców i Seniorów, które zaplanowano pod koniec października we Wrocławiu. Silna obsada – 164 zawodników i zawodniczek z całej Polski – i wysoki poziom sportowy nie przeszkodziły karatekom z Ostrołęki zdobyć 3 kwalifikacje do startu. Lena Wiktorska, Małgorzata Kozłowska i Karol Kozłowski będą reprezentować MKKK i Polskę na arenie międzynarodowej. Szansę na start w ME ma również Anna Chrzanowska, która jest na liście rezerwowej. Opiekunami zawodników byli sensei Artur Prusiński, Marian Zając i Kinga Przybyłek, a w roli sędziego wystąpił senpai Mariusz Załęski.
W niedzielę zawodnicy udali się do podwarszawskich Marek, gdzie odbyły się Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w Karate, które zgromadziły 217 karateków z 21 klubów zrzeszonych w Okręgowym Związku Karate Kontaktowego Województwa Mazowieckiego. Cała reprezentacja Ostrołęki stanęła na podium. I miejsce zajął Dawid Dądera, II miejsce Jakub Prusiński, a trzecie: Szymon Nalewajk, Karol Śliwka, Kevin Gorzęba, Helena Mieczkowska.
Opiekunami grupy byli sensei Kinga Przybyłek, a w roli sędziego wystąpił senpai Krzysztof Modzelewski.
Pięć kobiet otrzymało tytuł 'Mazowieckiej Lady D.”, a sześciu mężczyzn – 'Mazowieckiego Gentlemana D.”. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 13 czerwca w ogrodach pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie.
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej już po raz piąty zorganizowało konkurs o tytuł 'Mazowieckiej Lady D. im. Krystyny Bochenek”. W tym roku po raz trzeci nagradzani byli również mężczyźni, którzy walczyli o tytuł 'Mazowieckiego Gentlemana D.”. Mówi Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Jedenaście osób otrzymało nagrody w sześciu kategoriach: 'Dobry Start”, 'Kultura i Sztuka”, 'Sport”, 'Życie Społeczne”, 'Życie Zawodowe” oraz 'Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” i 'Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”. Jak co roku wybór laureatów nie był prosty – powiedział Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.
Lista laureatów na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Mieszkaniec powiatu ostrołęckiego za pośrednictwem popularnego portalu społecznościowego kupił bilety na EURO 2024, ale ich nie otrzymał. Policja ostrzega przed oszustami.
Mówił komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.
’Niebieska skrzyneczka zdrowia psychicznego” to tytuł nowego projektu dotyczącego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Rosnąca liczba prób samobójczych oraz długi czas oczekiwania na wizytę u psychiatry to poważny problem w całej Polsce, także na Mazowszu. Dlatego tak istotne jest, by młodzi mieszkańcy województwa mogli otrzymać wsparcie. Temu ma służyć projekt realizowany przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego i władze regionu.
Celem akcji jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni w szkołach, w których uczniowie będą mogli anonimowo opisać swoje problemy, poinformować o trudnych dla nich sytuacjach i poprosić o pomoc. Inicjatywa ma umożliwić szybkie reagowanie na potrzeby uczniów i udzielenie im wsparcia psychologicznego. Jest to niezwykle ważne, gdyż zaburzenia psychiczne stały się bardzo poważnym problemem społecznym i coraz częściej dotykają młodych ludzi.
Mówi Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Pomysłodawczynią projektu jest Marcelina Maciąg, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej www.mswm.pl oraz www.niebieskaskrzyneczka.pl.
Mistrzostwa Mazowsza Dzieci w kategorii U-14 odbyły się 15 czerwca w Teresinie.
Spośród czteroosobowej reprezentacji UKS Siódemka Ostrołęka najlepiej wypadła Amelia Kordel (trener Dariusz Dąbrowski), która wygrała bieg na 1000 m i została mistrzynią województwa, a jej wynik – 3:22,82 s jest lepszy od dotychczasowej 'życiówki’ o prawie 5 sekund.
Brązowy medal w pchnięciu kulą (2 kg) zdobyła Maria Jabłońska (trener Marek Mierzejewski) z wynikiem zbliżonym do rekordu życiowego – 9,35 m.
8 miejsce w skoku w dal zajęła Laura Dąbrowska (trener M. Mierzejewski) z nowym rekordem życiowym – 4,47 m. Także 8 w pchnięciu była Wiktoria Rutkowska (trener M. Mierzejewski) – 8,17 m.
W Ostrołęce wystąpi Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury. Bezpłatne bilety dla mieszkańców będą rozdawane dzisiaj od godz. 15 w Ostrołęckim Centrum Kultury.
’Żywioły Mazowsza. Koncert z cyklu: Piosenka jest dobra na wszystko” odbędzie się 25 czerwca w OCK. Złożony jest ze znanych i uwielbianych utworów, które w mistrzowski i niepowtarzalny sposób opisują otaczającą rzeczywistość. W tę muzyczną podróż zabiorą wybitni wokaliści: Olga Bończyk / Katarzyna Dąbrowska, Monika Węgiel, Magdalena Smalara, Marcin Januszkiewicz, Janusz Radek.
’Według dawnych koncepcji filozoficznych żywioły były podstawowym budulcem rzeczywistości. Filozofowie, którzy akurat śnili o możliwości wyjaśnienia budowy wszechświata przeczuwali, że materia z czegoś zbudowana być musi. Wymyślili więc z grubsza, że wszystko się składa z ognia, powietrza, ziemi i wody.’’ – wyjaśnia Magdalena Smalara, autorka scenariusza.
Historia Mazowsza to także historia kobiet, które tu mieszkały, tworzyły i działały. Niestety, nie wszystkim z nich poświęcono dostatecznie dużo uwagi. Dlatego samorząd województwa mazowieckiego postanowił przybliżyć sylwetki Mazowszanek znanych i mniej znanych w ramach 'Lekcji o Mazowszu”. Właśnie poznaliśmy najlepsze scenariusze.
Konkurs 'Lekcje o Mazowszu” organizowany jest przez samorząd województwa mazowieckiego i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Podobnie jak w poprzednich edycjach zadanie polegało na opracowaniu scenariusza zajęć z zakresu edukacji regionalnej – dla wybranej grupy uczniów. Scenariusze miały dotyczyć osób, grup społecznych bądź zjawisk oscylujących wokół tematu przewodniego – 'Kobiety Mazowsza”. Bohaterkami mogły być bardziej lub mniej znane Mazowszanki osadzone w historii lub działające współcześnie, Mazowszanki z urodzenia albo z wyboru.
Podkreśla marszałek Adam Struzik.
Prace były oceniane w trzech kategoriach: I, II i III etap edukacyjny. Przy wyborze najlepszego programu zajęć komisja wzięła pod uwagę innowacyjność w doborze treści, środków dydaktycznych i metod. W kategoria I etap edukacyjny klasy I-III szkoły podstawowej na podium stanęły aż trzy nauczycielki ze Szkoły Podstawowej Nr 10 w Ostrołęce. Pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Żebrowska – 'Kobiety Mazowsza – z czego słyną Mazowszanki’.
Drugie miejsce zajęła Magdalena Pychotka 'Mamy super moce – czyli Kurpianki na Mazowszu”, a trzecie Paulina Skiba Superbohaterki Mazowsza z wczoraj i dziś – kreatywne zajęcia z elementami metody WebQuest”. Mówi Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego.
Za zdobycie pierwszego miejsca laureaci otrzymali nagrody w wysokości 2 500 zł, drugiego – 1 500 zł, trzeciego – 1 000 zł, a za wyróżnienia – po 500 zł.
Nagrody i wyróżnienia otrzymali:
kategoria I etap edukacyjny (klasy I-III szkoły podstawowej):
I miejsce – Małgorzata Żebrowska, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce (’Kobiety Mazowsza – z czego słyną Mazowszanki”);
II miejsce – Magdalena Pychotka, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce (’Mamy super moce – czyli Kurpianki na Mazowszu”);
III miejsce – Paula Skiba, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce (Superbohaterki Mazowsza z wczoraj i dziś – kreatywne zajęcia z elementami metody WebQuest”);
kategoria II etap edukacyjny (dzieci i młodzież w wieku 10-14 lat):
I miejsce – nie przyznano;
II miejsce ex aequo – Emilia Straburzyńska, Szkoła Podstawowa im. por. Adolfa Pilcha ps. Góra-Dolina w Dziekanowie Polskim (’Niezwykłe historie niezwykłych kobiet z Mazowsza”) oraz Dariusz Weber, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 154 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Warszawie (’Trzy pokolenia kobiet – walka o niepodległość i równouprawnienie”);
III miejsce – Marianna Gwardys-Bartmańska, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty w Warszawie (’W kobiecych butach po Mazowszu XX wieku”);
wyróżnienia:
Monika Jabłońska, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 w Płocku (’Bohaterka w kapeluszu – Marcelina Rościszewska”); Katarzyna Sulecka, Szkoła Podstawowa nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego w Warszawie (’Pani na Mazowszu – o Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej”); Małgorzata Małysa, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Teresy Grodzińskiej w Bielisze (’Teresa Grodzińska – kobieta utkana z wartości”); Agnieszka Sławińska, Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie (’Kobiety Mazowsza”);
kategoria III etap edukacyjny (młodzież w wieku 15-18 lat):
I miejsce – Beata Troć, Archiwum Państwowe w Siedlcach (’Niezwykłe kobiety Mazowsza”);
II miejsce – Małgorzata Paderewska, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Legionowie (’Kobiety Mazowsza na pomnikach w stolicy”);
III miejsce – Karina Gnatkowska i Marzanna Siemienowska, Zespół Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie (’Nowatorskie poglądy na kwestie wychowania dziewcząt dwóch postępowych kobiet z Mazowsza”);
wyróżnienia:
Monika Kutera i Joanna Sekuła, Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle i Szkoła Podstawowa w Zamieniu (’Muzy Bolesława Leśmiana”); Agnieszka Motyka i Bożena Pikora, Zespół Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie (’Maria Skłodowska-Curie – kobieta Mazowsza, odkrywca, wielka uczona i patronka”).
Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski odwiedził dzisiaj (17 czerwca) Kurpiowszczyznę. Powodem wizyty było spotkanie z przedstawicielami samorządów z regionu ostrołęckiego.
Ważnym tematem rozmów było bezpieczeństwo, programy rządowe i wykorzystanie środków unijnych.
Istotę wydarzenia podkreśla p Ostrołęki Paweł Niewiadomski.
Konferencja odbyła się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej.