Strona główna Blog Strona 666

Społecznie Pozytywni – Mirosław Augustyniak, starosta powiatu makowskiego

0

Na program zapraszamy w poniedziałki po godzinie 9.35, powtórka po 14.35 oraz we wtorek po godzinie 10.35. Audycja powstaje przy współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i jest realizowana ze środków województwa mazowieckiego.

Marta Mierzejewska : Sala sportowa przy specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym oraz likwidacja barier architektonicznych w budynku Domu Pomocy Społecznej w Makowie Mazowieckim  zostały wsparte kwotą ponad 2,2 mln zł. Pieniądze pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zostały rozdysponowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Trafiły do powiatu makowskiego. Moim gościem jest starosta powiatu Mirosław Augustyniak. Dzień dobry.

Mirosław Augustyniak: Dzień dobry pani, dzień dobry państwu.

MM: Panie starosto, jakie znaczenie dla powiatu makowskiego ma otrzymanie dofinansowania z PFRON na inwestycje dla osób niepełnosprawnych?

– Szanowni Państwo, niestety cała prowincja zmaga się z malejącą liczbą mieszkańców.

Zachwiały się w strukturze mieszkańców pewne proporcje. Niestety mamy coraz więcej osób starszych. Niestety też mamy bardzo duży odsetek dzieci z niepełnosprawnościami.

 50 osób na terenie powiatu, to jest bardzo dużo. Prawie setka uczęszcza do naszego specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego. Pozostałe dzieciaki są w szkołach na terenie gmin powiatu makowskiego, ale mają orzeczenia o niepełnosprawności i też nie wiemy czy ich dolegliwości, ich dysfunkcje, czy będą się pomniejszać, czy będą się powiększać i być może będzie taka sytuacja, że będą musiały trafić do nas. To jest obszar bardzo ważny, bardzo wrażliwy społecznie. Obszar, na który proszę nie odebrać tego jako niestosowność, ale na który wydajemy środki porównywalne z naszymi dochodami własnymi. Oczywiście mamy na te rzeczy odpowiednie subwencje, dotacje itd., ale mówię jakie to są wielkości w odniesieniu do dochodów powiatu. Szanowni Państwo, powstanie sala gimnastyczna. Generalnie będzie nakierunkowana na zajęcia rehabilitacyjne, ale też również na wychowanie fizyczne. Jeżeli u nas by się zrodził jakiś paraolimpijczyk, to oczywiście będziemy z niego dumni. Chcemy te warunki poprawiać. Natomiast, szanowni Państwo, niestety cała optyka tutaj w obszarze dzieci niepełnosprawnych wygląda tak, że te niepełnosprawności są coraz bardziej zaawansowane. Powoduje to, że większość klas w naszym ośrodku to są klasy czteroosobowe. To są dzieci, które wymagają naprawdę specjalnej opieki, troski i tak dalej. Te klasy zgodnie z obowiązującymi przepisami właśnie mają taką liczebność. Oczywiście dyrekcja ośrodka, którą bardzo szanuję za zaangażowanie nauczyciele, także dobra organizacja nauki, opieki nad tymi dziećmi daje spokój rodzicom, którzy są pewni, że te dzieciaki są dobrze zaopiekowane. Szanowni Państwo, musimy te warunki poprawiać. Wiążą się z tym oczywiście koszty. Do kwoty, którą Pani redaktor podała musimy praktycznie dołożyć taką samą, bo to jest mniej więcej 50% dofinansowania dla inwestycji. Z taką świadomością, że musimy tą infrastrukturę odpowiednio przystosowywać, po to, żeby dzieciom było wygodniej, żeby miały lepsze warunki, żeby miały lepszą szansę rehabilitacji, poprawy swojej sytuacji życiowej.

No też, żeby nauczycielom było wygodniej uczyć, opiekować się tymi dziećmi. Ja też tutaj powtórzę słowa pani dyrektor, że takim głównym celem najczęściej właśnie jest przystosowanie dzieci do samodzielności, żeby one po prostu życiowo sobie radziły w tych prostych czynnościach, żeby ta ich samodzielność była na takim poziomie, by naprawdę rodzice mieli świadomość, że jeśli kiedyś ich zabraknie, to dzieci sobie poradzą. Natomiast, proszę Państwa, to wszystko też będzie miało konsekwencje kosztów takich bieżących,

no bo to trzeba będzie ogrzać, utrzymać i tak dalej, i tak dalej.

Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. Zawsze szukamy tej racjonalności, żeby to dobro dziecka pogodzić też z możliwościami finansowymi powiatu, no ale też, żeby na ten pieniądz nie przeliczać. Te zadania, o których mówiłem, absorbują duże środki, duże zaangażowanie, dużą liczbę nauczycieli. Ja mam pełny szacunek dla pracujących tam i dyrekcji, i nauczycieli. I też tak zwracam się z takim apelem do rodziców, że proszę się nie bać, naprawdę dzieci mają tam bardzo dobre warunki, bardzo dobrą opiekę, mają właściwe zajęcia dostosowane do swoich możliwości i budowania tej szansy usamodzielnienia na przyszłość.

Mamy też przedszkole dla dzieciaków niepełnosprawnych. Chcemy też tę bazę poprawiać bez względu na to salę. Chcemy jeszcze też wydzielić część skrzydła innego budynku, żeby poprawić warunki dla tych najmłodszych.

MM: Proszę powiedzieć, jakie konkretne działania – gdyby mógł Pan wymienić przynajmniej kilka – zostaną sfinansowane właśnie w ramach tego projektu?

– Proszę Państwa, no to tak jak powiedzieliśmy, budowa sali sportowej. Będą tam też sale do rehabilitacji, do różnego rodzaju zajęć, plus właśnie ta sala do ćwiczeń. Zamontujemy nową windę w Domu Pomocy Społecznej. Starzejące się społeczeństwo rodzi wiele problemów. Wiele osób nie ma bliskich, zostają na starość sami i tutaj kierowani są przez odpowiednie jednostki gminne do naszego ośrodka Domu Pomocy Społecznej.  

Chcę tylko Państwu uzmysłowić, że mieszkańcy naszego powiatu generalnie są zaradni życiowo, bo tak naprawdę 80 parę procent z tego prawie 50 osobowego naszego DPS-u to są osoby spoza naszego powiatu. Więc chwała tym ludziom, którzy mieszkają, którzy sobie radzą, którzy walczą wielokrotnie o tą samodzielność i tym, którzy w ośrodkach pomocy społecznej w poszczególnych gminach, tym ludziom pomagają, żeby to samodzielność ich utrzymać. Niemniej jednak warunki bytowe muszą być systematycznie poprawiane, dostosowywane. To są wielokrotnie osoby niepełnosprawne, niepełnosprawne ruchowo.

 Lokalizacja tego ośrodka jest w samym mieście. On nie ma dużej działki, powierzchni do zagospodarowania.

MM: Chciałabym, żeby Pan jeszcze ocenił współpracę z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej.

– Szanowni Państwo, samorząd województwa naprawdę we wszystkich dziedzinach życia społecznego, funkcjonowania samorządności, systematycznie przez 25 lat, a teraz już ponad 25 lat, bo obchodziliśmy jubileusz 25-lecia, pomaga samorządom gminnym.

Pomaga w realizacji ich zadań statutowych, ich zadań takich wykraczających poza ich możliwości finansowe, ale czasami też poza takie możliwości nawet organizacyjne.

Więc docenienie tych wszystkich działań, odpowiedzialności w różnych obszarach, to jest 21 instrumentów, o jest naprawdę bardzo dużo. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej też pełni określoną rolę i wypełnia to naprawdę wzorowo. Pochyla się nad tymi problemami właśnie najbardziej wrażliwymi, najbardziej trudnymi. Stara się mobilizować, stara się naprowadzać, stara się tutaj tak działać, że jeśli jest możliwość poprawienia wniosku, jakiejś naprawy błędów, to jak najbardziej podchodzi do tego bardzo w sposób otwarty. Zachowując oczywiście wszystkie prawidła, wszystkie normy prawne, ale po prostu widać, że chce pomagać, że robi to w sposób bardzo odpowiedzialny, bardzo mądry,

z dużym pochyleniem się z taką rzeczywistością nad problemami, problemami, z którymi naprawdę samorządy takie prowincjonalne by sobie nie poradziły. Wykorzystujmy szansę możliwości pozyskania środków. Środki, które oferuje Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, to są środki bardzo celowo, bardzo trafnie dedykowane. Tak jak tu pani redaktor podała, my będziemy akurat z tego korzystać, ale już mamy w planie, że w listopadzie będziemy składać na kolejne rzeczy, żeby zmodernizować nasz środowiskowy dom samopomocy, żeby właśnie powiększyć te sale dla przedszkola. Bez tych środków byłoby nam to wszystko ciężko zrealizować.

MM: Dziękuję bardzo za spotkanie na 88, 5 FM moim gościem był Pan Mirosław Augustyniak, starosta powiatu makowskiego.

– Dziękuję bardzo, pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam do powiatu makowskiego.

Na program zapraszamy w poniedziałki po godzinie 9.35,

powtórka po 14.35 oraz we wtorek po godzinie 10.35.

Muzyka

Audycja powstaje przy współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej

i jest realizowana ze środków województwa mazowieckiego.

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0

Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

Madonna. A rebel life. Biografia

0

Wczesne doniesienia prasowe opisywały Madonnę jako „niegrzeczną dziewczynę z chłopięcych marzeń”, ale szybko stało się jasne, że była złą dziewczyną z dziewczyńskich fantazji.

Od czasów Sinatry, Elvisa i Beatlesów młode kobiety i dziewczyny przekrzykujące męskich gwiazdorów stały się tak powszechne, że aż banalne. Wydawało się, że kobiety przyciągają tłumy tylko wtedy, gdy śpiewają o tym, jak bardzo pragną mężczyzn.

Do czasu kiedy na scenie nie pojawiła się ona

Madonna
Piosenkarka i tancerka, która miała okazać się kimś więcej niż gwiazdą jednego sezonu. Ikona, aktywistka LGBTQ+, filantropka, feministka, performerka – artystka kompletna, która pomimo ostrej krytyki nigdy nie oddzieliła swojej muzyki od zaangażowania politycznego.

Mary Gabriel z precyzją portretuje jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie. Ukazuje obraz królowej popu, którego nie znajdziesz ani w żadnej innej biografii, ani w plotkarskiej prasie. Snuje swoją opowieść od wczesnych etapów jej kariery, przez pierwsze poważne deklaracje polityczne, momenty załamania, aż po cenę, którą musiała zapłacić za swoje decyzje.

Madonna istnieje, aby przekraczać granice,tworząc prowokacyjną, wizjonerską muzykę, teledyski, filmy i występy na żywo, które zmieniły kulturę na całym świecie.

Źródło – Wydawnictwo ZNAK Księgarnia

Miejsce na reklamę

Policjanci z Ostrołęki dyscyplinowali szybkich kierowców

0

W sobotę policjanci z Komendy Miejskiej w Ostrołęce prowadzili działania kontrolno-prewencyjne 'Kaskadowy pomiar prędkości”. Za jej przekroczenie ukarali mandatami ponad 50 kierowców.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrola prowadzona jest na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach.

Nadmierna prędkość to nadal główny powód wszystkich zdarzeń drogowych.

Podczas sobotnich działań policjanci skontrolowali 85 kierowców i 6 motocyklistów. Aż 71 osób zostało ukaranych mandatami, 55 za przekroczenie prędkości oraz 11 za nieprawidłowe używanie świateł drogowych.

Zatrzymali także kierowcę, który wsiadł za 'kółko” mając sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wobec jednego sporządzono wniosek o ukaranie do sądu.

Miejsce na reklamę

Kolejne ambulanse dla 'MEDITRANS OSTROŁĘKA”

0

Kolejne dwa ambulanse trafią do 'MEDITRANS OSTROŁĘKA” w ramach 5 edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Projekt znalazł się wśród 8 zwycięskich z podregionu ostrołęckiego. Pomysłodawcą jest Paweł Zakrzewski.

Karetki sfinansowane w ramach tegorocznej edycji BOM zostaną zakupione i trafią do systemu w 2025 roku.

Miejsce na reklamę

Policyjne działania 'DYSKOTEKA”

0
SONY DSC

Funkcjonariusze z Ostrołęki w sobotę przeprowadzili działania 'Dyskoteka”.

Miały na celu zapewnienie spokojnego wypoczynku mieszkańcom oraz przeciwdziałanie niszczeniu mienia.

W akcji brali udział policjanci umundurowani i po cywilnemu. Byli w rejonach lokali gastronomicznych, dyskotek oraz przyległych do nich bloków.

W trakcie kilku godzin policjanci przeprowadzili ponad 50 interwencji, wylegitymowali ponad 150 osób. Za picie alkoholu w miejscach niedozwolonych, bądź zakłócanie ciszy nocnej nałożyli 10 mandatów karnych, sporządzili również 3 wnioski o ukaranie do sądu. Ponadto zatrzymali 2 osoby poszukiwane.

Policja zapowiada, że działania będą prowadzone do końca wakacji.

Miejsce na reklamę

Konkurs fotograficzny 'Mazowsze bliskie sercu’

0

Jeszcze tylko kilka dni zostało, aby zgłosić się do konkursu fotograficznego 'Mazowsze bliskie sercu”. O nagrody ufundowane przez samorząd województwa mazowieckiego mogą ubiegać się fotografowie amatorzy.

Tematem tegorocznej edycji jest 'Moje Mazowsze…”. Mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Na prace czekamy do 15 lipca – zaznacza Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM.

Zwycięskie zdjęcia wezmą również udział w głosowaniu internautów. To, które zdobędzie najwięcej głosów (like’ów) otrzyma nagrodę publiczności – 1 tys. zł.

Dodatkowo dla laureatów konkursu samorząd województwa mazowieckiego przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie zorganizuje weekendowe warsztaty fotograficzne, które odbędą się do końca grudnia 2024 r.

Miejsce na reklamę

Kamianka jeszcze bardziej atrakcyjna

0

Zakończyły się prace związane z zagospodarowaniem terenu w miejscowości Kamianka w gminie Rzekuń. Powstało tam miejsce integracji lokalnej społeczności. W ramach inwestycji m.in. zamontowano elementy małej architektury, dokonano nasadzeń zieleni oraz uporządkowano teren. Mówi wójt Bartosz Podolak.

Gmina Rzekuń pozyskała na to zadanie dofinansowanie zewnętrzne w wysokości ponad 187 tysięcy złotych, a całkowity koszt inwestycji wyniósł około 519 tysięcy złotych.

Podkreśla wójt Bartosz Podolak.

Miejsce na reklamę

Brąz dla atletki z Ostrołęki (zdjęcia)

0

Julia Stachurska z UKS Atleta wywalczyła brązowy medal w XXX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Letnich.

Zawody odbyły się 5 lipca w Biłgoraju. Walczyły sztangistki w kategoriach wagowych 81 kg i +81 kg.

Medale w kategorii do 81 kg zdobyły:
Julia Machniewska, Klub CLKS Mazovia Ciechanów – 179 kg (79+100)
Marianna Góra, KS Wisła Puławy – 165 kg (70+86)
Kamila Kmita, LKS Opocznianka Opoczno – 125 kg (55+70)

Medale w kategorii do +81 kg zdobyły:
Oliwia Styczyszyn, AKS Promień Police – 157 kg (70+87)
Nikola Cebernik, LKS 'Budowlani – Kucera’ – 149 kg (63+86)
Julia Stachurska, UKS Atleta Ostrołęka – 148 kg (66+82)

Julka zaliczyła perfekcyjnie wszystkie sześć podejść przysługujące w zawodach. Wyrwała 58, 63, 66 kg a w podrzucie wybiła nad głowę 74, 79 i 82 kg. Ustanowiła 3 rekordy życiowe – o 1 kg w rwaniu, o 4 kg w podrzucie, a w dwuboju zgromadziła aż o 7 kg więcej. Trenuje pod okiem Karola Janczewskiego.

fot. UKS ATLETA Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Kanada w programie 'Horyzont Europa”

Kanada dołącza się do filaru II programu 'Horyzont Europa”, który finansuje wspólne projekty badawcze w wielu dziedzinach.

liana Ivanova, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, oraz Francois-Philippe Champagne, kanadyjski minister innowacji, nauki i przemysłu, podpisali umowę, która daje kanadyjskim naukowcom i organizacjom możliwość uczestnictwa w programie na równych warunkach ze swoimi odpowiednikami z UE.

Na szczycie UE-Kanada 24 listopada 2023 r. przewodnicząca Komisji Ursula von derLeyen i premier Kanady Justin Trudeau ogłosili
zakończenie negocjacji w sprawie stowarzyszenia Kanady z filarem II programu 'Horyzont Europa”. Teraz z zadowoleniem przyjęli zapowiedź w formie wspólnego oświadczenia.

Kanada przyłącza się do filaru II programu 'Horyzont Europa”, który finansuje wspólne projekty badawcze w wielu dziedzinach. Kanadyjskie podmioty mogą teraz przyłączyć się do konsorcjów badawczych i przewodzić im z niektórymi z najlepszych na świecie organizacjami badawczymi, aby wspólnie stawić czoła globalnym wyzwaniom. Będą oni mieli możliwość bezpośredniego finansowania z programu, natomiast Kanada wniesie wkład do swojego budżetu.

W oczekiwaniu na podpisanie umowy obowiązywały ustalenia przejściowe dla podmiotów kanadyjskich. Oznacza to, że były one w stanie składać wnioski w ramach programu 'Horyzont Europa” i zostać ocenione jako potencjalni beneficjenci w odniesieniu do wszystkich zaproszeń do składania wniosków wdrażających filar II już w budżecie na 2024 r. i kolejne lata.

Miejsce na reklamę