Zespół Sechmet, który tworzą uczniowie szkoły 'Lekcje Gitary Ostrołęka’ zdobył wyróżnienie na XXIX festiwalu muzycznym Goworowo na Rockowo, który odbył się 7 lipca na placu nad rzeką Orz.
Mówił Piotr Sierzputowski, właściciel szkoły.
Na goworowskiej scenie zaprezentowało się ponad 20 zespołów. Pierwsze miejsce zdobyła formacja No One Leaves, drugie Silvertale Fox, a trzecie Blues Noise.
Organizatorem festiwalu był GOKSiR w Goworowie, partnerem wydarzenia Samorząd Województwa Mazowieckiego Mazowsze Serce Polski, a współorganizatorem Powiat Ostrołęcki.
Festiwal 'Goworowo na Rockowo’ to nie tylko muzyka, ale także wspaniała atmosfera. Zainteresowanie wydarzeniem rokrocznie udowadnia, że rockowe klimaty wciąż mają wiernych fanów i potrafią zjednoczyć ludzi w niezapomnianej zabawie.
KE poinformowała przedsiębiorstwo Meta, że według wstępnych ustaleń jego model reklamy 'pay or consent” (’zapłać lub wyraź zgodę”) jest niezgodny z aktem o rynkach cyfrowych (DMA)
Komisja stoi na wstępnym stanowisku, że model wymusza na użytkownikach zgodę na łączenie danych osobowych, nie oferując jednocześnie mniej spersonalizowanej, lecz równoważnej alternatywy dla mediów społecznościowych dostarczanych przez Meta.
Wiele platform internetowych przetwarza do celów reklamy dane osobowe użytkowników, którzy korzystają z ich usług i usług świadczonych przez osoby trzecie. Dzięki dominującej pozycji na rynkach cyfrowych strażnicy dostępu mogą narzucać warunki świadczenia usług dużej liczbie użytkowników, co umożliwia im gromadzenie ogromnych ilości danych osobowych. Zyskują w ten sposób potencjalną przewagę nad konkurencją, która nie ma dostępu do tak dużej ilości danych. To z kolei bardzo ogranicza możliwości w świadczeniu internetowych usług reklamowych i usług w zakresie serwisów społecznościowych.
Przekazanie wstępnych ustaleń Komisji do Meta jest równoznaczne z poinformowaniem przedsiębiorstwa, że jego działania naruszają przepisy aktu DMA. Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej przedstawicielstwa w Polsce.
’Kurpie/Ostrołęka w starej fotografii’ to tytuł najnowszego wydawnictwa Związku Kurpiów, które ukazało się dzięki zaangażowaniu mieszkańców regionu. To oni dostarczyli zdjęcia, które obecnie prezentowane są w książce i na wystawie.
Do konkursu zgłoszono blisko 250 fotografii. Wiele też nadesłano poza nim.
Podkreśla Iwona Choroszewska- Zyśk, prezeska Związku Kurpiów.
Album 'Kurpie i Ostrołęka w starej fotografii’ ukazał się w wersji polsko-angielskiej.
W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce rusza cykl wakacyjnych spotkań twórczych 'Etnodizajn po kurpiowsku’.
Mówi Martyna Lewandowska.
Pierwsze w tym sezonie spotkanie odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Hasłem przewodnim będzie 'Coś z niczego – decoupage na słoiczkach”.
Muzealnicy pokażą jak zwykły, szklany słoik można zamienić w oryginalny pojemnik do przechowywania różnych przedmiotów. Taka autorska dekoracja z wykorzystaniem elementów wycinanki kurpiowskiej znajdzie zastosowanie w każdym wnętrzu.
Obowiązują zapisy pod numerem tel. 29 764 54 43 wew. 43. Liczba miejsc jest ograniczona. Opłata 15 zł od osoby.
W ciechanowskich koszarach odbyły się obchody święta 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Były połączone z przysięgą wojskową ponad 115 nowych żołnierzy. W wydarzeniu uczestniczył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk.
Wśród ponad 115 nowych ochotników z północnego Mazowsza byli uczniowie, studenci, pracownicy lotniska, pracownik stoczni, listonosz, stomatolog, trener judo i prawnik hobbystycznie zajmujący się projektowaniem gier wojennych. Blisko 80% uczestników szkolenia podstawowego w ramach I tury 'Wakacji z WOT”, to osoby w wieku 18-20 lat.
Podczas uroczystości Dowódca WOT odczytał list skierowany do mazowieckich terytorialsów przez Ministra Obrony Narodowej, Władysława Kosiniaka Kamysza. Z okazji ich podwójnego święta wyraził słowa uznania i szacunku dla potrzebnej i ważnej dla społeczeństwa służby, zaangażowania i oddania sprawom obronności oraz pracy na rzecz swojej 'małej Ojczyzny”.
Dowódca płk dr Paweł Lech uhonorował odznaką pamiątkową 5 MBOT Dowódcę WOT, z kolei zastępca Dowódcy Brygady ppłk Grzegorz Podolszański odebrał srebrny medal 'Za Długoletnią Służbę” nadany przez Prezydenta RP. Po raz pierwszy nadano Tytuł Honorowy 'Zasłużony Żołnierz Obrony Terytorialnej” – otrzymał go sierż. Adam z kompanii szkolnej w Ciechanowie oraz st. kpr. Sylwia z 52 batalionu lekkiej piechoty w Komorowie. Pamiątkowe ryngrafy oraz wyróżnienia otrzymali pracodawcy żołnierzy i firmy wspierające rozwój 5 Mazowieckiej BOT: Cedrob S.A., Norcospectra, Plon i Urodzaj.
Po części oficjalnej zakończonej defiladą pododdziałów i koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej z Radomia odbył się piknik wojskowy.
Mazowiecka Służba Więzienna prowadzi nabór do służby w zakładach karnych i aresztach śledczych. Obecnie poszukiwani są m.in. strażnicy, wychowawcy, kwatermistrzowie, informatycy, psychologowie, a nawet pielęgniarki i ratownicy medyczni.
Funkcjonariusz Służby Więziennej to zawód dla profesjonalistów i ludzi z pasją. Praca za wysokim murem budzi ciekawość i zainteresowanie wielu młodych ludzi, którzy starają się o przyjęcie do służby.
Głównym celem pracy funkcjonariusza Służby Więziennej jest zapewnienie porządku i bezpieczeństwa w miejscach, w których przebywają osoby osadzone w jednostkach penitencjarnych, czyli aresztach śledczych i zakładach karnych oraz resocjalizacja skazanych.
Szczegóły pod numerem telefonu 695 886 606, gdzie specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące rekrutacji oraz na stronie www.sw.gov.pl/praca-oferty/okregowy-inspektorat-sluzby-wieziennej-w-warszawie
Album pt. Kurpie/Ostrołęka w starej fotografii ukazał się pod szyldem Związku Kurpiów. Towarzysz mu wystawa mobilna, obecnie prezentowana jest w Muzeum – Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Na 88,5 FM z prezeską Stowarzyszenia Iwoną Choroszewską – Zyśk rozmawiała Marta Mierzejewska.