Strona główna Blog Strona 629

Co zrobić, aby medycy zostali na Mazowszu?

0

Na Mazowszu brakuje lekarzy, pielęgniarzy, ratowników. Sejmik Mazowsza chce ich zachęcić, aby nie tylko studiowali na Mazowszu, ale także związali się z marszałkowskimi szpitalami czy pogotowiem i właśnie tu rozpoczęli swoją karierę.

Najpóźniej do końca września ruszy nabór wniosków stypendialnych dla studentów kierunku lekarskiego, pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne. Stypendia ufunduje samorząd województwa mazowieckiego. Mogą się o nie starać studenci V lub VI roku na kierunku lekarskim oraz III roku na kierunkach pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne.

Warunki są dwa. Pierwszy to dobre wyniki w nauce i średnia ocen z egzaminów za ostatni rok studiów jest nie mniejsza niż 4,40. Drugi – to zobowiązanie się do podjęcia pracy w placówkach samorządu województwa mazowieckiego przez okres pracy odpowiadający okresowi pobierania stypendium liczony pełnymi latami tj. 12 miesięcy.

Lista podmiotów leczniczych, w których możliwe jest odpracowanie stypendium zostanie określona przez Zarząd Województwa Mazowieckiego i opublikowana wraz z ogłoszeniem o naborze wniosków.

Wysokość stypendium dla studentów kierunku lekarskiego to 3 000 zł brutto miesięcznie, a dla studentów kierunków pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne 2 000 zł brutto. Jest wypłacane w miesięcznych ratach przez 9 miesięcy.

Mówiła Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Szczegółowe informacje dotyczące programu stypendialnego zostaną przedstawione do końca września.

Do tej pory ze stypendiów skorzystało już 257 młodych medyków, w tym 157 studentów kierunku lekarskiego, 90 studentów kierunku pielęgniarstwo oraz 10 studentów kierunku ratownictwo medyczne.

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0


Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

Spotkanie w sprawie Centrum Organizacji Pozarządowych

0

Na spotkanie na temat utworzenia w Ostrołęce Centrum Organizacji Pozarządowych zaprasza 4 września prezydent miasta Ostrołęki Paweł Niewiadomski.

Inicjatywa kierowana jest do organizacji pozarządowych działających na terenie Ostrołęki lub na rzecz jej mieszkańców oraz osób działających na rzecz organizacji pozarządowych.

Będzie ono miało na celu zapoznanie zebranych z ideą COP-u, wymianę doświadczeń oraz poznanie osób chcących zaangażować się w powstanie takiego miejsca w Ostrołęce.

Spotkanie odbędzie się w sali numer 9 Urzędu Miasta, rozpocznie się o godzinie 17. Wezmą w nim udział eksperci mający doświadczenie w pracy z organizacjami oraz w tworzeniu podobnych punktów w Polsce.

Miejsce na reklamę

Festiwal Kultury Mazowsza

0

Pożegnaj wakacje z Mazowszem! Już jutro na mieszkańców będzie czekać moc atrakcji. Na terenie Multimedialnego Parku Fontann na Podzamczu odbędzie się Festiwal Kultury Mazowsza organizowany przez samorząd województwa mazowieckiego.

Do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęca Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim.

Start o godz. 12. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

Miejsce na reklamę

Wręczenie aktów nadania tytułu nauczyciela mianowanego

0

Dwudziestu nauczycieli ostrołęckich szkół otrzymało 29 sierpnia z rąk Prezydenta Pawła Niewiadomskiego akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.

Zasady uzyskiwania awansu zawodowego nauczyciela wprowadziła ustawa Karta Nauczyciela. Uzyskanie go, poprzedzone jest stażem zawodowym, w trakcie którego nauczyciele muszą wykazać się wieloma umiejętnościami, a także wiedzą pedagogiczną.

Awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego kończy się pozytywną oceną dorobku zawodowego oraz zdanym egzaminem.

Prezydent pogratulował wszystkim nauczycielom, podziękował za trud jaki wkładają w nauczanie dzieci i młodzieży i życzył dalszych awansów – podaje ostrołęcki ratusz.

Listę osób, które uzyskały tytuł nauczyciela mianowanego zamieściliśmy na naszej stronie internetowej.

Nadania otrzymali:

1) Sylwia Zdunek z II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida,

2) Anna Rzewnicka z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 im. kardynała Stefana Wyszyńskiego,

3) Joanna Brodowska z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5. Pułku Ułanów Zasławskich,

4) Robert Piotr Stypiński z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5. Pułku Ułanów Zasławskich,

5) Natalia Puka z Przedszkola Miejskiego Nr 8 Kraina Radości,

6) Monika Szlązak z Przedszkola Miejskiego Nr 1 Kraina Uśmiechu,

7) Paulina Dobkowska z Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej,

8) Ewelina Siewierska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego,

9) Gabriela Anna Czaplicka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego,

10) Krzysztof Żebrowski z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 im. kardynała Stefana Wyszyńskiego,

11) Marcin Boguniecki z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 im. kardynała Stefana Wyszyńskiego,

12) Marta Anna Drobnikowska z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 im. kardynała Stefana Wyszyńskiego,

13) Anna Agnieszka Kuropatwa z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika,

14) Agnieszka Wrońska ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Orła Białego,

15) Karolina Tryniszewska ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Orła Białego,

16) Kinga Juniak ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej,

17) Olga Lis ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Orła Białego,

18) Karolina Borkowska z II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida,

19) Paweł Żebrowski z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5. Pułku Ułanów Zasławskich,

20) Lidia Szurnicka z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5. Pułku Ułanów Zasławskich.

Fot. UM Ostrołęki

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży

Rzeczniczka Praw Dziecka i UNICEF Polska powołali Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży. Tworzą go młodzi aktywiści, rodzice oraz eksperci. To pierwsza taka inicjatywa w kraju.

Celem Zespołu jest wypracowanie narodowej strategii działań wzmacniających partycypację dzieci i młodzieży w Polsce. To wyzwanie, z którym dotąd nikt się nie mierzył. Jest to jednak również paląca potrzeba, bo aktywizm i partycypacja dzieci niosą z sobą też ryzyka.

Lista zadań, jakie stawia sobie Zespół jest długa. To m.in. analiza przepisów prawa krajowego i międzynarodowego dotyczących partycypacji dzieci i młodzieży w kontekście istniejących regulacji, luk prawnych oraz rekomendacji zmian legislacyjnych. A także opracowanie rozwiązań zapewniających ochronę dobra dziecka i bezpieczny udział młodych osób w procesie partycypacyjnym, oraz podejmowanie i promowanie działań mających na celu rozwijanie i wpieranie partycypacji w różnych obszarach życia na szczeblu ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

Efektem prac Zespołu będzie też przygotowanie i opracowanie materiałów informacyjno-edukacyjnych, przeznaczonych dla różnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży, rodziców, osób pracujących z dziećmi oraz innych dorosłych zaangażowanych w procesy decyzyjne dotyczące młodych osób.

Miejsce na reklamę

Rowerzystka dostała się pod koła przyczepy

0

Do groźnego wypadku drogowego doszło dziś rano w Zdunku w gminie Myszyniec. 20-letnia rowerzystka została potrącona przez ciągnik z przyczepą i dostała się pod koła. Z poważnymi obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala.

Mówi nadkomisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Policja apeluje do rolników, aby bardzo dużą uwagę przywiązywali do stanu technicznego pojazdów. Niestety zdarzają się tacy, którzy bagatelizują to, nie zdając sobie sprawy, jakie zagrożenie stanowią dla innych uczestników ruchu drogowego.

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Wręczono nominacje dyrektorom ostrołęckich szkół i przedszkoli

0

Nominacje na stanowisko dyrektora osobom wyłonionym w konkursach wręczono 29 sierpnia na uroczystym spotkaniu w Urzędzie Miasta Ostrołęki.

Otrzymali je Donata Leszczyńska – dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 1, Katarzyna Anastassopoul – dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 7, Katarzyna Maciejewska – dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 15, Anna Maksimowska – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Patrycja Dobkowska-Zdanowicz – dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego, Katarzyna Bobrowska – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Andrzej Glinka – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego.

Nominacje wręczyli prezydent miasta Paweł Niewiadomski oraz wiceprezydent Elżbieta Mierzejewska-Nicewicz.

W podziękowaniu za długoletnią pracę Prezydent oraz Przewodniczący Rady Miasta Wojciech Zarzycki wręczyli nagrody jubileuszowe. Z okazji 40 – lecia pracy zawodowej nagrodę otrzymała Bożena Kalicka – Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 9 'Bajkowa Kraina”, z okazji 35 – lecia pracy zawodowej nagrodę otrzymała Wioletta Nowicka – Mastalerz – Dyrektor Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Ostrołęce,
z okazji 30 – lecia pracy zawodowej nagrodę otrzymał Cezary Pilcicki – Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Józefa Psarskiego.

Podziękowania za prace i i dotychczasowe zarządzeni jednostkami otrzymali: Elżbieta Waszczyk za 15 letnie kierowanie Przedszkolem Miejskim Nr 7, Marzena Kołakowska za 15 letnie kierowanie Przedszkolem Miejskim Nr 15, Robert Tyszka za 5 letnie kierowanie
III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Europejskiej.

Fot. UM Ostrołęki

Miejsce na reklamę

Promocja na zakup biletów KM z 10% rabatem przedłużona do końca października!

0

Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o przedłużeniu promocji na zakup biletów okresowych Kolei Mazowieckich z 10% rabatem do 31 października 2024 r. To w związku z pozytywnym odbiorem oferty przez podróżnych.

Promocją objęte są bilety: odcinkowe (miesięczne, kwartalne), strefowe KM (miesięczne i kwartalne) oraz sieciowe (miesięczne, kwartalne i roczne).

Po dwóch latach od momentu udostępnienia aplikacji mobilnej Kolei Mazowieckich, czyli od sierpnia 2022 roku została ona pobrana ponad 220 tys. razy. Jest intuicyjna, łatwa w obsłudze, a także posiada funkcję infokiosku i umożliwia zakup biletu z każdego miejsca o każdej porze. Ponadto oferuje użytkownikom szeroki zakres możliwości, w tym automatyczne odnawianie biletów, odroczenie płatności i sama proponuje oferty najkorzystniejsze cenowo.

Aplikacja mobilna jest dostępna w sklepach App Store, Google Play oraz App Gallery pod nazwą przewoźnika 'Koleje Mazowieckie – KM”. Aby z niej skorzystać, należy ją pobrać i zainstalować na urządzeniu mobilnym.

Miejsce na reklamę

Co słychać na Mazowszu?

0

„Co słychać na Mazowszu?” – program przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń z Mazowsza.
Inwestycje, zdrowie, edukacja, ekologia, sport, imprezy i projekty kulturalne.
„Co słychać na Mazowszu?” to sprawdzone źródło aktualnych informacji z Twojego województwa. Bądź na bieżąco – rzuć „Okiem” na Mazowsze.

Miejsce na reklamę