Strona główna Blog Strona 622

Ratusz podsumował 'sportowe wakacje w mieście’

0
Radio Oko Ostrołęka wiadomości informacje sport muzyka zabawa

Cykl zajęć, treningów oraz turniejów pod nazwą Sportowe Wakacje w Mieście 2024” w ramach projektu Urzędu Miasta Ostrołęki dobiegł końca.

Inicjatywa, która miała miejsce dzięki współpracy Prezydenta Miasta Ostrołęki Pawła Niewiadomskiego z miejskimi jednostkami organizacyjnymi i ostrołęckimi klubami sportowymi po raz kolejny spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W wakacyjnych aktywnościach wzięło udział blisko 1000 młodych mieszkańców miasta.

Wakacje zainaugurowały turnieje piłkarskie o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Wojciecha Zarzyckiego. W lipcu dzieci i młodzież miały okazję do skorzystania z bezpłatnych wejść na pływalnię, bezpłatnie można było również pograć w bowling, czy szachy. Gry i zajęcia tenisowe dla dzieci i młodzieży poprowadził instruktor MOSiR.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe WOPR-OS poprowadziło warsztaty na temat bezpiecznego pobytu nad wodą w ramach których zaprezentowano sprzęt ratowniczy.

W ofercie znalazły się również treningi lekkoatletyczne, zajęcia boksu, kickboxingu, karate, szermierki, treningi piłki ręcznej i piłki siatkowej, zajęcia wieloboju atletycznego, treningi piłki nożnej dziewcząt oraz treningi badmintona. Przeprowadzono również szereg interesujących spotkań takich jak turnieje tenisa stołowego, turniej siatkówki plażowej, turniej EA Sports FC 24, turniej szachowy, Sportowa niedziela nad Narwią, IV Otwarte Mistrzostwa Ostrołęki w wyciskaniu sztangi leżąc czy Rodzinny Rajd rowerowy.

Dodatkowo w lipcu i sierpniu, od poniedziałku do piątku można było skorzystać z darmowych wejść na sektor hali widowisko-sportowej im. Arkadiusza Gołasia. Do dyspozycji młodych sportowców była także hala sportowa im. Mieczysława Jana Mierzejewskiego oraz boisko o sztucznej nawierzchni im. Aleksandra Harabasza.

Wszyscy uczestnicy wakacyjnych aktywności otrzymali pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe, które ufundował Prezydent Miasta Ostrołęki Paweł Niewiadomski.

Miejsce na reklamę

Ostrołęka na morzach i oceanach – otwarcie wyjątkowej wystawy już 19 września

0

W czwartek, 19 września o godzinie 18 w Kultowni Ostrołęckiego Centrum Kultury odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy 'Ostrołęka na morzach i oceanach”. Wydarzenie przeniesie odwiedzających w fascynującą podróż śladami drobnicowca m/s 'Ostrołęka”, który pół wieku temu wyruszył w świat, reprezentując nasze miasto w licznych portach globu.

Mówił Stanisław Orłowski.

Na wystawie będzie można poznać historię statku oraz jego wpływ na promocję Ostrołęki na arenie międzynarodowej. Zwiedzający dowiedzą się, jak doszło do zwodowania jednostki, jakie były jej losy oraz co pozostało po tym wyjątkowym rejsie.

Wystawa będzie dostępna do 10 października.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Splot Pamięci oraz Ostrołęckie Centrum Kultury. Projekt zostało dofinansowane przez Miasto Ostrołęka. Partnerem wystawy jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Miejsce na reklamę

Gość Radio Oko – Katarzyna Kossakowska i Marek Karczewski

0

Na 88,5 FM gościliśmy Katarzynę Kossakowską, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwinie oraz Marka Karczewskiego, członka Klubu Kolarskiego 24h. Co może powstać, gdy spotkają się dwie aktywne i kreatywne osoby zdradzamy w audycji Gość Radia Oko. Rozmowę poprowadziła Marta Mierzejewska.

Miejsce na reklamę

Mammobus w Ostrołęce

0

10 września przy ulicy ul. Traugutta 1 w Ostrołęce, w godz. 9-15 można będzie wykonać badanie piersi w mammobusie.

Mammografia jest bezpłatna i nie wymaga skierowania. Przed przystąpieniem do badania pacjentka wypełnia ankietę dla kobiet objętych programem wczesnego wykrywania raka piersi.

Badanie obejmuje wykonanie dwóch zdjęć każdej piersi oraz opis. Wydanie wyniku powinno nastąpić w ciągu 15 dni roboczych od wykonania mammografii.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Każdego roku u ok. 20 tys. Polek diagnozuje się ten typ nowotworu. W Polsce z powodu raka piersi co roku umiera ok. 7 tys. kobiet.

Program profilaktyki raka piersi realizowany jest w trybie ambulatoryjnym i w trybie mobilnym (mammobusy). Adresowany jest do kobiet w wieku 45-74 lat, które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Informuje doktor nauk medycznych Maciej Biernacki, chirurg onkolog.

Miejsce na reklamę

Łącząca Moc Fotografii – Dni Dziedzictwa Kulturowego

0

Na spotkanie pod hasłem 'Łącząca moc fotografii – Ostrołęka” zaprasza 14 września do Centrum Natura Związek Kurpiów. Będzie ono skupione wokół albumu 'Kurpie i Ostrołęka w starej fotografii”. Spotkaniu będzie towarzyszył koncert kurpiowskich artystów oraz tradycyjna potańcówka.

’Łącząca moc fotografii – Myszyniec” to spotkanie, które odbędzie się 15 września w Dzwonnicy Myszynieckiej.

Informuje Iwona Choroszewska-Zyśk, prezeska Związku Kurpiów.

W 2023 roku Związek Kurpiów ogłosił konkurs na fotografie dotychczas niepublikowane, pochodzące z rodzinnych archiwów, dotyczące Kurpiów i Ostrołęki.

Zdjęcia pokazują osoby, miejsca, wydarzenia.

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0

Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

FLEX – roczne stypendium dla uczniów na naukę w szkołach średnich w USA

Program wymiany uczniów, umożliwiający spędzenie roku szkolnego i naukę w szkołach średnich w USA. Cały okres wymiany uczniowie mieszkają u amerykańskich rodzin.

Program prowadzony jest przez American Councils for International Education (Amerykańska Rada ds. Międzynarodowej Edukacji), a finansowany w ramach środków Departamentu Stanu USA. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami innych krajów świata z Europy, Eurazji i Azji Środkowej.

Uczniowie, którzy zakwalifikują się do programu spędzą w USA cały rok szkolny, mieszkając u amerykańskich rodzin goszczących i uczęszczając do szkół średnich. Do programu mogą się także zgłaszać uczniowie niepełnosprawni.

Osoba aplikująca powinna być urodzona między 15 lipca 2007 a 15 lipca 2010 roku (osoby z niepełnoprawnościami: 15 lutego 2007 a 15 lipca 2010) i powinna być uczniem 1, 2 lub 3 klasy liceum/technikum.

Pozostałe kryteria to status ucznia w chwili aplikowania; co najmniej dobre wyniki w nauce;
bardzo dobra znajomość języka angielskiego spełnienie wymogów określonych dla osób ubiegających się o wizę typu J-1;obywatelstwo polskie, ważny paszport (co najmniej na czas uczestnictwa w programie).

Do programu nie mogą się zgłaszać osoby, które przebywały na terytorium USA przez 3 miesiące w ciągu ostatnich 5 lat i/lub których członkowie rodziny aplikują lub aplikowali o wizę emigracyjną do USA, mają plany emigracji lub już wyemigrowali.

Stypendium pokrywa

  • podróż z miejsca zamieszkania do USA (do rodziny goszczącej) oraz powrót z USA; małe miesięczne stypendium w wysokości 200 $ na pokrycie wydatków osobistych;zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku;
  • program szkolny w amerykańskiej szkole średniej; szkolenie przedwyjazdowe w Polsce;
  • udział w wydarzeniach lokalnych w miejscu zamieszkania w USA; dodatkowe $300 na pokrycie niespodziewanych wydatków związanych ze szkołą, itd. ubezpieczenie medyczne (z wyłączeniem stwierdzonych chorób przewlekłych oraz opieki stomatologicznej).

Udział w programie jest bezpłatny. Ze względu na różnice programowe należy liczyć się z tym, iż polska szkoła może nie zaliczyć roku szkolnego spędzonego w USA.

Aplikacja odbywa się poprzez formularz online. Szczegółu na eurodesk.pl

Miejsce na reklamę

OSP Rzekuń z nowym wozem ratowniczo-gaśniczym

0

Ochotnicza Straż Pożarna w Rzekuniu wzbogaciła się o nowoczesny średni samochód ratowniczo-gaśniczy z pełnym wyposażeniem. Zakup pojazdu, który kosztował ponad 1,25 mln złotych, został sfinansowany dzięki środkom z Unii Europejskiej, Gminy Rzekuń oraz Starostwa Powiatowego.

Uroczyste przekazanie wozu miało miejsce 7 września br. Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu, po której uczestnicy przeszli na plac przed remizą OSP. Tam pojazd został poświęcony, a zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia.

Wójt Bartosz Podolak zaznaczył, że nowy samochód jest symbolem uznania za bezinteresowne poświęcenie strażaków w walce z ogniem, klęskami żywiołowymi oraz w ratowaniu zdrowia, życia i mienia ludzkiego.

Nowy wóz strażacki ma napęd 4×4, jest wyposażony m.in. w kabinę 6-osobową z klimatyzacją i niezależnym ogrzewaniem, elektryczne szyby, oświetlenie LED oraz liczne wywietrzniki dachowe. Konstrukcja pojazdu została wykonana z materiałów odpornych na korozję i zawiera niezbędne wyposażenie ratownicze. Realizacja tej inwestycji zwiększy możliwości operacyjne OSP Rzekuń oraz skróci czas reakcji na różne zdarzenia.

W ceremonii przekazania wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele kościoła, instytucji realizujących programy unijne, Województwa Mazowieckiego, lokalne władze oraz strażacy ochotnicy z okolicznych miejscowości.

Koszt pojazdu wyniósł ponad 1,25 mln zł, z czego 858 500,00 zł pochodziło z funduszy unijnych, 200 tys. zł z budżetu Starostwa Powiatowego, a resztę dołożyła Gmina Rzekuń.

  • Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach zadania 'Zakup fabrycznie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśnieczego wraz z wyposażeniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzekuniu w celu przeciwdziałania i usuwania skutków klęsk żywiołowych’.

Fot. UG Rzekuń.

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0


Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Iwona Choroszewska – Zyśk

0

Z Iwoną Choroszewska-Zyśka, prezeską Związku Kurpiów na 88,5 FM rozmawiała Marta Mierzejewska. W audycji o dwóch najbliższych spotkaniach organizowanych w ramach promocji albumu 'Kurpie i Ostrołęka w starej fotografii’ oraz potrzebie promowania mowy kurpiowskiej. Wspomnimy także o kolejnych publikacjach Związku Kurpiów. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Miejsce na reklamę