Strona główna Blog Strona 609

Pamiętamy o Rafale Kamińskim, maszyniście KM (zdjęcia)

0

Od tragicznego zdarzenia na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, w którym zginął Rafał Kamiński, maszynista KM, minęło już blisko 3 miesiące. Kolejarze nie zapominają o koledze i chcą upamiętniać jego pasje do zawodu, a przede wszystkim wesprzeć osoby, które najbardziej odczuły stratę – ukochane dzieci.

Fundacja Grupy PKP zorganizowała zbiórkę dla pogrążonych w żałobie dzieci Rafała Kamińskiego – Natalii i Pawła. Wpłat można dokonywać na rachunek bankowy: 81 1320 0019 1649 3010 2000 0009 z dopiskiem darowizna na cele statutowe – RODZINA MASZYNISTY. Zbiórka trwa do 27 września 2024 roku. Dodatkowo w serwisie Allegro jest wystawiona aukcja, która zasili zbiórkę. Wystawił ją Marcin Jabłoński, maszynista KM i długoletni kolega śp. Rafała, który oferuje zwiedzanie Sekcji Napraw i Eksploatacji Warszawa Grochów. Warto dodać, że zwycięzcy otrzymają również zestaw gadżetów od Kolei Mazowieckich.

  • Rafał Kamiński był maszynistą z pasją, której poświęcił swoje życie. Jego miłość do kolei była niesamowicie silna, a bycie maszynistą wymarzonym zawodem. Te słowa może potwierdzić każda osoba, która znała Rafała. Na pewno zapamiętam go jako bardzo dobrego człowieka, dla którego los potrzebujących nie był obojętny. Zawsze pomocny, a także chętny do działania – pełen wiary w ludzi. Teraz my możemy wesprzeć rodzinę Rafała w tych niewyobrażalnie trudnych chwilach. Sposobów jest kilka – zbiórka, czy też licytacja na Allegro – mówi Marcin Jabłoński, maszynista KM.

Link do aukcji: https://allegro.pl/charytatywni/fundacja-grupy-pkp/cele/pomozmy-rodzinie-zmarlego-maszynisty?order=n

Koleje Mazowieckie upamiętniły śp. Rafała Kamińskiego w wyjątkowy sposób. Zarząd KM zadecydował o nadaniu imienia zmarłego maszynisty jednej z lokomotyw Gama (111Eb) produkcji PESA S.A. Pojazd obsługuje między innymi połączenia przyspieszone KM na trasie do Skarżyska-Kamiennej.

fot. KM

Miejsce na reklamę

Konferencja o zdrowiu psychicznym

0

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zorganizowało konferencję o zdrowiu psychicznym.

Uczestniczyli w niej eksperci i specjaliści. Wydarzenie przyciągnęło wiele osób, które miały okazję nie tylko wysłuchać inspirujących wykładów, ale również wziąć udział w warsztatach i wymienić swoje doświadczenia na temat wyzwań zdrowotnych, jakie stają przed różnymi grupami społecznymi. W wydarzeniu wzięła udział Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Prof. Paweł Bronowski, psycholog kliniczny wygłosił wartościowy wykład 'ABC Kryzysu” dotyczący kryzysu psychicznego i wsparcia osób chorujących psychicznie.

Konferencja adresowana była do osób, które na co dzień pracują z dziećmi i z młodzieżą – podsumowała Elżbieta Bogucka-Lityńska, wicedyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Konferencja była okazją do poszerzenia wiedzy oraz ważnym krokiem w kierunku budowania większej świadomości na temat zdrowia psychicznego. Dzięki aktywnemu zaangażowaniu specjalistów, praktyków i uczestników wydarzenie stanowiło istotny wkład w rozwój wsparcia dla osób zmagających się z kryzysem psychicznym, nie tylko w regionie Mazowsza, ale i w całym kraju.

fot. MCPS

Miejsce na reklamę

’CZTERY PORY ROKU – PEJZAŻE MAZOWSZA’ – konkurs Wojewody Mazowieckiego

0

Wojewoda mazowiecki zaprasza mieszkańców Domów Pomocy Społecznej do udziału w konkursie plastycznym 'CZTERY PORY ROKU – PEJZAŻE MAZOWSZA’.

Komisja nagrodzi trzy prace, a kolejnych dziewięć otrzyma wyróżnienie. Prace laureatów znajdą się w oficjalnym kalendarzu wojewody mazowieckiego na rok 2025. Konkurs potrwa do 5 listopada.

Wyłonione pejzaże zostaną zaprezentowane także w formie wystawy w przyszłym roku w Arkadach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Oprócz tego nagrodzone zostaną także Domy Pomocy Społecznej, w których mieszkają laureaci konkursu.

Prace plastyczne można wykonać dowolną techniką w formacie A4. Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę.

Szczegóły na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Miejsce na reklamę

Spektakl 'Przez ścianę’

0

Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na spektakl 'Przez ścianę’. Zostanie wystawiony 2, 3 i 4 października. Wstęp bezpłatny.

Wcześniej trzeba odebrać bilety w kasie lub je zarezerwować.

Spektakl 'Przez ścianę’ to autorska sztuka teatralna Leszka Zdunia, inspirowana losem Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego. Jesienią 1947 roku zostali oni osadzeni w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Powodem były podejrzenia o udział w konspiracji i szpiegostwo.

Ich cele dzieliła cienka ściana. Nawiązali ze sobą kontakt właśnie przez nią, wystukując alfabetem Morse’a różne wiadomości. Jerzy oświadczył się Wiesi, a ona zgodziła się zostać jego żoną. Zanim jednak mogli się spotkać, minęło niemal 6 lat.

Po raz pierwszy 'na żywo’ zobaczyli się podczas swojego ślubu w zakładzie karnym w Grudziądzu. Kilka tygodni po ślubie Wiesława, na mocy amnestii, opuściła więzienie. Państwo Śmiechowscy przeżyli wspólnie 55 lat.

Miejsce na reklamę

Areszt dla sprawcy wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Nie udzielił pomocy ojcu

0

34-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego spowodował wypadek drogowy. Jechał z nim ojciec, któremu nie udzielił pomocy. Zmarł w szpitalu. Mężczyzna ma dożywotni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów kat. B.

Tydzień temu ostrowska policja otrzymała zgłoszenie o wypadku na DK50 w pobliżu Nowej Grabownicy z udziałem peugeota partnera. Kiedy służby dotarły na miejsce okazało się, że jest tam tylko 67-letni pasażer. Przewieziono go do szpitala. Kierowca uciekł z miejsca wypadku.

W środę rano dyżurny ostrowskiej komendy otrzymał informację ze szpitala o śmierci 67-latka. Kryminalni jeszcze tego samego dnia zatrzymali jego 34-letniego syna. Po przewiezieniu do ostrowskiej komendy został zbadany na stan trzeźwości. Miał ponad promil alkoholu w organizmie.

W piątek 20 września 34-latek usłyszał w prokuraturze zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym oraz nieudzielenia pomocy. Został tymczasowo aresztowany na 2 miesiące. Grozi mu nawet do 20 lat pozbawienia wolności.

Miejsce na reklamę

Unia Europejska wspiera mazowiecką wieś

0

Rozwój przedsiębiorczości, gospodarstw agroturystycznych, lepszy dostęp do małej infrastruktury, aktywizacja młodzieży i seniorów czy tworzenie koncepcji inteligentnej wsi, to tylko część zadań, które będą mogły być zrealizowane dzięki środkom unijnym dla Mazowsza. 30 lokalnych grup działania z województwa mazowieckiego otrzyma aż 324 mln zł. Z przedstawicielami LGD spotkali się marszałek Adam Struzik i członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Lokalne grupy działania to stowarzyszenia, które opracowują, a następnie realizują lokalne strategie rozwoju w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej UE na lata 2023-2027. LSR to istotne dokumenty określające, jakie projekty i w jakim zakresie będą mogły być realizowane na terenie działania danej grupy.

Lokalne grupy działania, które przygotowały strategie, otrzymają w sumie ponad 81 mln euro, czyli aż 324 mln zł na wdrażanie lokalnych strategii i zarządzanie nimi. Kwota przyznanego wsparcia zależy od liczby mieszkańców zamieszkujących obszar, który obejmuje dana lokalna strategia rozwoju. Mówi Janina Ewa Orzełowska.

Środki, które otrzymają te podmioty, są podzielone na dwie części – na wdrażanie lokalnej strategii rozwoju oraz na pokrycie kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem LGD, jako podmiotu zarządzającego strategią. Na funkcjonowanie mazowieckich LGD przeznaczone jest prawie 15 mln euro. Natomiast szacunkowa wartość środków przeznaczona na wdrażanie LSR wynosi 66 mln euro.

Fot. Michał Słaby

Miejsce na reklamę

Zabójstwo na terenie ogródków działkowych w Ostrołęce (wideo)

0

Zamordowali 71-letniego mężczyznę na terenie ogródków działkowych 'Bemowo’ w Ostrołęce. Czterech mężczyzn usłyszało zarzut zabójstwa. Zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Grozi im nawet kara dożywocia.

Policja otrzymała 18 września zgłoszenie o znalezieniu zwłok mężczyzny na terenie ogródków działkowych. Mówi nadkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

$20240924areszt.mp3

Jak informuje Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce Patryk R. (26l.), Mateusz G. (26l.), Wiesław G. (59l.), Rafał K. (43l.) zamordowali Jerzego Ż. w nocy z 17 na 18 września. Wcześniej przebywali na działce ofiary i jednego ze sprawców. Pili alkohol.

Ustalono, że sprawcy bardzo brutalnie pobili 71-latka, zdejmowali ubranie. Ukradli mu m.in. rower elektryczny, telefon marki Samsung, szkło powiększające, laptop, zegarek typu smartwatch oraz telewizor. Straty oszacowano łącznie na 3 400 zł.

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

DiscoverEU: czas start!

Już 2 października ruszy kolejna runda konkursu #DiscoverEU, w którym młodzi ludzie mogą wygrać bilety na darmowe przejazdy europejskimi kolejami.

W konkursie mogą brać udział osiemnastolatkowie, a więc osoby urodzone miedzy 1 stycznia a 31 grudnia 2006 r.

Aby zawalczyć o wymarzoną podróż, należy wypełnić formularz aplikacyjny dostępny na stronie konkursu (będzie aktywny do 16 października do 12:00). Kolejny etap polega na rozwiązaniu krótkiego quizu. Przyda się do tego wiedza o kulturze i historii Europy oraz o unijnych inicjatywach skierowanych do młodych.

Eurotrip z biletem DiscoverEU musi się odbyć między między 1 marca 2025 r. a 31 maja 2026 r. i może trwać minimalnie jeden dzień, a maksymalnie miesiąc. W tym czasie młodzi ludzie muszą odwiedzić co najmniej jeden kraj UE, inny niż ten, w którym mieszkają.

Miejsce na reklamę

Noc Księgarń w MŻW

0

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce po raz kolejny zaprasza na 'Noc Księgarń ”. W programie spotkanie autorskie, pokazy filmów VR, spektakl oraz Turniej Gry Planszowej.

W piątek 4 października muzealna księgarnia, w której znaleźć można wiele pozycji poświęconych historii Polski, czynna będzie także w porze wieczornej – w godz. 18 – 22.

Ponadto Muzeum zaprasza na wydarzenia specjalnie przygotowane na 'Noc Księgarń 2024”.

W programie: spotkanie autorskie z Wacławem Holewińskim, autorem książki 'A potem już tylko mgła” mówiącej o słynnym carskim agencie, pokaz filmów VR o tematyce historycznej, II Turniej Gry Planszowej 'Miś Wojtek” oraz spektakl 'Przez ścianę”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, niektóre z nich wymagają wcześniejszych zapisów. Szczegóły na stronie Muzeum.

Partnerami muzealnej Nocy Księgarń jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Instytut Adama Mickiewicza. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z dystrybutorem książek OSDW Azymut.

Program:

piątek 4 października
godz. 15 – 22 – pokazy filmów VR
zapisy: tel. 510 139 061 (osoby niezapisane będą obsługiwane w zależności od dostępności miejsc)
dla osób powyżej 11. roku życia sala warsztatowa

W repertuarze:

’Dża-Dża” – przeniesiemy się w czasie do lat 40., do okupowanej Warszawy. Tam poznamy słynną tenisistkę tenisistkę Jadwigę Jędrzejowską 'Dża-dżę”, która otrzymuje propozycję zagrania niezwykłego meczu…
czas trwania: 19 minut
’Nie kochać w taką noc” – lata 20. i 30. XX wieku to czas owiany legendą. Do jej powstania przyczyniły się m.in. filmy z gwiazdami przedwojennego kina. Jedną z nich był Aleksander Żabczyński, bohater tego filmu.
czas trwania: 17 minut
’Kino” – próba rekonstrukcji oryginalnego filmu 'Powrotu birbanta” kręconego przez Kazimierza Prószyńskiego w 1902 roku. Filmy Prószyńskiego – 'Powrót” oraz 'Przygody dorożkarza” – uznawane są za pierwsze polskie produkcje fabularne.
czas trwania: 20 minut
’Wiktoria 1920” – Sierpień 1920 roku. Bohaterowie wyruszają w pełną przygód podróż w stronę Warszawy, uciekając przed bolszewikami, biorąc udział w walkach, snując jednocześnie plany na powojenną przyszłość… Czy uda im się dostarczyć meldunek?
czas trwania: 28 minut
’MS Piłsudski – Podwodna Misja” – podróż w czasie i przestrzeni do pływającej perły II RP. Widzowie zanurzą się w opowieści w przenośni i dosłownie, zejdą bowiem w batyskafie na dno Morza Północnego, aby poznać historię 'polskiego Titanica”.
czas trwania: 23 minuty

Miejsce na reklamę

Ciche miasto nocą – to priorytet dla ostrołęckiej policji

0

Funkcjonariusze z ostrołęckiej drogówki kontynuują akcję wymierzoną w kierowców samochodów i motocykli, którzy hałasem uprzykrzają życie mieszkańcom, a stylem jazdy narażają ich zdrowie i życie.

Ryczące silniki i 'strzelające’ tłumiki zostaną wyeliminowane z ulic – zapowiada policja.

W działaniach przeprowadzonych w miniony weekend mundurowi wykorzystali urządzenie do pomiaru dźwięku – sonometr, analizator spalin, a także miernik przepustowości szyb. Skontrolowali 40 pojazdów i 2 motocykle.

Za niezgodne z prawem modyfikacje polegające na zbyt głośnym układzie wydechowym, nieprawidłowym oświetleniu, nadmiernej emisji spalin i zbyt mocnym przyciemnieniu przednich szyb bocznych mundurowi zatrzymali 10 dowodów rejestracyjnych. Nałożyli na młodych kierowców 25 wysokich mandatów karnych, sporządzili 2 wnioski o ukaranie do sądu.

Mówił nadkomisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę