Strona główna Blog Strona 601

Festiwal Fantastyczna Ostrołęka

0

Festiwal Fantastyczna Ostrołęka to święto literatury, komiksów, gier oraz szeroko pojętej fantastyki. Odbędzie się w dniach 11-13 października w hali im. Arkadiusza Gołasia i w jej sąsiedztwie.

W ramach festiwalu zaplanowano m.in.:

  • spotkania autorskie z takimi twórcami jak m.in. Maks Diter, Paweł Kopijer, Marta Mrozińska, Kamila Goszczyńska czy Sławomir Zajączkowski; prelekcję na temat zmierzchu superbohaterów z Michałem Chudolińskim i Tommym Grodeckim;
    prelekcję o tym jak brzmią bohaterowie książek;
    wystawę grupy Yavin na której pokazane zostaną modele statków, pojazdów i robotów z serii Star Wars. Wystawa będzie prezentowana w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego. Ponadto uczestnicy będą mogli zwiedzić wystawę grafik (fotomontaży) Adama Wołosza.

Zaplanowano także spotkanie z pierwszą w Polsce idealnie odwzorowaną funkcjonalną repliką filmowego R2-D2, wykonanym w oparciu o oryginalne plany techniczne stworzoną przez Radosława Dolatowskiego, wystawę prac gier bitewnych Wojciecha i Antoniego Dudkowskich z Ostrołęki, warsztaty plastyczne z Galerią Ostrołęka, warsztaty fantastycznych dźwięków z Michałem Szczypkiem, zajęcia malowania figurek z Muzeum Żołnierzy Wyklętych, warsztaty tworzenia książek fantastycznych z Wydawnictwem Mięta, warsztaty tworzenia map światów z Kamilą Goszczyńską oraz warsztaty rysowania bohaterów komiksowych z Hubertem Ronkiem.

Galeria Ostrołęka zadba o możliwość stworzenia własnych pamiątkowych koszulek i toreb z motywami fantastycznymi. W programie również turnieje gier planszowych: Mitrys, Munchkin i Karak; sesje gier RPG Pendragon i Delta Green od Black Monk ze Stowarzyszeniem Office of Gaming; gra miejska dot. świata z serii o Wiedźminie, a także konkurs cosplay, spotkanie z grupą Star Wars, czyli Rebel Legion Eagle Base i 501 Polish Garison, animacje, konkursy i spotkania z postaciami ze świata Tolkiena z grupą Powrót Bractwa Śródziemia, koncert pieśni bardowskich, pokaz żonglerki i średniowiecznego kuglarstwa oraz strefę gier retro.

Nie zabraknie stanowisk wystawców, wśród których pojawią się wydawnictwa, gadżety ze świata filmu, biżuteria i ilustracje, grawer laserowy, koszulki czy szkatułki z połączenia drewna i metalu.

Festiwalowi towarzyszyć będzie także Food Truck Festivals, który spotkacie od strony wejścia przy I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Traugutta.

Miejsce na reklamę

Laureaci IV edycji konkursu ‘Odkrywamy talenty” (zdjęcia)

0

Rozstrzygnięto IV konkurs plastyczny dla osób z niepełnosprawnością 'Odkrywamy Talenty”. Z okazji jubileuszu 25-lecia Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego hasłem przewodnim tegorocznej edycji było 'Mazowsze w moim sercu, talent w moich rękach”. Wpłynęło ponad 130 prac plastycznych.

Celem konkursu było pokazanie potencjału artystycznego osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Chodzi również o podkreślenie ich aktywnego udziału w życiu społecznym. Mówi Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

– Mamy sześć pracowni i w każdej uczestnicy zajmują się różnymi rzeczami – gastronomiczną, pracą w drewnie, plastyczną, muzyczną czy krawiecką. Do konkursu zgłosiliśmy prace w każdej.
III miejsce w kategorii 'Malarstwo i witraż” zdobyła Wioletta Ściechowska. To ogromne wyróżnienie i zachęta do dalszej pracy – powiedział Michał Rogala z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Mińsku Mazowieckim.

Konkurs to świetna inicjatywa. Warto promować osoby z niepełnosprawnościami, ich pracę. Docenianie i danie im możliwości wypowiedzi artystycznej – to niezwykle ważne kwestie w pracy z takimi ludźmi – uważa Agnieszka Wiśniewska z Warsztatu Terapii Zajęciowej 'Orzycka” w Warszawie.

Finał konkursu ‘Odkrywamy talenty” odbył się 27 września w Legionowie w trakcie zawodów rekreacyjno-sportowych 'MazONsport” dla osób z niepełnosprawnościami zorganizowanych przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Laureaci konkursu

W kategorii 'Malarstwo i Witraż”:

  • I nagroda – Andrzej Oracki 'Przed żniwami na Mazowszu” – Dom Pomocy Społecznej w Żyrardowie;
  • II nagroda – Grzegorz Malczewski 'Nad Pilicą” – Stowarzyszenie ludzi z inicjatywą 'Postęp” Warsztat Terapii Zajęciowej Olszynka;
  • III nagroda – Wioletta Ściechowska 'Wakacje u babci” – Caritas Diecezji Warszawsko – Praskiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Mińsku Mazowieckim;

W kategorii 'Rysunek i grafika”:

  • I nagroda – Radosław Brzezicki 'Letnisko Józefów” – Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 'Po-Godne Życie” – jednostka prowadząca Warsztat Terapii Zajęciowej;
  • II nagroda – Anna Kołodziejak 'Gdzieś nad zalewem” – Środowiskowy Dom Samopomocy CARITAS Diecezji Warszawsko-Praskiej w Nowym Dworze Mazowieckim;
  • III nagroda – Jerzy Ozimek 'Stare Miasto” – Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Wychowawcze

W kategorii 'Rzeźba kameralna i płaskorzeźba”

  • I nagroda – Krzysztof Konferowicz 'Moje Miejsce…” – Warsztat Terapii Zajęciowej Centrum Wsparcia Społecznego 'Na Przedwiośniu”;
  • II nagroda – Monika Bzdzikot 'Mazowsze moim domem” – Warsztat Terapii Zajęciowej w Przewozie;
  • III nagroda – Janusz Michalski 'Mazowsze w moim sercu” – Caritas Diecezji Płockiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Żurominie;

W kategorii 'Tkanina i aplikacja”:

  • I nagroda – Sylwia Majorczyk 'Słonecznik pod chatą” – Caritas Diecezji Drohiczyńskiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Sokołowie Podlaskim;
  • II nagroda – Irena Ciesielska 'Szczęśliwa Mazowiecka krowa” – Warsztat Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Przasnyszu;
  • III nagroda – Anna Buras ’ Kolory Mazowsza” – Warsztat Terapii Zajęciowej w Przewozie;

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0


Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

Podniebne wyzwania zakończone sukcesem Droniada OBLot 2024

0

W dniach 27-29 września w Ośrodku Badań Lotniczych i Kosmicznych na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej odbyła się jesienna edycja Droniady OBLot.

W tegorocznych zmaganiach wzięły udział zespoły studenckie z całej Polski, reprezentujące różne uczelnie techniczne: Koło Naukowe 'Raptors” z Politechniki Łódzkiej, 'AGH Drone Engineering” z Akademii Górniczo-Hutniczej, Koło Naukowe Robotyków z Politechniki Łódzkiej, 'High Flyers” z Politechniki Śląskiej, Koło Naukowe Robotyków z Politechniki Warszawskiej, AGH Solar Plane oraz Koło Naukowe Awioniki 'Melavio” z Politechniki Warszawskiej.

W konkurencji 'sztafeta” najlepiej zaprezentowały:

  • AGH Drone Engineering – 84%: zrzut 4 dronów z koptera po locie na dystansie 2 km,
  • Raptors – 78,5%: zrzut 4 dronów z koptera po locie 2 km,
  • Melavio – 62,4%: zrzut 4 bomb z płatowca po locie na 8 km.

Podczas wydarzenia zadbano o bezpieczeństwo lotów, za co serdeczne podziękowania kierowane są do przasnyskiej policji.

Droniada OBLot to zadanie publiczne realizowane przez Fundację Instytut Mikromakro, współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki w ramach konkursu 'Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego’.

Fot. OBLot

Miejsce na reklamę

Pierwszy 'MazONsport” (zdjęcia)

0

Około 150 uczestników zmierzyło się w pięciu sportowych konkurencjach indywidualnych oraz jednej drużynowej w pierwszych zawodach rekreacyjno-sportowych 'MazONsport” dla osób z niepełnosprawnościami.

Organizatorem było Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Cel wydarzenia to promowanie i wspieranie aktywności sportowej wśród osób z niepełnosprawnościami.

’MazONsport” odbył się 27 września w hali sportowej Arena Legionowo. Mówi Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Chętnie uczestniczymy w takich przedsięwzięciach i będziemy udostępniać nasze obiekty na kolejne rywalizacje sportowe – powiedział Bogdan Kiełbasiński, prezydent Legionowa.

Do zawodów zgłoszone zostały osoby z niepełnosprawnościami z województwa mazowieckiego, które uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej. Odbyło się 5 indywidualnych konkurencji sportowych: rzuty do kosza, slalom z piłką, bieg z przeszkodami, podnoszenie ciężarka, rzut woreczkiem do celu. Jedną drużynową konkurencją była sztafeta, która składała się 5 konkurencji. Mówi Artur Świercz, pełnomocnik województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Kamil Otowski, dwukrotny złoty medalista na paraolimpiadzie w Paryżu 2024 roku był ambasadorem wydarzenia i wspierał zawodników w ich niesamowitych zmaganiach.

Wszyscy uczestnicy otrzymali medale za udział w zawodach 'MazONsport”.

Zwycięzcy poszczególnych konkurencji:

Slalom z piłką:

  1. Sebastian Szymański – uczestnik WTZ Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Nowego Dworu Mazowieckiego;
  2. Łukasz Otawa – uczestnik WTZ w Ostałówku przy Fundacji Opoka Dla Was;
  3. Paweł Janicki – uczestnik WTZ Drewnickie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi 'EMPATIA’.

Podnoszenie ciężarka:

  1. Sebastian Zembrzuski – WTZ Fundacji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną DOM;
  2. Arkadiusz Adamus – WTZ w Ostałówku przy Fundacji Opoka Dla Was;
  3. Arkadiusz Frątczak – WTZ dla Osób Niewidomych i Niedowidzących w Płocku przy TPD.

Rzut woreczkiem do celu:

  1. Anna Stanik – WTZ w Szydłowcu;
  2. Paweł Paszkowiak – WTZ w Ostałówku przy Fundacji Opoka Dla Was;
  3. Marek Kurzątkowski – WTZ przy Domu Pomocy Społecznej w Ciechanowie.

Bieg z przeszkodami:

  1. Mikołaj Rutkowski – WTZ w Żurominie;
  2. Andrzej Nowak – WTZ Fundacji Panaceum w Machcinie;
  3. Milena Karasińska – WTZ Fundacji Panaceum z Koszalewa.

Rzut do kosza:

  1. Jakub Pliszczyński – WTZ Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Ograniczeniem; Samodzielności Życiowej 'AGIS”;
  2. Martyna Palimąka – WTZ w Borkowicach;
  3. Michał Biniecki –WTZ św. Rity z Legionowa.

Sztafeta:

  1. WTZ w Żurominie;
  2. WTZ Fundacji Panaceum z Koszalewa;
  3. WTZ w Wilczowoli.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Bartosz Podolak

0

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z wójtem gminy Rzekuń, Bartoszem Podolakiem. Poruszymy temat pomocy, jaką wójt zorganizował i osobiście dostarczył do osób dotkniętych powodzią. Omówimy również otwarcie nowej filii Gminnej Biblioteki Publicznej, która poszerzy ofertę kulturalną i edukacyjną w regionie.

Miejsce na reklamę

Spotkania z Balonową Artystką – Patrycją Lipińską

0

Patrycja Lipińska autorka książki 'Kodeks Przedszkolaka” przyjedzie jutro do Ostrołęki. Animatorka dziecięca odwiedzi Miejską Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Gomulickiego i bibliotekę Wojtki.

’Kodeks Przedszkolaka” to urocza, pełna kolorów książeczka, która zawiera zestaw wartościowych zasad dla maluchów. Przez kolorowanki, piękne ilustracje, ciekawą historię oraz piosenkę o tym samym tytule, dzieci będą mogły poznać magiczne słowa grzeczności, zrozumieć, jak dbać o otoczenie oraz wzajemnie się szanować. To niezwykłe narzędzie edukacyjne pomaga maluchom rozwijać się w przyjaznym i odpowiedzialnym otoczeniu.

Podczas spotkania Patrycja Lipińska, znana również jako Balonowa Artystka, poprowadzi muzyczno-edukacyjne warsztaty, które wprowadzą dzieci w świat Kodeksu Przedszkolaka.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego zaprasza do skorzystania z tej wspaniałej okazji do spotkania z kolorową i pełną energii autorką, która nauczy dzieci, jak przestrzegać Kodeksu Przedszkolaka w formie zabawy i śpiewu! Grupy można zapisać telefonicznie.

Miejsce na reklamę

Dyniowisko Jesienna Wytwórnia II

0

Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych 'AS’ zaprasza 5 października na spotkanie pod nazwą 'Dyniowisko Jesienna Wytwórnia II’.

Wydarzenie łączy w sobie wernisaż i kiermasz prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Cierpiętach, otwarcie wystawy fotografii Magdaleny Kozłowskiej prezentującej podopiecznych placówki w jesiennej scenerii, występy zespołów Anioły i Orły FM oraz biesiadę przy ognisku.

Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 18 w Cierpiętach 22 poprowadzi Wojciech Dudkowski.

Miejsce na reklamę

Więcej czasu na zgłoszenia w konkursie 'Edukreator na Mazowszu”

0

Do 11 października przedłużono konkurs 'Edukreator na Mazowszu”! Samorząd województwa mazowieckiego nagrodzi nauczycieli, którzy inspirują uczniów i nie boją się korzystać z nowatorskich metod nauczania, a także szkoły, które stwarzają przestrzeń do kreatywnego rozwoju. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe.

Pomysłowi, pełni pasji, otwarci, wspierający i zaangażowani w promowanie kultury – tacy nauczyciele mają szansę na nagrody w kolejnej edycji konkursu 'Edukreator na Mazowszu”. Samorząd chce docenić także szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, w których odbywają się zajęcia związane z projektami kulturalnymi.

Mówi Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa.

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody po 10 tys. zł dla szkół i 6 tys. zł dla nauczycieli w 8 kategoriach:

kreatywna szkoła podstawowa w gminie lub mieście: do 20 tys. i powyżej 20 tys. mieszkańców;
kreatywna szkoła ponadpodstawowa w gminie lub mieście: do 50 tys. i powyżej 50 tys. mieszkańców;
kreatywny nauczyciel szkoły podstawowej w gminie lub mieście: do 20 tys. i powyżej 20 tys. mieszkańców;
kreatywny nauczyciel szkoły ponadpodstawowej w gminie lub mieście: do 50 tys. i powyżej 50 tys. mieszkańców.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej samorządu Mazowsza, pod nr telefonu: (22) 59-79-538 lub adresem e-mail [email protected].

Miejsce na reklamę

Areszt dla sprawcy przemocy domowej

0

50-letni mężczyzna został zatrzymany za stosowanie przemocy domowej. Fizycznie i psychicznie znęcał się nad swoją partnerką.

W sobotę przasnyscy funkcjonariusze interweniowali wobec sprawcy przemocy domowej. Z uwagi na zagrożenie zdrowia i życia pokrzywdzonej agresor trafił do policyjnej celi. Następnego dnia kryminalni przedstawili mu zarzuty znęcania się.

Decyzją sędziego wobec sprawcy zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Za popełniony czyn mężczyźnie grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Miejsce na reklamę