Strona główna Blog Strona 599

Gość Radia Oko – Anna Siudak

0

Na 88,5 FM gościnią Marty Mierzejewskiej była Anna Siudak z Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Ostrołęki. W rozmowie o Festiwalu Fantastyczna Ostrołęka, który odbędzie się w dniach 11-13 października. Na odwiedzających czeka moc atrakcji.

Miejsce na reklamę

XIV Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Ciechanów – OKKK z medalami (zdjęcia)

0

Kilkanaście medali wywalczyli zawodnicy Ostrołęckiego Klubu Karate Kyokushin podczas Ogólnopolskiego Turnieju Karate Kyokushin o Puchar Prezydenta Miasta Ciechanów.

Na pierwszym stopniu podium stanęli: Paweł Goździewski, Szymon Struniawski, Miłosz Kochański, Mateusz Ochenkowski, Jakub Kania.

Drugie miejsca wywalczyli: Aleksandra Abramczyk, Oliwia Rykowska, Lilia Dębkowska, Cyprian Ważny, Jakub Bobrowski, Antek Surowik, Mateusz Mostył, a trzecie – Maciej Wielga i Bartosz Żochowski.

Ostrołęcki Klub Karate Kyokushin drużynowo uplasował się na 4 pozycji.

Turniej odbył się 5 października. Udział wzięło 300 zawodników z 30 klubów Karate Kyokushin.

Opiekunem grupy był Shihan Wiesław Orzoł, a sędziami mat byli Sensei Krzysztof Ślaski oraz Sensei Krzysztof Zieliński.

fot. OKKK

Miejsce na reklamę

Samorząd Mazowsza pomaga czworonożnym przyjaciołom

0

Ograniczanie bezdomności psów i kotów, akcje edukacyjne dla mieszkańców czy pomoc schroniskom dla zwierząt – to cele autorskiego programu 'Mazowsze dla zwierząt 2024” realizowanego przez samorząd Mazowsza. Wsparcia udzielono blisko 250 placówkom na łączną kwotę około 4 mln zł.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii na Mazowszu działają obecnie 23 schroniska dla zwierząt. Pod ich opieką jest ponad 13 tys., z czego blisko 11 tys. to psy, a ponad 2,5 tys. – koty. Bezdomność czworonogów to jeden z problemów współczesnego świata. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieodpowiedzialność, brak oznakowania zwierząt i niekontrolowane rozmnażanie.

Samorząd Mazowsza postanowił pomóc. Walka z bezdomnością zwierząt jest kosztowna i niezwykle trudna – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Program został skonstruowany tak, by gminy mogły prowadzić działania na kilku płaszczyznach. Z jednej strony mogą organizować akcje edukacyjne dla mieszkańców, a z drugiej – przeprowadzać zabiegi sterylizacji i elektronicznego oznaczania zwierząt. Jest to ważne działanie, bo daje szansę na podniesienie świadomości mieszkańców, zwłaszcza terenów wiejskich, na temat tego, na jakie zagrożenia są narażone koty i psy zamieszkujące ich gospodarstwa. Samorządy gminne mogą też ubiegać się o wsparcie dla schronisk.

Miejsce na reklamę

Policjanci będą sprawdzać, czy piesi i rowerzyści korzystają z odblasków

0

Niestety nie wszyscy piesi i rowerzyści zdają sobie sprawę z tego, że widoczność jest kluczem do bezpieczeństwa na drodze. To szczególnie ważne teraz, kiedy dni są coraz krótsze. Policja będzie kontrolować, czy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego noszą elementy odblaskowe.

Mówił nadkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Dni otwarte w Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce

0

Komenda Miejska Policji w Ostrołęce zaprasza w poniedziałek 7 października uczniów szkół średnich na 'Dni otwarte’. To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć jak wygląda służba.

Mówi nadkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy ostrołęckiej policji.

’Dni otwarte’ w komendzie zaplanowano w godzinach 10:30-14.

Miejsce na reklamę

Wygraj indeks na uniwersytet w olimpiadzie ZUS. Zgłoś się do konkursu

0

Niewiele czasu zostało na zgłoszenie uczniów szkół ponadpodstawowych do Olimpiady ZUS 'Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Termin mija 25 października. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na uniwersytety oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na kilkadziesiąt uczelni wyższych. W ubiegłorocznej edycji do olimpiady w województwie mazowieckim zgłosiło się ponad 4100 uczniów.

Informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Lekcje z ZUS przygotowują do Olimpiady
Młodzież uczestnicząca w 'Lekcjach z ZUS” ma już przygotowanie do pierwszego i drugiego etapu Olimpiady ZUS. Aby wziąć w niej udział ważne jest terminowe zgłoszenie szkoły do konkursu. W tym roku nauczyciele mają czas do 25 października, by zgłosić swoich uczniów do Olimpiady ZUS.

Szkoły w przygotowaniu swoich podopiecznych mogą też liczyć na wsparcie koordynatorów do spraw komunikacji społecznej i edukacji, którzy są dostępni w każdym oddziale ZUS.

W ubiegłorocznej edycji do olimpiady w województwie mazowieckim zgłosiło się ponad 4100 uczniów ze 121 szkół, stąd też duża konkurencja w pierwszym etapie konkursu.

Miejsce na reklamę

Biegi Przełajowe Lelis

0

Już 5 października Lelis stanie się biegową stolicą Kurpi. Wszystko za sprawą XXV Jesiennych Biegów Przełajowych o Puchar Wójta Gminy Lelis. Do wydarzenia zgłosiło się ponad pół tysiąca uczestników z 18 szkół, zarówno z gminy Lelis, jak i powiatu ostrołęckiego. Wystartują dzieci i młodzież w rocznikach od 2010 do 2020 i młodsze.

Trasy będą prowadziły drogami leśnymi w pobliżu stadionu o nawierzchni piaszczystej, żwirowej, tartanowej oraz trawiastej. Pierwsi zawodnicy wystartują około godziny 9:15, a następne kategorie będą miały swoje starty w odstępach około 10 minut.

Wydarzenie to doskonała okazja do promowania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży oraz integracji lokalnej społeczności.

Miejsce na reklamę

Radny Mariusz Łuba interpeluje w sprawie zapadających się chodników na osiedlu Kwiatowym

0

W imieniu mieszkańców osiedla Kwiatowego radny Mariusz Łuba zwrócił się do Prezydenta Miasta Ostrołęki z prośbą o naprawę zapadających się chodników, które są jeszcze na okresie gwarancyjnym. Jak czytamy w interpelacji, kostka brukowa zapada się na terenie, na którym wcześniej prowadzone były przyłącza internetowe. Efekt ten wraz z ziemią może się pognębić, co może stwarzać niebezpieczeństw dla mieszkańców i innych przechodniów.

Do chwili obecnej radny nie uzyskał odpowiedzi. Do tematu wrócimy, a poniżej zamieszczamy treść interpelacji.

Szanowny Panie Prezydencie.

W imieniu mieszkańców ulicy Kameliowej na osiedlu Kwiatowym zwracam się do Pana z prośbą o niezwłoczne dokonanie naprawy nawierzchni chodników przy w/w. ulicy. Jak sami mieszkańcy zaznaczają, sprawa zapadania się chodnika podyktowana jest wcześniejszymi pracami polegającymi na doprowadzeniu światłowodu do posesji, a następnie zbyt słabym odtworzeniu chodników. Mieszkańcy obawiają się, że wraz z pogorszeniem się pogody w sezonie jesienno­ zimowym pogorszy się zdecydowanie stan chodników, co maże grozić wypadkami przechodniów.
Jako ze zakończona inwestycja objęta jest 24-miesięcznym okresem gwarancyjnym, proszę o jak najszybsze przywrócenie nawierzchni do stanu faktycznego oraz przeprowadzenie przeglądu pozostałych chodników na tym osiedlu.

Miejsce na reklamę

Luksusowe zegarki przemycane na lotnisku Chopina (zdjęcia, video)

0

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie udaremnili przemyt luksusowych zegarków. Ich wartość to ponad 13,5 mln zł.

Funkcjonariusze pełniący służbę na Lotnisku Chopina skontrolowali dwie podróżne, których zachowanie wzbudziło podejrzenia.

Wracająca z Genewy miała bagaż wypełniony po brzegi zegarkami naręcznymi oraz częściami do zegarków. Funkcjonariusze SCS z Działu Granicznego Realizacji w jej walizce znaleźli aż 158 luksusowych zegarków oraz 66 szt. części zapasowych. Wartość towaru oszacowano na blisko 12,5 mln zł.

Druga kobieta, która przyleciała z Dubaju, nie zgłosiła do odprawy celnej 13 zegarków o wartości ponad 1 mln zł. W tym przypadku nie uszło to uwadze funkcjonariuszy SCS z Oddziału Celnego Osobowego.

Szacunkowa wartość 171 zegarków oraz części do nich to ponad 13,5 mln zł. Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego za ten towar cła i podatku od towarów i usług wyniosły ponad 3 mln zł.

Podróżne zostały zatrzymane. Zegarki zabezpieczono w magazynie depozytowym MUCS.

W marcu br., funkcjonariusze SCS z Działu Granicznego Realizacji udaremnili na lotnisku Chopina przemyt luksusowych zegarków i biżuterii o wartości blisko 1,5 mln zł. 7 zegarków i biżuterię, turysta z Dubaju, ukrył w niepozornej saszetce.

https://fb.watch/u-fyRRc8JC

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Wytyczne ws. wylesiania

Przepisy dotyczące wylesiania, obejmujące partnerów globalnych UE, wejdą w życie o rok później niż zakładano. To m.in. efekt apeli płynących do Komisji Europejskiej od zainteresowanych stron.

Komisja Europejska zwiększa wsparcie na rzecz wdrażania rozporządzenia UE w sprawie wylesiania i proponuje dodatkowe 12 miesięcy na stopniowe wprowadzanie, w odpowiedzi na wezwania partnerów globalnych.

Komisja publikuje dodatkowe wytyczne i wzmocnione ramy współpracy międzynarodowej w celu wsparcia globalnych zainteresowanych stron, państw członkowskich i państw trzecich w przygotowaniach do wdrożenia rozporządzenia UE w sprawie wylesiania. Biorąc pod uwagę informacje zwrotne otrzymane od partnerów międzynarodowych na temat stanu ich przygotowań, Komisja proponuje również dać zainteresowanym stronom dodatkowy czas na przygotowanie się. Jeżeli zostanie ona zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę, sprawi, że prawo będzie miało zastosowanie w dniu 30 grudnia 2025 r. w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw i w dniu 30 czerwca 2026 r. w odniesieniu do mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw. Ponieważ wszystkie narzędzia wdrażania są technicznie gotowe, dodatkowe 12 miesięcy może służyć jako okres stopniowego wprowadzania w celu zapewnienia właściwego i skutecznego wdrażania.

Przedstawione wytyczne zapewnią przedsiębiorstwom i organom egzekwującym większą jasność w celu ułatwienia stosowania przepisów, uzupełniając stałe wsparcie Komisji dla zainteresowanych stron od czasu przyjęcia ustawy. Jednocześnie Komisja przyznaje, że na trzy miesiące przed planowaną datą wdrożenia kilku partnerów globalnych wielokrotnie wyrażało obawy dotyczące ich stanu gotowości, ostatnio podczas tygodnia Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Ponadto stan przygotowań wśród zainteresowanych stron w Europie jest również nierównomierny. Podczas gdy wielu oczekuje gotowości na czas, dzięki intensywnym przygotowaniom, inni wyrazili obawy.

Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Miejsce na reklamę