Strona główna Blog Strona 598

Zmarła Zofia Napiórkowska, była radna Powiatu Ostrołęckiego

0

Nie żyje Zofia Napiórkowska, wieloletnia radna Powiatu Ostrołęckiego – poinformowało Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

Zasiadała w radzie przez pięć kadencji (II, III, IV, V, VI), przez dwie była wiceprzewodniczącą rady.

Była również wiceprezesem Zarządu Banku Spółdzielczego w Goworowie oraz dyrektorem oddziału banku w Troszynie.

Swoją wiedzą i doświadczeniem służyła mieszkańcom powiatu. Jej zaangażowanie i praca na rzecz lokalnej społeczności przekładała się na szacunek i zaufanie mieszkańców powiatu. Zawsze życzliwa, uśmiechnięta, pełna empatii, taktu i z wysoką kulturą osobistą.

fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Miejsce na reklamę

Rozstrzygnięto konkurs 'Renowacja Roku Zabytków Mazowsza’ (zdjęcia)

0

Rozstrzygnięto IV edycję konkursu 'Renowacja Roku Zabytków Mazowsza” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Uhonorowano osoby i podmioty poddające obiekty zabytkowe działaniom pozwalającym zachować je dla następnych pokoleń.

Konkurs ma na celu promocję zrównoważonej opieki nad zabytkami oraz dobrych praktyk konserwatorskich, renowacyjnych i adaptacyjnych wśród osób posiadających zabytki nieruchome znajdujące się w województwie mazowieckim.

Jury IV edycji konkursu kierując się m.in. wysokim poziomem i właściwym zakresem badań konserwatorskich oraz programem prac konserwatorskich, zachowaniem integralności i utrwaleniem autentyzmu substancji zabytkowej, jakością i trafnością adaptacji do nowych potrzeb, oddziaływaniem na życie miejscowej społeczności i krajobraz kulturowy, skalą, wagą i złożonością problemu konserwatorskiego oraz wdrażaniem rozwiązań proklimatycznych, przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach – rejestr zabytków oraz gminna ewidencja zabytków.

Kategoria rejestr zabytków

I nagroda dla Wspólnoty Mieszkaniowej 'Szklany Dom” za remont tarasu północnego ostatniej kondygnacji domu mieszkalnego przy ul. Adama Mickiewicza 34/36 w Warszawie. Jury doceniło konsekwentność w działaniach konserwatorskich przeprowadzonych etapowo z wykorzystaniem odpowiednich technik i materiałów, dzięki czemu zabytek zachował swoją integralność i autentyzm.
II nagroda dla Miasta Żyrardów za renowację domu mieszkalnego przy ul. Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 12 w Żyrardowie. Jury doceniło przeprowadzenie renowacji zgodnie ze sztuką konserwatorską i architektoniczną, począwszy od prac badawczo-dokumentacyjnych i projektowych do wykonawczych.
III nagroda dla Parafii prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie za prace renowacyjne dachu i elewacji cerkwi św. Marii Magdaleny w Warszawie. Jury doceniło przeprowadzenie prac konserwatorskich zgodnie ze sztuką oraz kunszt, jakość i kompleksowość działań konserwatorskich w zakresie renowacji konstrukcji dachu i detali.

Ponadto, doceniając oddziaływanie inwestycji konserwatorskich na życie miejscowej społeczności i krajobraz kulturowy oraz jakość i trafność adaptacji do nowych potrzeb, wyróżniono:

Miasto Ciechanów za przeprowadzanie renowacji budynku dawnego Stowarzyszenia Spożywców 'Łydynia” przy ul. Fabrycznej 2 w Ciechanowie.
Przedsiębiorstwo 'Rewitalizacja” sp. z o.o. za renowację zespołu budynków przy ul. Wałowej 22 i Rynek 12 w Radomiu.
Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach za modernizację budynku sanatorium przeciwgruźliczego przy al. Teodora Dunina 1 w Rudce.
Gminę Radzymin za renowację budynku dozorcy cmentarza przy al. Jana Pawła II 64 w Radzyminie.

Kategoria gminna ewidencja zabytków

I nagroda dla Gminy Korytnica za przeprowadzanie renowacji domu rekolekcyjnego w zespole kościoła pw. św. Wawrzyńca w Korytnicy. Jury doceniło skalę działań, dzięki którym utrwalono architektoniczny krajobraz kulturowy mający duże znaczenie dla życia i tożsamości miejscowej społeczności oraz podjęty trud, dzięki któremu zabytek zachował swoją integralność i autentyzm.

Ponadto, doceniając jakość przeprowadzonych prac renowacyjnych i oddziaływanie na krajobraz kulturowy, a także zastosowanie rozwiązań proklimatycznych, wyróżniono:

Pana Norberta Marka Ochenkowskiego za renowację kamienicy przy ul. Rynek 21 w Przasnyszu.
Panią Justynę Chmielewską za renowację Willi Polonii przy ul. Długiej 29 w Milanówku.

Skład jury

prof. dr hab. Małgorzata Rozbicka – Politechnika Warszawska – przewodnicząca jury;
prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk – wiceprzewodnicząca jury;
prof. dr hab. Jacek Martusewicz – Prorektor ds. Naukowych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie;
arch. Rafał Rokiciński – członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP;
Jacek Rulewicz – Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków;
Dorota Gołębiewska – przedstawicielka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami;
Paweł Cukrowski – Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie;
Kamila Kowalikowska-Stefens – Kierowniczka w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie;
Dominika Piluk – Główna specjalistka w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie – sekretarzyni jury.

Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Patronat nad konkursem objęła Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Politechnika Warszawska, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

Miejsce na reklamę

Uwaga na dzikie zwierzęta na drodze!

0

Uwaga na dzikie zwierzęta na drodze! – ostrzega policja. Jesień to czas ich wzmożonej aktywności. W poszukiwaniu pożywienia często migrują i niejednokrotnie wbiegają na drogę tuż przed pojazd.

Funkcjonariusze z Ostrołęki w ubiegłym tygodniu dwukrotnie byli wzywani do zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Na szczęście kierujący nie doznali poważnych obrażeń.

Policja przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności w miejscach lub na odcinkach dróg, gdzie ustawione są znaki ostrzegające przed dziką zwierzyną.

Jeśli jednak dojdzie do zderzenia to należy zabezpieczyć miejsce i pod żadnym pozorem nie zbliżać się do zwierzęcia. W wyniku szoku może być agresywne i zaatakować.

Miejsce na reklamę

Gość radia OKO – Barbara Wojciulewicz, prezeska Fundacji Kulturalne Kurpie

0

MYSZYNIANA – SPOTKANIE TRZECIE

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu oraz Fundacja 'Kulturalne Kurpie” zapraszają na spotkanie poświęcone pamięci Pawła Opęchowskiego (1956-1984) – animatora kultury, aktora, reżysera, choreografa, scenografa, instruktora teatralnego.

15 października 2024 r. (wtorek) o godz. 18.00 w czytelni MGBP w Myszyńcu, plac Wolności 58.

Paweł Opęchowski urodził się 28 kwietnia 1956 r. w Myszyńcu. Pochodził z rodziny kolejarskiej, był synem Eugeniusza i Haliny z d. Kowalczyk. W 1975 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Bema w Ostrołęce, a następnie kierunek reżyseria w Państwowym Studium Kulturalno-Oświatowym w Ciechanowie. W Wojewódzkim Domu Kultury w Ostrołęce pełnił funkcję instruktora ds. spraw upowszechniania teatru. W 1977 r. założył Ostrołęcką Grupę Teatralną 'Arka”.
Był postacią charyzmatyczną. Niezwykle muzykalny i obdarzony pięknym głosem odnosił sukcesy na festiwalach piosenki. Jedną z jego licznych pasji było odkrywanie i wspieranie talentów. Prowadził teatr dziecięcy 'Figa”, zajęcia teatralne dla seniorów i warsztaty dla różnych grup zawodowych. Czuł się związany ze swoją małą ojczyzną, którą dla niego były Kurpie Zielone i Ostrołęka. Wiele uczynił dla propagowania kultury kurpiowskiej.
Zginął w wypadku samochodowym 15 października 1984 r. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Myszyniana – cykl spotkań poświęconych Myszyńcowi. W jego ramach chcemy stworzyć przestrzeń do rozmowy o tym, jaki Myszyniec był, jest i jaki może w przyszłości się stać. Interesuje nas wszystko, co związane jest z naszym miasteczkiem, a więc ludzie, wydarzenia, miejsca, idee, artefakty, wielokulturowość. Spróbujemy wspólnie odkrywać, badać, dokumentować i popularyzować zwłaszcza nieco zapomniane/zaniedbane aspekty naszej lokalnej historii.

Miejsce na reklamę

,,WANDAL” – skuteczna akcja policji

0

’Wandal’ – pod takim hasłem policjanci z Ostrołęki przeprowadzili w miniony weekend działania prewencyjno-kontrolne. Głównym celem akcji było przeciwdziałanie niszczeniu mienia, m.in. samochodów na osiedlowych parkingach.

Mundurowi wylegitymowali 125 osób i przeprowadzili 45 interwencji. Na 15, które zakłócały porządek, bądź spożywały alkohol w miejscach niedozwolonych nałożyli mandaty karne albo sporządzili wnioski o ukaranie do sądu. Zatrzymali 1 osobę posiadającą narkotyki oraz 3 poszukiwane. Ponadto funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość u 15 kierowców. Jeden z nich był pijany. Co ważne podczas działań nie odnotowano żadnego przypadku zniszczenia.

Działania będą kontynuowane – zapowiada policja.

Miejsce na reklamę

Samorząd Mazowsza nagrodzi najlepsze projekty sołeckie

0

Do 31 października trwa konkurs 'Najlepsza inicjatywa zrealizowana w ramach programu „Mazowsze dla sołectw 2024”. Zostaną też przyznane nagrody dla najbardziej gospodarnych i solidarnych sołectw.

Organizowany przez samorząd województwa mazowieckiego konkurs promuje projekty dofinansowane w ramach jednego z autorskich programów wsparcia 'Mazowsze dla sołectw 2024”.

– Już po raz siódmy nagrodzimy projekty mazowieckich sołectw. Największą szansę na wygraną mają te najbardziej kreatywne i najpotrzebniejsze z punktu widzenia lokalnych społeczności. Docenimy także aktywność i zaangażowanie mieszkańców w realizację tych przedsięwzięć. Zachęcam do zgłaszania się do konkursu – mówi marszałek Adam Struzik.

Projekty będą oceniane w czterech kategoriach: Bezpieczne i przyjazne sołectwo, Mazowsze dla sołectw rekreacyjnie, Odnowione Mazowsze, Doposażone Sołectwo. Przewidziano także nagrody specjalne – tytuł Sołectwa Gospodarnego – za projekt zrealizowany z dużą aktywnością mieszkańców i nakładem pracy wykonywanej w czynie społecznym. Natomiast tytuł Sołectw Solidarnych trafi do minimum dwóch w ramach realizacji jednego zadania za efektywne wykorzystanie skumulowanej dotacji.

Szczegółowe informacje, wniosek i regulamin dostępne są na stronie: https://mazovia.pl/pl/konkursy/najlepsza-inicjatywa-zrealizowana-w-ramach-programu-mazowsze-dla-solectw-2024.html.

Miejsce na reklamę

Kierowcy za niezgodne z przepisami przeróbki samochodów zatrzymani

0

Kolejni kierowcy za niezgodne z przepisami przeróbki swoich samochodów zostali zatrzymani. Otrzymali wysokie mandaty karne i stracili dowody rejestracyjne. Żeby je odzyskać muszą zdemontować tłumiki oraz ciemne szyby i wykonać nowe badanie techniczne.

Policjanci z niedowierzaniem przyjęli fakt, że pomimo kolejnych kontroli i informacji w mediach w dalszym ciągu są kierowcy, którzy wyjeżdżają na drogi pojazdami posiadającymi niezgodne z prawem modyfikacje. Działania prowadzili w miniony weekend w rejonie galerii handlowych oraz na wszystkich głównych ulicach Ostrołęki. Mundurowi skontrolowali 25 pojazdów, zatrzymali 9 dowodów rejestracyjnych, nałożyli 21 mandatów karnych. Ponadto zatrzymali 19-letniego kierowcę audi, który nie zastosował się do sygnałów i poleceń dotyczących policyjnej kontroli. Był pijany, a prawo jazdy miał zaledwie od 2 miesięcy.

Mówił nadkomisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Mateusz Tabaka ze złotem

0

Najwyższe noty na Mistrzostwach Wielkopolski i Pucharze Polski zdobył Mateusz Tabaka, na co dzień trenujący w ostrołęckiej Kuźni – Siłowni Kurpiowskiej. Zawody odbyły się w dniach 5 – 6 października w Grodzisku Wielkopolskim.

Mateusz zdeklasował rywali i zdobył dla Ostrołęki złoto oraz Puchar Polski, otrzymał także powołanie do Kadry Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego na Europe Arnold Classic.

Zawodnik stale poprawia wyniki i formę, jeszcze w tym sezonie możemy spodziewać się kolejnych sukcesów.

Fot. Arch prywatne

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Magazyny energii w Polsce

Program zatwierdzono na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji (’tymczasowe ramy pomocy państwa”) przyjętych przez Komisję 9 marca 2023 r. i zmienionych 20 listopada 2023 r. i 2 maja 2024 r.

Na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa Polska zgłosiła Komisji program pomocy o wartości 1,2 mld euro, za pomocą którego zamierza wspierać nowo powstające magazyny energii elektrycznej o pojemności nie mniejszej niż 5,4 GWh, by wspomagać przechodzenie na gospodarkę o zerowej emisji netto. Środki na realizację programu będą pochodzić częściowo z funduszu modernizacyjnego i częściowo z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (’RRF”) po dokonaniu przez Komisję pozytywnej oceny planu odbudowy i zwiększania odporności Polski
i po przyjęciu go przez Radę.

Program ma na celu zmniejszenie zależności polskiego systemu elektroenergetycznego od paliw kopalnych oraz ułatwienie płynnej integracji zmiennych odnawialnych źródeł energii z krajowym systemem elektroenergetycznym poprzez wspieranie budowy magazynów energii elektrycznej. Program będzie wspierał jedynie nowo zainstalowane magazyny o pojemności co najmniej 4 MWh, które zostaną przyłączone do sieci dystrybucyjnych lub przesyłowych na wszystkich poziomach napięcia. Projekty zostaną wybrane przez Polskę w drodze zaproszenia do składania wniosków.

Zgodnie z zasadami programu pomoc będzie kumulowana w ramach dwóch form wsparcia: dotacji bezpośrednich i pożyczek. Łączna kwota dotacji i pożyczek nie może przekraczać 45 proc. kosztów inwestycji w ramach wspieranego projektu, przy czym limit ten można zwiększyć do 65 proc. w przypadku pomocy dla małych przedsiębiorstw i do 55 proc. w przypadku pomocy dla średnich przedsiębiorstw.

Więcej w temacie na stronie Komisji Europejskiej.

Miejsce na reklamę

Ponad 18 milionów na rozbudowę drogi Goworowo-Tomasze-Rzekuń

0

Ponad 18 milionów złotych dofinansowania otrzymał Powiat Ostrołęcki na rozbudowę drogi Goworowo-Tomasze-Rzekuń. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Umowę podpisano w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Poinformował starosta ostrołęcki Piotr Liżewski.

fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Miejsce na reklamę