Strona główna Blog Strona 593

Policyjna akcja 'Blokersi”

0

Zapewnienie spokoju mieszkańcom oraz przeciwdziałanie niszczeniu mienia – to główne cele policyjnej akcji 'Blokersi’, która została przeprowadzona w miniony weekend na osiedlach w Ostrołęce. Dla osób łamiących prawo były mandaty i wnioski do sądu. Zatrzymano także mężczyznę z narkotykami. Akcja będzie powtarzana.

Mówił nadkomisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Cyfrowa strefa Schengen

Komisja Europejska przyjęła dwa wnioski dotyczące cyfryzacji paszportów i dowodów osobistych oraz aplikacji 'EU Digital Travel”, używanych podczas podróży poza granice strefy Schengen.

Obywatele UE i obywatele państw trzecich podlegają systematycznej kontroli przy przekraczaniu granic zewnętrznych UE. Obecnie kontrole te przeprowadza się fizycznie na przejściu granicznym. W samym 2023 r. granicę przekroczono 600 mln razy. Konieczne jest przyspieszenie kontroli granicznych i ułatwienie życia podróżującym, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i kontroli każdego podróżnego.

Komisja proponuje zatem wspólne ramy korzystania z cyfrowych poświadczeń podróżnych oraz nową aplikację 'EU Digital Travel” umożliwiającą podróżnym tworzenie i przechowywanie cyfrowych poświadczeń podróżnych. Dzięki nowym przepisom podróżowanie do strefy Schengen i w strefie Schengen będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Cyfrowe poświadczenia podróżne to cyfrowa wersja danych przechowywanych w paszportach i dowodach osobistych. Dane te obejmują informacje zawarte w mikroprocesorze paszportu lub dowodu osobistego, w tym wizerunek twarzy posiadacza, ale nie odciski palców. Cyfrowy dokument podróży można przechowywać na telefonie komórkowym. Podróżni będą mogli bezpłatnie uzyskać cyfrową wersję swoich dokumentów, a korzystanie z niej będzie dobrowolne.

Miejsce na reklamę

8 mln zł na inwestycje w powiatach ostrowskim i przasnyskim

0

Remont dróg, budowa świetlicy wiejskiej czy modernizacja infrastruktury sportowej – to część inwestycji, które otrzymały wsparcie sejmiku Mazowsza. Blisko 8 mln zł dofinansowania trafi do pięciu gmin z powiatu ostrowskiego oraz gminy Chorzele z powiatu przasnyskiego. Środki pochodzą z programu 'Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. Umowy z beneficjentami podpisała członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. W wydarzeniu udział wziął radny województwa mazowieckiego Rafał Kowalczyk.

’Mazowsze dla równomiernego rozwoju” to jeden z najważniejszych i cieszących się największym zainteresowaniem programów wsparcia realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego.

Wsparcie z programu 'Mazowsze dla równomiernego rozwoju” to ponad 6,7 mln zł na realizację 5 projektów w powiecie ostrowskim. Do gminy Boguty-Pianki trafi 2,8 mln zł na budowę odkrytej strzelnicy i modernizację infrastruktury sportowej na terenie gminy. Z kolei 1,2 mln zł pozwoli zmodernizować infrastrukturę edukacyjną w gminie Nur. Taką samą kwotę otrzyma gmina Stary Lubotyń, którą przeznaczy na rozbudowę budynku szkoły podstawowej w Starym Lubotyniu o punkt przedszkolny. Sejmik Mazowsza dofinansuje też gminę Andrzejewo, która dzięki 420 tys. zł zbuduje świetlicę wiejską w miejscowości Przeździecko-Grzymki. Natomiast gmina Szulborze Wielkie otrzyma ponad 1,1 mln zł na rozbudowę drogi gminnej.

Środki z programu 'Mazowsze dla równomiernego rozwoju” trafią także do gminy Chorzele w powiecie przasnyskim. Ponad 1,2 mln zł pozwoli zmodernizować pomieszczenia w szkole podstawowej w Krzynowłodze Wielkiej, zaadaptować na stołówkę pomieszczenia w Szkoły Podstawowej w Chorzelach i zakupić koparko-ładowarkę oraz samochód ciężarowy dla chorzelskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Miejsce na reklamę

Niebezpieczny kierowca zatrzymany po pościgu

0
POLICJA, KOŚCIÓŁ, PGE, STRAŻ MIEJSKA, INSPEKCJA, BASEN, ZUS, TERYTORIALSI

Policjanci z Ostrołęki zatrzymali kierowcę seata po pościgu. Był pijany i z orzeczonym sądowym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W sobotę w nocy funkcjonariusze zauważyli kierowcę, którego styl jazdy wskazywał, że może być pijany. Dali wyraźne sygnały do zatrzymania. Jednak ten je zignorował i zaczął uciekać. Policjanci ruszyli w pościg. Na zakręcie w Goworowie kierowca stracił panowanie i uderzył w przydrożne ogrodzenie. Policjanci szybko obezwładnili jego i pasażera.

W miniony weekend doszło do pięciu zdarzeń drogowych.

Mówił nadkomisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Najsmaczniejsze sery na Mazowszu wybrane!

0

’Mazowiecki konkurs serów zagrodowych” rozstrzygnięty. Miano najsmaczniejszych otrzymały m.in. 'Ser podpuszczkowy z trawą żubrówką”, 'Pan Trufla”, 'Hilton ser pleśniowy” oraz 'Twarożki w ziołowych posypkach”.

Konkurs zorganizowano po raz ósmy. Mogli wziąć w nim udział producenci sera podpuszczkowego lub kwasowego wytwarzający produkty na terenie województwa mazowieckiego. Mówi Marcin Rzońca, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

’Mazowiecki konkurs serów zagrodowych” to szansa na promocję wyrobów mleczarskich powstających na Mazowszu i popularyzację serów jako podstawowego źródła wapnia w diecie człowieka. Do finału zakwalifikowano 32 wyroby mazowieckich producentów. Kapituła konkursu wybrała laureatów i wyróżnionych w czterech kategoriach: sery świeże, dojrzewające, pleśniowe, kwasowe.

Kategoria 'Sery świeże”:

I miejsceza 'Ser podpuszczkowy z trawą żubrówką” zdobył Kacper Wojciech Stankiewicz z Roszczepu, gmina Klembów, powiat wołomiński;
II miejsceza 'Ser zamknięty w słoiku” zdobyła Anna Napiórkowska z Biedrzyc-Starej Wsi, gmina Sypniewo, powiat makowski;
III miejsceza 'Węgier” zdobyła Katarzyna Stankiewicz z Roszczepu, gmina Klembów, powiat wołomiński.

Wyróżnienie za ser 'Wędzony z żurawiną” zdobyła Władysława Zwierzchoń z Gąsiorowa, gmina Serock, powiat legionowski.

Wyróżnienie Kapituły za 'Wędzony ser włoski” zdobyła Jadwiga Teresiak z Antoniewa, gmina Nowa Sucha, powiat sochaczewski.

Kategoria 'Sery dojrzewające”:

I miejsceza 'Pan Trufla” ser dojrzewający z truflą zdobyła Wioleta Nowosielska z Ługi-Rętki, gmina Zbuczyn, powiat siedlecki,;
II miejsceza ser 'Gouda z pokrzywą” zdobyła Anna Zaboklicka z Jaczewa, gmina Korytnica, powiat węgrowski;
III miejsce za ser 'Pastowana kózka” zdobyła Olga Kula z Borek, gmina Mrozy, powiat miński.

Wyróżnienie za ser 'Podpuszczkowy dojrzewający z orzechem” zdobyła Katarzyna Białoskórska z Płocka.

Wyróżnienie Kapituły za ser 'Ramzes” zdobyła Małgorzata Góral z Wierzbówca, gmina Sochocin, powiat płoński.

Kategoria 'Sery pleśniowe”:

I miejsceza 'Hilton ser pleśniowy” zdobył Mariusz Dutkowski z Miękin, gmina Iłów, powiat sochaczewski;
II miejsce za 'Ser Pleśniowy Biała Krowa” zdobył Hubert Nowosielski z Ługi-Rętki, gmina Zbuczyn, powiat siedlecki;
III miejsca za ser 'Jaczewski Blue” zdobyła Olga Zaboklicka z Jaczewa, gmina Korytnica, powiat węgrowski.

Wyróżnienie za ser 'Zarośnięty Konopny Zwoleniak” zdobył Bogdan Dubil, gmina Zwoleń, powiat zwoleński.

Kategoria 'Sery kwasowe”:

I miejsce za 'Twarożki w ziołowych posypkach” zdobyła Agnieszka Piętka z Kolonii Pogorzel, gmina Osieck, powiat otwocki;
II miejsce za 'Twaróg na słodko z musem z owoców leśnych” zdobyła Kinga Zaboklicka z Jaczewa, gmina Korytnica, powiat węgrowski;
III miejsce za 'Twaróg Gąsiorowski” zdobył Józef Dyga z Gąsiorowa, gmina Serock, powiat legionowski.

Wyróżnienie za 'Rozpływający się kozi twaróg” zdobył Piotr Rudnicki z Moczydła, gmina Jakubów, powiat miński.

Wyróżnienie Kapituły za 'Kozi twarożek z czosnkiem” zdobyła Hanna Rudnicka z Moczydła, gmina Jakubów, powiat miński.

fot. Krzysztof Zaniewski

Miejsce na reklamę

Radny Mariusz Łuba otrzymał pozytywną odpowiedź od prezydenta. Chodnik na osiedlu Kwiatowym będzie naprawiony

0

O zapadaniu się chodników przy ulicy Kameliowej na osiedlu Kwiatowym w imieniu mieszkańców informował prezydenta radny Mariusz Łuba. Na prośbę radnego dokonano przeglądu chodnika. Efekt? Wezwanie wykonawcy do usunięcia nieprawidłowości. Mieszkańcy mogą być zadowoleni.

Treść interpelacji

Szanowny Panie Prezydencie.

W imieniu mieszkańców ulicy Kameliowej na osiedlu Kwiatowym zwracam się do Pana z prośbą o niezwłoczne dokonanie naprawy nawierzchni chodników przy w/w. ulicy. Jak sami mieszkańcy zaznaczają, sprawa zapadania się chodnika podyktowana jest wcześniejszymi pracami polegającymi na doprowadzeniu światłowodu do posesji, a następnie zbyt słabym odtworzeniu chodników. Mieszkańcy obawiają się, że wraz z pogorszeniem się pogody w sezonie jesienno­ zimowym pogorszy się zdecydowanie stan chodników, co maże grozić wypadkami przechodniów.
Jako ze zakończona inwestycja objęta jest 24-miesięcznym okresem gwarancyjnym, proszę o jak najszybsze przywrócenie nawierzchni do stanu faktycznego oraz przeprowadzenie przeglądu pozostałych chodników na tym osiedlu.
Jest odpowiedź

Prezydent Paweł Niewiadomski odpowiadając na interpelację informuje, że zarządca drogi dokonał oględzin i w ramach udzielonej gwarancji wezwie Wykonawcę do przeprowadzenia niezbędnych napraw.

Miejsce na reklamę

Elementy odblaskowe ratują życie!

0

Elementy odblaskowe ratują życie! Zgodnie z obowiązującymi przepisami odblaski trzeba nosić po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Jednak dbając o bezpieczeństwo swoje i bliskich warto zakładać je również w obszarze zabudowanym.

W najbliższych dniach policja będzie kontrolować pieszych i rowerzystów.

Apelował nadkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Przebudowa ulicy Łąkowej w Rzekuniu

0

Trwa przebudowa ulicy Łąkowej w Rzekuniu, której celem jest modernizacja infrastruktury drogowej oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa jej użytkowników. Inwestycja ta jest realizowana dzięki wsparciu środków zewnętrznych z Polskiego Ładu.

Podkreśla wójt Bartosz Podolak.

Mieszkańcy ulicy Łąkowej już wkrótce będą mogli korzystać z nowoczesnej, utwardzonej drogi, która usprawni ruch oraz znacząco wpłynie na wygodę i bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych.

Koszt realizacji projektu wynosi ponad 216 tysięcy złotych.

Fot. UG w Rzekuniu

Miejsce na reklamę

Lekcje o zdrowym żywieniu – Solmed w szkołach Ostrołęki i powiatu

0

W szkołach na terenie Ostrołęki oraz powiatu prowadzone są 'Lekcje o zdrowym żywieniu’, realizowane przez Wielospecjalistyczną Przychodnię Lekarską Solmed, w ramach projektu finansowanego z budżetu Województwa Mazowieckiego. Celem tych zajęć jest edukacja dzieci i młodzieży na temat zasad zdrowego odżywiania i wpływu diety na ich zdrowie i samopoczucie.

Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę specjalistów odbyły się już w kilku placówkach edukacyjnych, w tym m.in. w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle, Szkole Podstawowej w Chudku, Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Toniego Halika oraz w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrołęce. Podczas zajęć uczniowie zdobywali praktyczną wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych, a także uczyli się, jak komponować zrównoważone posiłki.

Projekt ma na celu nie tylko zwiększenie świadomości w zakresie zdrowego odżywiania, ale również promowanie długofalowych zmian w codziennych nawykach żywieniowych. Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Mazowieckiego, lekcje te są dostępne bezpłatnie dla wszystkich uczniów, którzy biorą w nich udział.

Wielospecjalistyczna Przychodnia Lekarska Solmed planuje kontynuację projektu w kolejnych szkołach docierając do jak największej liczby młodych ludzi, by wspierać ich rozwój w kierunku zdrowego i świadomego stylu życia.

Więcej informacji na temat 'Lekcji o zdrowym żywieniu’ można uzyskać kontaktując się z Solmed oraz śledząc aktualności na stronie internetowej placówki.

Fot. Solmed

Miejsce na reklamę

Spotkanie poświęcone pamięci Pawła Opęchowskiego

0

Kolejna 'Myszyniana’ odbędzie się 15 października w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu. Tym razem spotkanie poświęcone będzie pamięci Pawła Opęchowskiego – animatora kultury, aktora, reżysera, choreografa, scenografa, instruktora teatralnego.

Mówi Barbara Wojciulewicz, prezeska Fundacji Kulturalne Kurpie.

Paweł Opęchowski w Wojewódzkim Domu Kultury w Ostrołęce pełnił funkcję instruktora ds. upowszechniania teatru. Założył Ostrołęcką Grupę Teatralną 'Arka”. Niezwykle muzykalny i obdarzony pięknym głosem odnosił sukcesy na festiwalach piosenki. Jedną z jego pasji było odkrywanie i wspieranie talentów. Prowadził teatr dziecięcy 'Figa”, zajęcia teatralne dla seniorów i warsztaty dla różnych grup zawodowych.

Wtorkowe spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Miejsce na reklamę