Strona główna Blog Strona 587

Jesteśmy coraz starsi!

0

Co czwarty mieszkaniec Mazowsza ma więcej niż 60 lat. Aktywizacja osób starszych, zapobieganie ich wykluczeniu i utracie samodzielności oraz poprawa jakości życia seniorów to jedne z priorytetów samorządu województwa mazowieckiego. Władze regionu od lat wspierają inicjatywy mające na celu aktywizację tej grupy społecznej.

Podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W Polsce rośnie liczba osób w wieku senioralnym. Według prognoz GUS w 2050 r. osoby w wieku powyżej 60. roku życia będą stanowiły ponad 40 proc. ludności naszego kraju. Już teraz na ponad 5,5 mln mieszkańców województwa mazowieckiego około milion to osoby 65+.

Mówiła Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Samorząd Mazowsza w ostatnich kilku latach stworzył wiele programów wsparcia dla osób starszych. Przykładem jest 'Mazowsze dla seniorów”. Starsi mieszkańcy naszego regionu mogą uzyskać dofinansowanie na realizację zaproponowanych przez nich zadań, np. organizację wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych czy sportowych lub zakup potrzebnego sprzętu. W 2024 r. w jego ramach zawarto 69 umów na łączną kwotę prawie 2,5 mln zł.

Od listopada 2018 r. w województwie funkcjonuje również Mazowiecka Rada Seniorów. Jest to organ konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Rada liczy 18 członków. Do jej zadań należy współtworzenie kierunków polityki senioralnej w województwie mazowieckim, proponowanie nowych rozwiązań, inicjowanie zmian na rzecz seniorów czy zwiększenie zaangażowania seniorów w projekty obywatelskie.

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko występowania przewlekłych chorób. Według danych GUS obecnie mężczyźni żyją około 60 lat w zdrowiu, natomiast kobiety – 64 lata. Jednym z problemów są między innymi choroby otępienne. Dlatego też samorząd województwa postanowił uruchomić dzienne domy pomocy. Pierwsze tego typu placówki powstały na Mazowszu w 2020 r. i otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę blisko 58,5 mln zł.

Obecnie na terenie województwa działa 15 dziennych domów pomocy:

- 'Z Alzheimerem na co dzień – Drewnicka Przystań” i 'Z Alzheimerem na co dzień – Drewnicki Azyl” – dwie placówki w Ząbkach pod Warszawą (pow. wołomiński) prowadzone przez Fundację Zdrowie w Głowie;
- Dzienny Dom Pobytu w Serocku (pow. legionowski) prowadzony przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci;
- Dom Dziennego Pobytu 'Jesteśmy razem” w Zalesiu Górnym (pow. piaseczyński) prowadzony przez Fundację 'Terapeuci Dla Rodziny”;
- Dzienny Dom Pobytu w Ostrołęce prowadzony przez Spółdzielnię Socjalną 'Validus”;
- Dzienny Dom Pobytu 'Radosna Przystań” w Radomiu prowadzony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Rodzin 'Nowe Perspektywy”;
- Dom Dziennego Pobytu 'Leśny Zakątek” w Klukówku (gm. Świercze, pow. pułtuski) prowadzony przez Fundację Gwiazdka;
- Dzienny Dom Pobytu w Kuznocinie (pow. sochaczewski) prowadzony przez Fundację Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera;
- Dzienny Dom Pobytu w Siedlcach prowadzony przez Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera;
- Płockie Centrum Alzheimera prowadzone przez Płockie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera;
- Dzienny Dom Pobytu – 'Przystań” w Myśliborzycach (pow. płocki) prowadzony przez Fundację 'Mocni Mocą Nadziei”;
- Dzienny Dom Pobytu 'Obok Lasu' w Grębiszewie koło Mińska Mazowieckiego prowadzony przez Fundację 'Opieka Plus”;
- Stowarzyszenie 'Dla Przyszłości Sierpca” i Powiatu Sierpeckiego;
- Dzienny Dom Pobytu Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Ciechanowie;
- Aktywny Senior 5G w Sierpcu prowadzony przez VICTORIĘ Mazowiecką Inicjatywę Społeczną.

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza powstaje w naszym regionie (na razie w ramach pilotażu) jeszcze jedna tego typu sieć. Są domy opieki medycznej, będące też domami dziennego pobytu adresowanymi do osób z chorobami otępiennymi. Docelowo na Mazowszu będzie działać 21 takich placówek.

Miejsce na reklamę

ZUS: ponad 50,4 tys. wniosków o świadczenia z programu Aktywny Rodzic na Mazowszu.

0

 
Od 1 października trwa nabór wniosków do programu Aktywny Rodzic, który obejmuje trzy świadczenia dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać do ZUS wyłącznie przez internet. Rodzice dzieci w wieku od roku do trzech lat mogą złożyć wniosek na jedno z trzech świadczeń z programu Aktywny Rodzic: 'Aktywni rodzice w pracy’, 'Aktywnie w żłobku’ i 'Aktywnie w domu’. W całym kraju rodzice złożyli ponad 320,8 tys. wniosków o świadczenia z programu Aktywny Rodzic, co objęło ponad 326,5 tys. dzieci.

Informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

W danym miesiącu na dziecko będzie można pobierać tylko jeden rodzaj świadczenia z programu 'Aktywny rodzic”. Będzie można jednak zastąpić jeden rodzaj wsparcia drugim, na przykład gdy zmieni się sytuacja zawodowa wnioskodawcy.

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0

Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

Konsultacje w sprawie projektu “Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej”

0

Urząd Miasta Ostrołęki zaprasza do udziału w otwartym spotkaniu konsultacyjnym dot. projektu Koncepcji Produktu Turystycznego “Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej”. Konsultacje zostaną przeprowadzone w formule online 22 październik o godz. 13.

Celem spotkania jest włączenie w proces tworzenia produktu turystycznego jak najszerszego grona lokalnych partnerów społecznych i gospodarczych. Spotkanie skierowane jest do instytucji/organizacji zlokalizowanych/działających na przebiegu planowanego szlaku Pisa-Narew, przedsiębiorców z branży nieturystycznej oraz turystycznej, kół gospodyń wiejskich, wypożyczalni kajaków i sprzętu wodnego oraz oczywiście mieszkańców i przedstawicieli społeczności lokalnych.

Podczas spotkania Wykonawca zaprezentuje założenia Koncepcji Rozwoju Produktu Turystycznego, a następnie rozpocznie dyskusję z uczestnikami ukierunkowaną na poznanie opinii interesariuszy oraz zebranie uwag i proponowanych zmian w zakresie tworzonego dokumentu.

Link do spotkania:

https://zoom.us/j/91899894801?pwd=w9QGYYPZm5aqAUp1ubukC5v2AClBTQ.1&fbclid=IwY2xjawGC5JBleHRuA2FlbQIxMAABHfbs8lizdLyRhBLS2lKbEjgeR7Zk7bT5LoNfuZ1BJ0k0J6DOTUn9CYVy6w_aem_HhNeAQXZiPChsUNZWz5y7Q#success

Miejsce na reklamę

Dyskusyjny Klub Filmowy Rejs zaprasza na seans filmu 'Jutro będzie nasze’!

0

Dziś, o godzinie 18 w Kinie Jantar, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Rejs, odbędzie się projekcja włoskiego filmu 'Jutro będzie nasze’, w reżyserii Paoli Cortellesi. Po seansie zaplanowana jest dyskusja z udziałem gościni specjalnej — Pauliny Januszewskiej z Krytyki Politycznej.

Film opowiada współczesną historię o siostrzeństwie, dążeniu do niezależności i przejmowaniu kontroli nad własnym życiem. To uniwersalna opowieść, która z pewnością trafi do serc widzów w każdym wieku.

To zaskakujący komediodramat, który w nowatorski sposób przedstawia trudne tematy, łącząc je z muzyką i choreografią. Dzięki oryginalnemu podejściu, 'Jutro będzie nasze’ angażuje i bawi, jednocześnie skłaniając do refleksji.

Zapraszamy do Kina Jantar na spotkanie z wyjątkowym filmem i inspirującą dyskusją, która z pewnością dostarczy wiele tematów do refleksji i rozmowy.

Podkreśla Maciej Ceglewski, specjalista do spraw filmu w OCK oraz opiekun DKF Rejs.

Miejsce na reklamę

Program 'Sport Drugą Szansa’ w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych

0

W kontekście resocjalizacji osadzonych, coraz większe znaczenie zyskują inicjatywy promujące aktywność fizyczną. Jednym z przykładów jest program 'Sport Drugą Szansa,’ prowadzony w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych. Ten innowacyjny projekt, nadzorowany przez wychowawcę ds. sportu, koncentruje się na wykorzystaniu piłki nożnej jako narzędzia wspierającego proces readaptacji społecznej skazanych.

Sport w zakładach karnych ma na celu nie tylko poprawę kondycji fizycznej osadzonych, ale przede wszystkim redukcję napięć emocjonalnych oraz zmniejszenie deficytów społecznych wynikających z izolacji penitencjarnej. Program 'Sport Drugą Szansa’ oferuje różnorodne zajęcia sportowe, takie jak trening wydolnościowy, unihokej, tenis stołowy, a także regularne treningi piłki nożnej, które stają się centralnym elementem aktywności sportowej dla osadzonych.

Zajęcia te mają na celu nie tylko poprawę umiejętności fizycznych, ale również naukę funkcjonowania w grupie, co jest kluczowe dla resocjalizacji osób skłonnych do stosowania agresji w relacjach z innymi. Poprzez zespołową aktywność sportową skazani doskonalą umiejętność współpracy, przestrzegania zasad oraz sportowej rywalizacji, co sprzyja budowaniu pozytywnych relacji interpersonalnych.

Na potrzeby programu utworzono drużynę piłki nożnej, składającą się z osadzonych z pawilonu półotwartego. Zespół ten jest nie tylko elementem resocjalizacji wewnątrz zakładu karnego, ale także przygotowaniem do przyszłych aktywności poza murami więzienia. Planowane są również turnieje piłki nożnej, w których będą mogli brać udział skazani, którzy otrzymali zezwolenie na uczestnictwo w zajęciach kulturalno-oświatowych.

Fot. ZK w Przytułach Starych

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Maciej Ceglewski

0

Maciej Ceglewski, specjalista do spraw filmu w Ostrołęckim Centrum Kultury i opiekun Dyskusyjnego Klubu Filmowego Rejs był gościem Marty Mierzejewskiej.

W rozmowie o nowym sezonie klubu filmowego, nadchodzących premierach, oraz planach na najbliższe miesiące. Maciej Ceglewski dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co czeka miłośników kina w Ostrołęce oraz jaką rolę odgrywa DKF Rejs w popularyzacji ambitnego filmu w regionie.

Miejsce na reklamę

Rozpocznij służbę w policji

0

Już za niespełna dwa tygodnie kolejny nabór do policji.

Jako funkcjonariusz możesz robić w życiu wiele pożytecznego, służąc ludziom i dbając o ich bezpieczeństwo. To wyjątkowa profesja – wymagająca, ale dająca dużo satysfakcji i możliwości rozwoju.

Mówił nadkomisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Zapraszamy na spotkanie z dr. hab. Jerzym Kijowskim

0

Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce zaprasza 24 października na spotkanie z wybitnym historykiem i regionalistą, dr. hab. Jerzym Kijowskim.

To niezwykle zasłużona postać dla Ostrołęki i regionu. Przez 42 lata pracował jako nauczyciel, a jego osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistycznych i historii są imponujące. Jest autorem wielu książek, artykułów oraz opracowań, które stanowią cenne źródło wiedzy o historii Kurpiowszczyzny i Mazowsza. Jego dorobek obejmuje 36 rozpraw naukowych, liczne recenzje, a także setki artykułów opublikowanych w prestiżowych czasopismach.

Dr hab. Jerzy Kijowski jest również aktywnym działaczem społecznym. Pełnił funkcję sekretarza Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostrołęckiej oraz wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki i Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego im. Adama Chętnika. Jego zaangażowanie w promocję wiedzy o regionie sprawiło, że stał się honorowym członkiem wielu organizacji.

Spotkanie rozpocznie się o godiznie 18. Wstęp wolny. To doskonała okazja dla miłośników historii i literatury regionalnej, by poznać bliżej jednego z najważniejszych badaczy naszego regionu oraz wysłuchać jego opowieści i refleksji na temat historii Ostrołęki i Mazowsza.

Miejsce na reklamę

Konkurs plastyczny 'Kolory Funduszy Europejskich”

0

Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych z województwa mazowieckiego mogą wziąć udział w konkursie plastycznym pod hasłem 'Kolory Funduszy Europejskich’ . To okazja, aby wyrazić swoją kreatywność i podzielić się artystyczną wizją z innymi.

Zadaniem uczestników jest stworzenie pracy plastycznej na temat 'Jak Fundusze Europejskie zmieniają nasze otoczenie?’. Prace mogą być wykonane w dowolnej technice: rysunek, malarstwo, kolaż lub techniki mieszane, z wyłączeniem elementów trójwymiarowych oraz wystających poza format A4.

Prace należy złożyć osobiście lub przesłać na adres: Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, Wydział Informacji i Promocji, ul. Chłodna 52, 00-872 Warszawa i wymaganymi dokumentami. Szczegóły na stronie PUP w Ostrołęce oraz wupwarszawa.praca.gov.pl .

Termin zgłoszeń upływa 15 listopada. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody. Będą to karty podarunkowe o wartości za miejsce pierwsze 1 tysiąc złotych, za drugie 800 złotych, za miejsce trzeci 500 złotych. Ponadto jury przyzna również wyróżnienia w postaci kart podarunkowych na kwotę 200 złotych.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 listopada na stronie internetowej wupwarszawa.praca.gov.pl na Facebooku oraz przesłane bezpośrednio do zwycięzców.

Miejsce na reklamę