Strona główna Blog Strona 566

Spotkanie z Hubertem Nakielskim

0
Young girl with book in the green garden. Free happy woman. Knowledge is power. Thirst for knowledge. Book in woman hands

Na spotkanie z Hubertem Nakielskim, jednym z najlepszych polskich ratowników wodnych, medalistą Mistrzostw Polski, Europy i Świata zaprasza jutro Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.

Jest reprezentantem WOPR Ostrołęka. W 2023 roku rozpoczął sezon sukcesami w Grand Prix Polski, a kończył go zdobyciem dwóch tytułów mistrza kraju.

Jego wyjątkowe osiągnięcia to dowód wybitnego talentu oraz zaangażowania w sportowe ratownictwo wodne na światowym poziomie.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Miejsce na reklamę

Pomylili drogę z torem wyścigowym

0

Kilku kierujących, którzy lekceważyli przepisy i znacznie przekroczyli prędkość zatrzymali w ostatnich dniach mundurowi z ostrowskiej drogówki.

W Gniazdowie ich szczególną uwagę zwróciło audi Q5. Kierowca jechał z prędkością 210 km/h, gdzie max. prędkość wynosi 120 km/h. Został zatrzymany do kontroli drogowej, za kierownicą siedział 29-latek. Za traktowanie drogi S-61 jako tor wyścigowy został ukarany mandatem 2 500 zł i aż 15 pkt karnymi.

Kolejny nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany przez patrol w Knurowcu na drodze S-8. 26-latek jechał bmw 189 km/h przy dopuszczalnej prędkości 120 km/h. Otrzymał 2 000 zł mandatu i 14 pkt karnych.

Wyjątkowym brakiem wyobraźni wykazał się kierowca mercedesa. 46-latek w Stoku na przejeździe kolejowym wyprzedził inne auto. Został zatrzymany do kontroli drogowej, został ukarany tysiączłotowym mandatem i 10 pkt karnymi.

Nadmierna prędkość to nadal jedna z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych, do których dochodzi na polskich drogach.

Miejsce na reklamę

Narwiańskie Zaduszki Literackie

0

Po raz czwarty odbędą się Narwiańskie Zaduszki Literackie organizowane przez Wyższą Szkołę Administracji Publicznej w Ostrołęce. Będą poświęcone Wojciechowi Woźniakowi – poecie, publicyście, animatorowi kultury, pomysłodawcy i redaktorowi naczelnemu ogólnopolskiego pisma literacko-kulturalnego PRACOWNIA, związanemu z Klubem Literackim NAREW.

Spotkanie odbędzie się 19 listopada, początek o godzinie 11. w siedzibie szkoły, przy ul. Korczaka 73.

Podczas uroczystości uczniowie szkół ponadpodstawowych zaprezentują wiersze Wojciecha Woźniaka. Recytacje nie tylko podkreślą wartość i piękno twórczości poety, ale także będą wyrazem szacunku dla tradycji i miłości do regionu.

Miejsce na reklamę

Kadeci zakończyli II moduł kursu podoficerskiego 'SONDA” (zdjęcia)

0

W 5 Mazowieckiej Brygadzie OT dobiegł końca II moduł XII edycji bazowego kursu podoficerskiego 'SONDA”. Blisko 50 kadetów zmierzyło się z szeregiem wymagających zadań w terenie. Przed nimi ostatni etap – egzamin przeprowadzony przez komisję Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu.

W dniach 3-10 listopada br. odbył się II moduł XII edycji bazowego kursu podoficerskiego 'SONDA”. W ramach kursu kadeci szlifowali umiejętności z zakresu dowodzenia i pracy w zespole, taktyki, strzelectwa, prowadzenia obserwacji, działań w terenie zurbanizowanym oraz na polu minowym.

Kulminacyjnym punktem podczas całego szkolenia były zajęcia dobowe przeprowadzone na Placu Ćwiczeń Taktycznych w miejscowości Targonie, podczas których terytorialsi realizowali szereg wymagających czujności, koordynacji i skutecznego dowodzenia zadań bojowych w terenie.

Zajęcia rozpoczęły się od wydania rozkazu bojowego przez przełożonych. Następnie ogłoszono alarm, a sekcje zostały desantowane w wyznaczone punkty. Żołnierze, podczas realizacji zadań przemieszczali się marszem ubezpieczonym, a po dotarciu do wskazanych rejonów, sprawdzeniu i analizie terenu – przystępowali do założenia bazy. Jednym z kluczowych zadań była zasadzka, podczas której szkoleni musieli wykazać się planowaniem i zespołową koordynacją działań, mając na celu zaskoczenie oraz neutralizację przeciwnika.

Podczas ćwiczeń kadeci korzystali z aplikacji ATAK (Android Tactical Assault Kit) – co pozwoliło im monitorować sytuację w czasie rzeczywistym, precyzyjnie lokalizować pozycje oraz efektywnie zarządzać działaniami operacyjnymi.

Zajęcia te były doskonałą okazją do przetestowania umiejętności przywódczych i taktycznych kadetów w realistycznych warunkach.

Kurs podoficerski 'SONDA”, skierowany jest do szeregowych, którzy walczą o stopień kaprala. W kursie biorą udział żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, Batalionu Dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Przed kadetami pozostał jeszcze ostatni etap – egzamin – przeprowadzony przez komisję Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu.

fot. 5 MBOT

Miejsce na reklamę

III edycja Jesiennego Festiwalu Smaków już 17 listopada

0

Trzecia edycja Jesiennego Festiwalu Smaków odbędzie się 17 listopada w Karczmie Nowa Ostoja w Ostrołęce. Zaprasza Stowarzyszenie Polska 2050 Ostrołęka Kurpie.

Podkreśla Anna Truszkowska-Aptacy.

To wyjątkowe wydarzenie przyciągnie miłośników kulinariów oraz rozrywki. Początek Festiwalu o godzinie 12. W programie konkurs na najsmaczniejsze przetwory, nalewki i ciasta.

Wymienia Irena Walczuk.

Uczestnicy będą rywalizować o prestiżowy puchar przewodniczącego Rady Miasta, Wojciecha Zarzyckiego oraz nagrody rzeczowe. Nie zabraknie również duchowej uczty. Na scenie wystąpią aktorzy w spektaklu 'Szpilki, koki i rozcieńczony perchydrol’.

Miejsce na reklamę

’Tydzień atomowy’ w Różanie (zdjęcia)

0

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Różanie zorganizował dla młodzieży 'Tydzień atomowy’.

Akcja adresowana była do uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Mówi Aneta Korczyc, dyrektor ZUOP.

ZUOP jest operatorem jedynego w Polsce Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych. Obiekt funkcjonuje od 1961 roku w Różanie na terenie byłego carskiego fortu. Trafiają tam opady powstające w wyniku produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych. Jest tam ok. 4,2 tys. m sześc. odpadów promieniotwórczych, czyli mniej więcej jeden i jedna trzecia olimpijskiego basenu pływackiego. Mówi Jolanta Drwęcka, dyrektor różańskiej podstawówki.

W wykładach i warsztatach poświęconych zjawisku promieniotwórczości uczestniczyło około 400 osób. Uczniowie w formie doświadczeń mogli sprawdzić jak promieniowanie jonizujące przenika przez materiały o różnej strukturze i budowie. Jakub Ruszkowski i Bartosz Banaszak podzielili się wrażeniami.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Różanie to jedyna firma w Polsce posiadająca zgodę na przetwarzanie i składowanie odpadów promieniotwórczych powstających na terenie naszego kraju. Podlega Ministerstwu Przemysłu.

fot. ZUOP

Miejsce na reklamę

Co słychać na Mazowszu?

0

„Co słychać na Mazowszu?” – program przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń z Mazowsza.
Inwestycje, zdrowie, edukacja, ekologia, sport, imprezy i projekty kulturalne.
„Co słychać na Mazowszu?” to sprawdzone źródło aktualnych informacji z Twojego województwa. Bądź na bieżąco – rzuć „Okiem” na Mazowsze.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Irena Walczuk i Anna Truszkowska-Aptacy

0

Irena Walczuk i Anna Truszkowska-Aptacy ze Stowarzyszenia Polska 2050 zapraszają na III Jesienny Festiwal Smaków, który odbędzie się 17 listopada w Karczmie Nowa Ostoja w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Nowy pojazd trafi do Zakładu Obsługi Gminy w Rzekuniu

0

Flota pojazdów Zakładu Obsługi Gminy w Rzekuniu powiększyła się o kolejny pojazd. Będzie to wywrotka trzyosiowa o ładowności 13200 kg. Pojazd wykorzystywany będzie do transportu materiałów sypkich.

’Zakup wywrotki umożliwia znaczne zwiększenie zdolności do samodzielnej realizacji zadań, co przełoży się na efektywniejsze wykonywanie prac takich jak żwirowanie dróg czy akcje związane z zimowym utrzymaniem dróg (np. piaskowanie). Pozwoli również na redukcję kosztów ponoszonych przez gminę na transport na poczet podmiotów zewnętrznych.”

Dzięki nowej wywrotce, Zakład Obsługi Gminy będzie mógł efektywniej realizować zadania związane z utrzymaniem dróg, co wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa oraz lepsze zarządzanie zasobami gminnymi. W efekcie pozwoli to na poprawę jakości usług świadczonych mieszkańcom.

Miejsce na reklamę

ZAKOŃCZENIE DRUGIEJ KADENCJI MŁODZIEŻOWEGO SEJMIKU

0

Niebieska skrzyneczka, (nie)WYKLUCZENI czy dni sprzątania Mazowsza – to tylko niektóre projekty, jakie udało się zrealizować młodzieżowym radnym. Kończy się druga kadencja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Z radnymi spotkali się m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski i marszałek Adam Struzik.

W skład młodzieżowego sejmiku wchodzi, podobnie jak w przypadku 'dorosłego” sejmiku, 51 radnych. Kandydować mogli mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy ukończyli 13 lat i nie ukończyli 17. roku życia. Kadencja młodzieżowego sejmiku trwa 2 lata. Mówi marszałek Adam Struzik.

Jednym z pomysłów realizowanych przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego jest 'Niebieska skrzyneczka zdrowia psychicznego”. Celem akcji było stworzenie bezpiecznej przestrzeni w szkołach, gdzie uczniowie będą mogli anonimowo opisać swoje problemy, poinformować o trudnych sytuacjach, których doświadczają oni lub ich rówieśnicy, a także poprosić o pomoc.

Podsumowała Marcelina Maciąg, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Trwa głosowanie na nowych młodych radnych. Jest prowadzone we wszystkich 7 okręgach wyborczych do 17 listopada 2024 r. Do głosowania zaprasza Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji ds. organizacyjnych.

Wybranych radnych poznamy 21 listopada, a 25 listopada odbędzie się pierwsza sesja inauguracyjna III kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Miejsce na reklamę