
W Łomży 18-letnia kierująca potrąciła pieszych.
Poinformowała mł. asp. Ewelina Szlesińska z łomżyńskiej policji.

W Łomży 18-letnia kierująca potrąciła pieszych.
Poinformowała mł. asp. Ewelina Szlesińska z łomżyńskiej policji.

W niedzielę, 11 października w Kościele pw. Św. Ducha w Kadzidle odbędzie się koncert pt. ’ Requiem d-mol Wolfganga Amadeusza Mozarta ’. Spotkanie organizowane jest w ramach projektu 'Mazowsze w Koronie – Muzyczne Wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej’.
Poinformował Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło.
Podczas koncertu zaprezentują się Orkiestra Sinfonia Varsovia oraz Warszawski Chór Międzyuczelniany.

Z Aleksandrą Kowalewską, kierownikiem Klubu Oczko OCK rozmawiamy o październikowych spotkaniach artystycznych.

W Kobylinie gmina Goworowo doszło do potrącenia pieszej. 19-latka nie miała elementów odblaskowych.
Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem.
Policja apeluje.
Mówił st .asp. Sylwester Marczak, oficer prasowy ostrołęckiej policji.
fot. kwp.radom.pl

Współpraca administracji z organizacjami pozarządowymi w związku z przyjęciem uchodźców to główne zagadnienie poruszone podczas XVIII Forum Cudzoziemców. Omówiono m.in. plan przyjęcia uchodźców oraz kwestie edukacji, programów integracyjnych i aktywizacji zawodowej. Obrady zorganizowano w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.
W związku z procesem przygotowań do przyjęcia uchodźców w ramach relokacji i przesiedlenia omówiono potencjalne formy wsparcia procesu integracji przez organizacje pozarządowe we współpracy z instytucjami publicznymi. Analizowano możliwości pomocy socjalnej, w podejmowaniu edukacji i uzyskaniu pracy oraz rozwiązania prawne w tym zakresie.
We wrześniu wojewoda powołał pełnomocnika ds. migracji (funkcję tę pełni Izabela Szewczyk, wcześniej dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego). Zadaniem pełnomocnika jest stworzenie regionalnej polityki migracyjnej oraz koordynacja działań w obszarze migracji w skali regionu, w szczególności przygotowanie planu wspierającego instytucje centralne w procesie przyjęcia cudzoziemców ubiegających się w Polsce o ochronę międzynarodową. Do obowiązków pełnomocnika należy również wypracowanie rozwiązań prawnych, które będą mogły być wykorzystane w polityce migracyjnej państwa.
Forum Cudzoziemców przy wojewodzie mazowieckim jest formą regularnej współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz pomocy i integracji obcokrajowców. Stanowi ono platformę wymiany informacji i opinii oraz wypracowywania wspólnych rozwiązań pomiędzy urzędem a NGO.
Polska zdecydowała się przyjąć ok. 7 tys. uchodźców. Są to przede wszystkim obywatele Syrii i Erytrei.

W Tłuszczu uroczyście otwarto supernowoczesną myjnię taboru Kolei Mazowieckich. Obiekt w sposób istotny wpłynie na jakość czyszczenia, a tym samym przyczyni się do wzrostu zadowolenia podróżnych. W otwarciu hali uczestniczyli Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Rada Nadzorcza i Zarząd Kolei Mazowieckich oraz przedstawiciele wykonawcy – firma IDS-BUD S.A.
Myjnia Taboru Kolejowego w Tłuszczu to najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju pod względem zaawansowania technologicznego oraz ochrony środowiska. Oprócz samej hali, gdzie będą myte pojazdy, obiekt posiada niezbędną infrastrukturą techniczną, wraz z zapleczem socjalno-gospodarczym. Myjnia pozwala na mycie taboru przez cały rok, co wpłynie nie tylko na utrzymanie taboru w należytej czystości, ale znacznie usprawni pracę.
Myjnia jest budynkiem zupełnie niezależnym od miejskiego wodociągu oraz kanalizacji. Woda pozyskiwana jest z własnej studni oraz deszczówki dachowej. Ścieki są wstępnie oczyszczane we własnej oczyszczalni. Energia jest uzyskiwana m.in. z lamp solarnych zamontowanych na dachu budynku. Ponadto myjnia ma nowoczesną kotłownię.
Od marca do października woda będzie podgrzewana tylko przez lampy solarne i nie będzie potrzeby załączania kotła.
Inwestycję zrealizowano przy wykorzystaniu środków własnych. Jej koszt to 18,7 mln zł.



Od 1 października 2015 r. do 31 marca 2016 r. będzie wynosić 3 574,17 zł dla województwa mazowieckiego i 5 776,94 zł dla Warszawy. Wojewoda dwa razy w roku, na podstawie przepisów Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, ustala wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.
Wartość wskaźnika jest istotna w przypadku ubiegania się o kredyt w ramach rządowego programu 'Mieszkanie dla młodych’. Wojewoda dokonuje wyliczenia na podstawie przeciętnego kosztu budowy 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, określonego przez Urząd Statystyczny w Warszawie, powiększonego o wartość robót wykończeniowych. Wskaźnik ma znaczenie również np. przy ustalaniu wysokości czynszu lokali komunalnych.
W poprzednim półroczu (od 1 kwietnia do 30 września 2015 r.) wskaźnik wynosił 3 608,43 zł dla województwa mazowieckiego i 5 891,23 zł dla m.st. Warszawy.

’Sztuka bez granic – wizualizacje obrazem i słowem” to tytuł ekspozycji prac Tadeusza Kowalczyka, która zostanie zaprezentowana 11 października w Galerii Bursztynowa. Spotkaniu będzie towarzyszyła promocja książek 'Raduj się bo żyjesz” i 'Rozmowa z Bogiem”.
Wystawa będzie prezentowana od godziny 10 w ramach II Przeglądu Twórczości Lokalnej, podczas którego zaprezentują się twórców zajmujący się malarstwem, fotografią i grafiką zawodowo lub amatorsko.
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie zaprasza do udziału w konkursie pod nazwą 'Więcej życia w życiu. Tradycje kulinarne Seniorów”. Przedsięwzięcie kierowane jest do osób w wieku 55+ z województwa mazowieckiego. Spotkanie finałowe odbędzie się 8 października w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance.
Zadaniem uczestników jest przygotowanie potrawy charakterystycznej dla regionu Mazowsze w ramach jednej z czterech kategorii: potrawy pochodzenia zwierzęcego i roślinnego – dania główne; desery; napój bezalkoholowy lub alkoholowy oraz przystawki.
Zgłoszenia należy dokonać u Organizatora tel/fax 29 76 15 246, [email protected]

Ludowy Klub Sportowy Olszewo-Borki oraz Urząd Gminy zapraszają na Jesienny Rodzinny Rajd Rowerowy, który odbędzie się 3 października. Trasa prowadzi z Olszewa-Borek do Przystani.
Wszyscy uczestnicy zabawy będą mogli wziąć udział w konkursach z nagrodami, przewidziano też posiłek regeneracyjny.
Rajd wyruszy o godzinie 9.30. Spotkanie uczestników na parkingu przy Urzędzie Gminy. Każdy rowerzysta zobowiązany jest do posiadania kamizelki ostrzegawczej.