back to top
7.6 C
Ostrołęka
środa, 2 kwietnia 2025 r.

Odnaleziono szczątki żołnierzy w gminie Andrzejewo

REKLAMA

Podczas prac prowadzonych na terenie gminy Andrzejewo w powiecie ostrowskim natrafiono na szczątki ludzkie. W rejonie tym już od kilku miesięcy prowadzone były badania miejsc ostatniego boju 18. Dywizji Piechoty (Żelaznej Dywizji), we wrześniu 1939 r. wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej 'Narew’. Szczątki należą do żołnierzy polskich, którzy zostali zamordowani przez bolszewików w 1920 r. – informuje Stowarzyszenie 'Wizna 1939′.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Po powiadomieniu policji i udzieleniu zgody przez prokuratora na dalsze prace, pod nadzorem archeologa, przeprowadzono ekshumację odnalezionych szczątków. Okazało się, że natrafiono na zbiorową mogiłę żołnierzy polskich poległych w wojnie z bolszewikami, w boju pod Paprocią i Pęchratką (w okolicach Zambrowa), w dniu 4 sierpnia 1920 roku. Byli to żołnierze 201. pułku piechoty (ochotniczego), którego główną siłę stanowili harcerze, przy czym wg relacji okolicznych mieszkańców, polegli – to studenci Politechniki Warszawskiej; informacje te są obecnie badane.

W wyniku przeprowadzonej ekshumacji stwierdzono (co potwierdziła także analiza antropologiczna), że w mogile było pochowanych dziesięciu żołnierzy, wśród nich jeden dorosły (25-30 lat), osiem osób w wieku 17-20 lat i jeden ochotnik w wieku 14-17 lat. Według przekazów miejscowej ludności, bolszewicy części z nich pościnali głowy, co znalazło potwierdzenie podczas ekshumacji i w wynikach badań antropologicznych. Ponadto stwierdzono, że jeden z poległych żołnierzy został dobity strzałem w tył głowy, o czym świadczy zachowany otwór w czaszce oraz odnaleziony drugi pocisk, który utkwił w środku ciała. W mogile znaleziono polskie guziki z orłem, guziki od bielizny osobistej oraz złoty sygnet z oczkiem jednego z żołnierzy-ochotników.
Próbki odnalezionych szczątków przekazano do Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie zostaną wykonane badania DNA.

Na wiosnę 2018 r. przygotowywana jest uroczystość pogrzebowa. Żołnierze zostaną pochowani wśród swoich kolegów i towarzyszy broni z 201 pp, w kwaterze wojennej z 1920 r. na cmentarzu w  Szumowie k. Zambrowa (woj. podlaskie).

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex