Depresja i zaburzenia lękowe coraz częściej obniżają jakość życia młodych ludzi. W Polsce rośnie liczba nastolatków korzystających z pomocy psychologicznej, a hospitalizacje psychiatryczne dzieci i młodzieży wzrosły w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent. Dorośli również coraz częściej doświadczają wypalenia, stresu i depresji, pogłębianych przez szybkie tempo życia i presję społeczną. W odpowiedzi na te potrzeby samorząd województwa dzięki 19 mln zł uruchamia 15 ośrodków wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz 15 pilotażowych punktów wsparcia dla dorosłych.
Zgodnie z raportem serwisu Życie warte jest rozmowy pt. 'Zachowania samobójcze wśród dzieci i młodzieży. Raport za lata 2012–2021” w 2021 roku liczba zachowań samobójczych wśród młodych osób wzrosła aż o 77% w porównaniu z rokiem poprzednim, a liczba zgonów samobójczych – o 19%. W 2020 roku odnotowano około 800 takich przypadków, natomiast rok później – już około 1400. Tendencja wzrostowa utrzymała się również w kolejnych latach – w 2022 i 2023 roku liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży przekroczyła 2000 rocznie. Mówi Anna Katarzyna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Z inicjatywy Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej powstała koncepcja sieci ośrodków wsparcia właśnie dla młodych mieszkańców województwa powiedział dyrektor Aleksander Kornatowski.
Sieć tworzona jest przez organizacje pozarządowe, które w efekcie otwartego konkursu ofert otrzymały od zarządu województwa dofinansowanie na utworzenie i działanie ośrodków wsparcia dla dzieci i młodzieży z potrzebami wynikającymi z zaburzeń psychicznych.
Szczegóły na stronie MCPS.