30 startupów z całej Polski zaprezentowało swoje przełomowe rozwiązania technologiczne inwestorom, ekspertom i przedstawicielom administracji publicznej podczas DemoDay. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Platformy Startowej 'Mazovian StartUPolis”, którego liderem jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji z Radomia.
DemoDay to wyjątkowe wydarzenie realizowane w ramach Platformy Startowej – Centralnego Akceleratora Innowacji 'Mazovian StartUPolis” we współpracy z województwem mazowieckim. Jest ono zwieńczeniem projektu, do którego zgłosiło się aż 300 zespołów. Projekt ma na celu wspieranie rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości na obszarach o niższym poziomie rozwoju gospodarczego – w tym po raz pierwszy na Mazowszu Regionalnym, które do tej pory nie było objęte programem. Mówi marszałek Adam Struzik.
Projekt ruszył w kwietniu 2024 roku i w ciągu 12 miesięcy umożliwił powstanie aż 60 innowacyjnych spółek w Polsce wschodniej, w tym 50 na terenie Mazowsza Regionalnego.
Startupy mogły skorzystać ze wsparcia merytorycznego, technologicznego i finansowego – w tym z grantów i usług ekspertów z zakresu prawa, księgowości, podatków, biznesu i technologii. Każdy zespołów otrzymał od 60 do 100 tys. zł na rozwój swojego pomysłu. Uczestnicy mieli również dostęp do nowoczesnych laboratoriów i mogli uczestniczyć w Berlin Bootcamp – międzynarodowym programie szkoleniowym przygotowującym do ekspansji zagranicznej.
KOLEJNE STARTUPY ROZPOCZNĄ DZIAŁALNOŚĆ
Podczas DemoDay 30 najlepszych startupów zostało ocenionych za swoje innowacyjne pomysły. Wśród zgłoszonych rozwiązań znalazły się m.in. innowacyjny przesiewacz do proszków polimerowych, dron podwodny, a także biosensoryczne testy do wykrywania mikroplastiku, alergenów i patogenów w żywności.
20 najbardziej obiecujących projektów otrzyma rekomendacje w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) dającego możliwość uzyskania do 600 tys. zł na rozwój innowacji. Obecnie w fazie zakładania działalności jest 30 zespołów, a koejnych 90 spółek zostanie utworzonych do 2027 roku.
Platforma Startowa – Centralny Akcelerator Innowacji 'Mazovian StartUPolis” jest realizowana przez konsorcjum złożone z Animatora Platformy Startowej: Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji z Radomia (lider projektu) oraz partnerów: Politechnikę Warszawską, Fundację Przedsiębiorczości Technologicznej (StartSmart CEE) i Uniwersytet Radomski. W inicjatywę jest zaangażowanych kilkunastu innych partnerów, m.in. Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie czy KPS Food.