back to top
5.5 C
Ostrołęka
niedziela, 21 kwietnia 2024 r.

Najlepsze mazowieckie smakołyki wybrane – Laur Marszałka

REKLAMA

Pulpety rybne w galarecie, wiejski zawijaniec mięsny, pieczony sum w galarecie miodowej, wiśniówka z kardamonem – kapituła konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego wybrała najsmaczniejsze mazowieckie specjały. Nagrody zdobyły 34 smakołyki, wyróżnienia przyznano 16 potrawom. Ich autorzy odebrali nagrody z rąk marszałka Adama Struzika.

Kapituła konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego co roku nagradza najlepsze i najsmaczniejsze produkty z Mazowsza. Za nami XVII edycja.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

W konkursie wzięli udział przedsiębiorcy oraz producenci indywidualni, którzy rywalizowali w dwunastu kategoriach: ośmiu w grupie producentów indywidualnych i czterech w grupie przedsiębiorców. Każdy mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane.

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie producentów wyróżniających się wysoką jakością produkcji, kultywowaniem i popularyzowaniem mazowieckiej tradycji kulinarnej, a także oryginalnością i innowacyjnością w podejściu do tematu żywności i przetwórstwa oraz promocji mazowieckiej żywności.

Laureaci

W tegorocznej edycji nagrodami dla zdobywców Laura Marszałka są frytkownice beztłuszczowe, dla wyróżnionych w konkursie blendery kielichowe z funkcją wyciskarki wolnoobrotowej. Natomiast dla wyróżnionych przez kapitułę konkursu domowe ekspresy do wody gazowanej.

W producentów indywidualnych Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego otrzymali:

w kategorii wyroby piekarnicze – Koło Gospodyń Wiejskich Dosin w gminie Serock (pow. legionowski) za Słonecznikowy chleb na zakwasie;

w kategorii wyroby cukiernicze – Koło Gospodyń Wiejskich w Humęcinie (gmina Grudusk, pow. ciechanowski) za Wiszącą babkę;

 w kategorii przetwory mięsne produkty pochodzenia zwierzęcego – Andrzej Żaboklicki (gmina Jakubów, pow. miński) za Schab dojrzewający;

 w kategorii ryby i przetwory rybne – Grażyna Więch z Ossowa (pow. wołomiński) za Pieczonego suma w galarecie miodowej;

 w kategorii owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego – Stowarzyszenie Miodowe Urzecze z Wólki Dworskiej (gmina Góra Kalwaria, pow. piaseczyński) za 'Powidła śliwkowe z miodem”;

 w kategorii produkty mleczarskie – Dorota Dyga z Serocka (pow. legionowski) za Gąsiorowski ser ze skórką;

w kategorii miody – Pasieka Rodzinna Ewa i Robert Wierzchołowscy z Ostrówka Węgrowskiego (gmina Łochów, pow. węgrowski) za Miód Wielokwiatowy;

w kategorii napoje – Andrzej Lubecki z Bud Kałek (gmina Puszcza Mariańska, pow. żyrardowski) za Nalewkę z kwiatu czarnego bzu – dla zdrowotności.

Wyróżnienia w grupie producentów indywidualnych zdobyli:

w kategorii wyroby piekarnicze – KGW 'Małomiasteczkowi” w Cegłowie (pow. miński) za Chleb pszenno-żytni na zakwasie z ziarnami;

w kategorii wyroby cukiernicze – Marta Stypińska z Mierzeńca (gmina Gzy, pow. pułtuski) za Słoneczko pełne rozkoszy;

w kategorii przetwory mięsne produkty pochodzenia zwierzęcego – KGW z Kazunia Polskiego (gmina Czosnów, pow. nowodworski) za Wiejski zawijaniec mięsny;

w kategorii ryby i przetwory rybne – KGW w Świniarowie (pow. łosicki) za Pulpety rybne w galarecie;

w kategorii owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego – KGW w Izbicy (gmina Serock,pow. legionowski) za Słodko kwaśne szaleństwo z Szarej Renety;

w kategorii produkty mleczarskie – Jacek Niedojadło z Piskorni (gmina Pokrzywnica, pow. pułtuski) za Czarną Kozę;

w kategorii miody – Pasieka Cztery Pory Roku z Michałowa (gmina Klembów, pow. wołomiński) za Miód jesienny nawłociowy;

w kategorii napoje – Teresa Krzyczkowska z Bestwin (gmina Serock, pow. legionowski) za Wiśniówkę z kardamonem oraz Monika Soczewka z Szadek (gmina Siennica, pow. miński) za Likier z moreli.

Wyróżnienia Kapituły w grupie producentów indywidualnych zdobyli:

w kategorii wyroby cukiernicze:

Agata Jarząb ze Starych Pieścirogów w gminie Nasielsk (pow. nowodworski) za ‘Pierniki z duszą’ – pierniki ręcznie dekorowane;

Anna Gogół z Teresina (pow. sochaczewski) za Babę z Granic;

Janina Zawłocka z Kamionki w gminie Jakubów (pow. miński) za Słodką pokusę.

w kategorii wyroby piekarnicze

Artur Elsner z Woli Cygowskiej w gminie Poświętne (pow. wołomiński) za Chleb żytni z czarnuszką na zakwasie.

W grupie przedsiębiorców Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego otrzymali:

w kategorii wyroby pochodzenia roślinnego – Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Nasielsku (pow. nowodworski) za Chleb pszenny 1400 gramów;

w kategorii wyroby pochodzenia zwierzęcego – Zakłady Mięsne SOMIANKA Andrzej Ruciński (pow. wyszkowski) za Szynkę wędzoną z kością;

w kategorii napoje – Usługi Gastronomiczno-Turystyczne Romana Woźnica z Sulejówka (pow. miński) za Syrop miętowo-cytrynowo-imbirowy oraz 'Pestka” Agnieszka Dąbrowska z Pomiechówka (pow. nowodworski) za 'Eliksir dla Zdrowia”.

Wyróżnienia w grupie przedsiębiorcy zdobyli:

w kategorii wyroby pochodzenia roślinnego – Piekarnia Gzik, Violetta Gzik-Janiak z Sochaczewa za Rogale drożdżowe BIO;

w kategorii wyroby pochodzenia zwierzęcego – PEXET Starowiejska Tomasz Ptasiewicz z Ciechanowa za Nóżki Starowiejskie oraz Wyrób Wędlin Tradycyjnych Adam Węgłowski z Karniewa za Baleron Dworski

Wyróżnienia KAPITUŁY w grupie przedsiębiorcy zdobyli:

w kategorii napoje

Rafał Dziliński z Ciechanowa za Nalewkę z czarnej porzeczki 30%;

Nalewki Staropolskie Karol Majewski i Wspólnicy Sp. z o.o. z Łomianek (pow. warszawski zachodni) za Nalewkę Staropolską Wiśniową Miodową.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex