back to top
6.6 C
Ostrołęka
poniedziałek, 21 października 2024 r.

NAJLEPSZE MAZOWIECKIE SMAKOŁYKI 2011 ROKU NAGRODZONE!

REKLAMA

Pagórki mazowieckie, chleb żytni z żurawiną, ser biały z Markowej Zagrody, słoneczny olej z zielonych mostów Narwi, krupnik kurpiowski czy jagoda z żubrówką to tylko niektóre z najlepszych mazowieckich smakołyków wyłonionych w piątej już edycji konkursu o Laur Marszałka.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Spośród 79 zgłoszonych przysmaków wybrano 14 laureatów, przyznano też dwa wyróżnienia. Nagrody producentom zwycięskich smakołyków wręczył marszałek Adam Struzik.

Wśród nagrodzonych produktów jest KRUPNIK KURPIOWSKI z Pasieki ‘Kurpik’ Teresy Niedźwiedzkiej w Olszewie-Borkach. To słodki i silnie rozgrzewający napój alkoholowy przyrządzony na bazie miodu.  

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem producentów tradycyjnej żywności z Mazowsza. Wśród nich znalazły się wyroby piekarnicze: ciasta, chleby, słodycze, ale także pieczone mięsa, szynki i kiełbasy. Licznie reprezentowane były również przetwory mleczne, sery oraz masła. Zgłoszono też przetwory owocowe i warzywne, miody oraz napoje – soki, nalewki oraz likiery.

KJ

 

fot. www.mazovia.pl

Laureaci V edycji Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku 2011

Mazowieckie Produkty Konwencjonalne

wyroby piekarnicze – Chleb żytni z żurawiną – Fogiel & Fogiel Piekarnia Sp.j. Radom     
wyroby cukiernicze – Tort okolicznościowy – Justyna Szostak Transbór, gm. Latowicz, pow. miński     
wędliny oraz przetwory mięsne – Kiełbasa ze strychu  z wołowiną – Zakład Produkcji Produktów Mięsnych  Robert Szczęsny Nowy Podoś, gm. Płoniawy-Bramura,  pow. makowski     
produkty mleczarskie – Śmietana termizowana 18 proc. ‘Z wiejskiego dworku” – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Grodzisku Mazowieckim    
owoce, warzywa, przetwory owocowe i  warzywne; produkty pochodzenia roślinnego – Jagoda z żubrówką ‘Smaki i Aromaty” – Anna Langowska Kobyłka     
miody – Miody ostrowskie wielokwiatowe -Gospodarstwo Pszczelarskie Zbigniew Szymański Ostrów Mazowiecka     
napoje – Nalewka z czarnej porzeczki – Nalewkarnia Longinus R. Dziliński Ciechanów    

Ponadto w kategorii owoce, warzywa, przetwory owocowe i  warzywne; produkty pochodzenia roślinnego wyróżniono Syrop malinowy
(producent: Krokus Przetwórnia Owoców i Warzyw Czesław Caryk, Pająków, gm. Przyłęk, pow. zwoleński)

Mazowieckie Produkty Tradycyjne i Naturalne    

wyroby piekarnicze – Chleb gryczany na zakwasie – Koło Gospodyń Wiejskich Dosin – Marzena Nowakowska  Dosin, pow. legionowski    
wyroby cukiernicze – Pagórki mazowieckie – Koło Gospodyń Wiejskich Dosin – Iwona Garbulińska Dosin, pow. legionowski    
wędliny oraz przetwory mięsne – Szynka z nogą wędzoną – Zakłady Mięsne Czachorowski Tomasz Andrzej Czachorowski Bożewo, pow. sierpecki    
produkty mleczarskie – Ser biały z ‘Markowej Zagrody” – ‘Markowa Zagroda” Agnieszka Zalewska Nowe Pawłowo, gm. Czernice Borowe, pow. przasnyski    
owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne; produkty pochodzenia roślinnego – Słoneczny olej z zielonych mostów Narwi – Gospodarstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe ‘Kowalski” Krzysztof Kowalski Winniki, gm. Nasielsk pow. nowodworski    
miody – Golądkowski miód z mniszka – Uczniowski Klub Sportowy przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego  Golądkowo, gm. Winnica, pow. pułtuski
napoje – Krupnik kurpiowski    – Pasieka ‘Kurpik” Teresa Niedźwiedzka Olszewo-Borki, pow. ostrołęcki     

Ponadto w kategorii wędliny oraz przetwory mięsne wyróżniono Kiełbasę mazowiecką podsuszaną (producent: Suraż-Pol Zakład Przetwórstwa Mięsnego Paweł Surażyński, Regimin, pow. ciechanowski).

KILKA SŁÓW O NAGRODZONYCH PRZYSMAKACH I ICH PRODUCENTACH

MAZOWIECKIE PRODUKTY KONWENCJONALNE

CHLEB ŻYTNI Z ŻURAWINĄ wypiekany jest przez piekarnię Fogiel & Fogiel z Radomia, na naturalnym kwasie piekarskim oraz ze 100 proc. udziałem mąki żytniej (typ 720). Pozwala to na wydobycie pełnego smaku oraz aromatu charakterystycznego dla pieczywa z  dużą zawartością takiej mąki. Sekret tego chleba o ciekawym smaku, wilgotnym wnętrzu i bogatym aromacie kryje się w dodatku żurawiny (20  proc.), który pozwala przełamać kwaśny smak fermentowanego żyta. Najlepiej smakuje podawany z  masłem.

TORT OKOLICZNOŚCIOWY, wyrobu Justyny Szostak z Transboru w gminie Latowicz, spośród innych wypieków wyróżnia nie tylko wyjątkowy smak, ale także wygląd. Tort ma kształt mapy Polski z wyróżnionym na jej tle Mazowszem. Na konturach naszego województwa siedzi, wykonana z masy cukrowej postać kobiety w ludowym stroju. Na torcie zatknięta została flaga naszego województwa. Zarówno tort, jak i figury wykonane zostały ręcznie z masy cukrowej. Całość została ręcznie pomalowana, naturalnymi barwnikami. Wypiek ma smak kremowo-śmietankowy.

KIEŁBASA ZE STRYCHU Z WOŁOWINĄ wyrabiana jest w Zakładzie Produkcji Produktów Mięsnych Robert Szczęsny (Nowy Podoś, gm. Płoniawy-Bramura, pow. makowski). Swój niepowtarzalny smak kiełbasa zawdzięcza składnikom oraz wyjątkowemu sposobowi peklowania, wędzenia i parzenia. 30 proc. składu kiełbasy to mięso wołowe, pozostałe 70 proc. to wieprzowina klasy I. Na początku mięso jest przez 6  dni peklowane, potem kiełbasę wędzi się w dymie z drzewa olszowego i jałowcowego. Na koniec kiełbasa jest parzona przez 25 minut.

ŚMIETANA TERMIZOWANA 18 PROC. ‘Z WIEJSKIEGO DWORKU” to produkt z  Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Grodzisku Mazowieckim. Spośród innych produktów tego typu – oprócz wysokiej jakości i wyjątkowego smaku – wyróżnia ją opakowanie. Dzięki zastosowaniu szklanego opakowania śmietana nie zmienia smaku ani zapachu. Dodatkowo wyróżnia się na półce sklepowej, a klient ma szansę ocenić zawartość opakowania jeszcze przed zakupem. Zamknięcie typu twist-off zapewnia bezpieczeństwo i wygodę użycia. Śmietana jest doskonałym dodatkiem zarówno do dań gorących – takich jak zupy i sosy, jak i podawanych na zimno – np. sałatek czy dressingów.

JAGODA Z ŻUBRÓWKĄ z firmy ‘Smaki i Aromaty” Anny Langowskiej z Kobyłki to delikatesowa konfitura wykonana z owoców I gatunku, w delikatnym żelu z  dodatkiem smakowym wódki ‘Żubrówki”. Produkt wytwarzany jest ręcznie w  niewielkich partiach produkcyjnych z ok. 2 kg owoców. Na początku jagody są smażone, potem odparowywane przez gotowanie, na końcu dodaje się pektynę oraz alkohol, jako dodatek smakowy i aromatyzujący. Przy wyrobie konfitury nie stosuje się pasteryzacji, dzięki czemu zachowuje ona pełny smak, aromat i kolor owoców.

MIODY OSTROWSKIE WIELOKWIATOWE z Gospodarstwa Pszczelarskiego Zbigniewa Szymańskiego z  Ostrowi Mazowieckiej to miód płynny lub skrystalizowany pochodzący z nektaru kwiatów. Najczęściej jest to nektar z chabra bławatka, kruszyny, komonicy oraz koniczyny białej, który nadaje produktowi zabarwienie od jasnożółtego, słomkowego do brązowego z zielonkawymi refleksami. Miód charakteryzuje się intensywnym aromatem ze specyficznym łagodnym zapachem oraz delikatnym, lekko słodkim smakiem.  

NALEWKA Z CZARNEJ PORZECZKI z Nalewkarni Longinus z Ciechanowa wytwarzana jest metodą tradycyjną. Jest to nalewka bardzo wyrazista, aromatyczna i esencjonalna. Ma bardzo głęboką, ciemnogranatową barwę charakterystyczną dla produktów z czarnej porzeczki oraz bardzo bogaty bukiet smakowo-zapachowy.

WYRÓŻNIENIE

SYROP MALINOWY wytwarzany w firmie Krokus Przetwórnia Owoców i Warzyw Czesław Caryk, w  Pająkowie (gmina Przyłęk) to jedyny na rynku syrop otrzymywany w sposób tradycyjny – czyli z owoców malin zasypanych cukrem a nie z koncentratów. Syrop wytwarzany jest według XIX-wiecznego przepisu. Wszystko to sprawia, że syrop zachowuje, przypisywane mu tradycyjne właściwości lecznicze. Charakteryzuje się on wyśmienitym smakiem i aromatem typowym dla malin, pięknym, naturalnym kolorem oraz gęstą konsystencją.

MAZOWIECKIE PRODUKTY TRADYCYJNE I NATURALNE

CHLEB GRYCZANY NA ZAKWASIE z Koła Gospodyń Wiejskich Dosin, Marzena Nowakowska (pow. legionowski) to produkt wypiekany bez konserwantów i ulepszaczy. Charakteryzuje się wyjątkowym smakiem, który zawdzięcza dodatkowi mąki gryczanej, kaszy gryczanej, otręb oraz kminku. Bardzo długo zachowuje świeżość, nie kruszy się i bardzo dobrze kroi.

PAGÓRKI MAZOWIECKIE z Koła Gospodyń Wiejskich Dosin, Iwona Garbulińska (pow. legionowski) to ciasto o niepowtarzalnym smaku i wyglądzie. Kształtem przypomina teren Mazowsza – lekko pofałdowany, pagórkowaty. Duszą pagórków są jabłka użyte do wypieku. W zależności od wielkości jabłek pagórki są mniejsze lub większe. Pani Iwona otrzymała przepis od swojej mamy, w tej chwili ciasto stało się już tradycyjnym wypiekiem w jej rodzinie.

SZYNKA Z NOGĄ WĘDZONĄ to wyrób Zakładów Mięsnych Czachorowski Tomasz, Andrzej Czachorowski w Bożewie (pow. sierpecki). Jest to szynka wieprzowa z zachowaną strukturą tkankową. Charakteryzuje się wyjątkowym smakiem oraz kolorem. Mięso jest soczyste, kruche, lekko wilgotne, bez galarety i tłuszczu. Z jednego kilograma świeżego mięsa w procesie obróbki powstaje ok. 0,90 kg gotowego produktu.

SER BIAŁY Z ‘MARKOWEJ ZAGRODY” to wyrób pochodzący z ‘Markowej Zagrody” Agnieszki Zalewskiej w Nowym Pawłowie (pow. przasnyski). Wyrabiany jest metodą tradycyjną, zgodnie z recepturą przekazywaną ustnie z pokolenia na pokolenie. Ser charakteryzuje się wyjątkowym smakiem oraz bardzo przyjemnym maślanym zapachem. Ma kształt spłaszczonej kuli, o barwie białej lub lekko kremowej. Do jego wyrobu wykorzystuje się tylko i wyłącznie mleko krowie, od krów hodowanych w gospodarstwie państwa Agnieszki i Marka Zalewskich.

SŁONECZNY OLEJ Z ZIELONYCH MOSTÓW NARWI z Gospodarstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego ‘Kowalski” w Winnikach (pow. nowodworski) to olej lniany produkowany metodą doboru naturalnego z najwyższej jakości siemienia lnianego złocistego. Cechuje go wyjątkowo łagodny smak z lekką nutką orzechowo-sezamową. Olej lniany to produkt o wysokiej wartości odżywczej, zawierający dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Jest doskonałym dodatkiem do warzyw, ryb oraz mięs.

GOLĄDKOWSKI MIÓD Z  MNISZKA to produkt Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie (pow. pułtuski). Wyróżnia go wyjątkowy sposób produkcji. Kwiaty mniszka należy namoczyć w  zimnej wodzie, gotować, połączyć z cytryną krojoną w plasterki i cukrem, a  następnie gotować do czasu uzyskania gorącego syropu. Miód z mniszka ma właściwości wzmacniające i oczyszczające. Skutecznie leczy chrypkę kaszel.  

KRUPNIK KURPIOWSKI z Pasieki ‘Kurpik” Teresy Niedźwiedzkiej w Olszewie-Borkach (pow. ostrołęcki) to słodki i silnie rozgrzewający napój alkoholowy przyrządzony na bazie miodu. Można go podawać zarówno na zimno, jak i na gorąco. Działa doskonale na układ nerwowy, trawienie, poprawia apetyt, leczy kaszel i katar. Krupnik to tradycyjny trunek litewski, który szybko zyskał popularność na ziemiach polskich.

WYRÓŻNIENIE

KIEŁBASA MAZOWIECKA PODSUSZANA to wyrób firmy Suraż-Pol Zakład Przetwórstwa Mięsnego Paweł Surażyński w Regiminie (pow. ciechanowski). Jest to gruba kiełbasa o delikatnym smaku i zapachu  przypraw – soli, czosnku i pieprzu.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex