Pagórki mazowieckie, chleb żytni z żurawiną, ser biały z Markowej Zagrody, słoneczny olej z zielonych mostów Narwi, krupnik kurpiowski czy jagoda z żubrówką to tylko niektóre z najlepszych mazowieckich smakołyków wyłonionych w piątej już edycji konkursu o Laur Marszałka.
Spośród 79 zgłoszonych przysmaków wybrano 14 laureatów, przyznano też dwa wyróżnienia. Nagrody producentom zwycięskich smakołyków wręczył marszałek Adam Struzik.
Wśród nagrodzonych produktów jest KRUPNIK KURPIOWSKI z Pasieki 'Kurpik’ Teresy Niedźwiedzkiej w Olszewie-Borkach. To słodki i silnie rozgrzewający napój alkoholowy przyrządzony na bazie miodu.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem producentów tradycyjnej żywności z Mazowsza. Wśród nich znalazły się wyroby piekarnicze: ciasta, chleby, słodycze, ale także pieczone mięsa, szynki i kiełbasy. Licznie reprezentowane były również przetwory mleczne, sery oraz masła. Zgłoszono też przetwory owocowe i warzywne, miody oraz napoje – soki, nalewki oraz likiery.
KJ
fot. www.mazovia.pl
Laureaci V edycji Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku 2011
Mazowieckie Produkty Konwencjonalne
wyroby piekarnicze – Chleb żytni z żurawiną – Fogiel & Fogiel Piekarnia Sp.j. Radom
wyroby cukiernicze – Tort okolicznościowy – Justyna Szostak Transbór, gm. Latowicz, pow. miński
wędliny oraz przetwory mięsne – Kiełbasa ze strychu z wołowiną – Zakład Produkcji Produktów Mięsnych Robert Szczęsny Nowy Podoś, gm. Płoniawy-Bramura, pow. makowski
produkty mleczarskie – Śmietana termizowana 18 proc. 'Z wiejskiego dworku” – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Grodzisku Mazowieckim
owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne; produkty pochodzenia roślinnego – Jagoda z żubrówką 'Smaki i Aromaty” – Anna Langowska Kobyłka
miody – Miody ostrowskie wielokwiatowe -Gospodarstwo Pszczelarskie Zbigniew Szymański Ostrów Mazowiecka
napoje – Nalewka z czarnej porzeczki – Nalewkarnia Longinus R. Dziliński Ciechanów
Ponadto w kategorii owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne; produkty pochodzenia roślinnego wyróżniono Syrop malinowy
(producent: Krokus Przetwórnia Owoców i Warzyw Czesław Caryk, Pająków, gm. Przyłęk, pow. zwoleński)
Mazowieckie Produkty Tradycyjne i Naturalne
wyroby piekarnicze – Chleb gryczany na zakwasie – Koło Gospodyń Wiejskich Dosin – Marzena Nowakowska Dosin, pow. legionowski
wyroby cukiernicze – Pagórki mazowieckie – Koło Gospodyń Wiejskich Dosin – Iwona Garbulińska Dosin, pow. legionowski
wędliny oraz przetwory mięsne – Szynka z nogą wędzoną – Zakłady Mięsne Czachorowski Tomasz Andrzej Czachorowski Bożewo, pow. sierpecki
produkty mleczarskie – Ser biały z 'Markowej Zagrody” – 'Markowa Zagroda” Agnieszka Zalewska Nowe Pawłowo, gm. Czernice Borowe, pow. przasnyski
owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne; produkty pochodzenia roślinnego – Słoneczny olej z zielonych mostów Narwi – Gospodarstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe 'Kowalski” Krzysztof Kowalski Winniki, gm. Nasielsk pow. nowodworski
miody – Golądkowski miód z mniszka – Uczniowski Klub Sportowy przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Golądkowo, gm. Winnica, pow. pułtuski
napoje – Krupnik kurpiowski – Pasieka 'Kurpik” Teresa Niedźwiedzka Olszewo-Borki, pow. ostrołęcki
Ponadto w kategorii wędliny oraz przetwory mięsne wyróżniono Kiełbasę mazowiecką podsuszaną (producent: Suraż-Pol Zakład Przetwórstwa Mięsnego Paweł Surażyński, Regimin, pow. ciechanowski).
KILKA SŁÓW O NAGRODZONYCH PRZYSMAKACH I ICH PRODUCENTACH
MAZOWIECKIE PRODUKTY KONWENCJONALNE
CHLEB ŻYTNI Z ŻURAWINĄ wypiekany jest przez piekarnię Fogiel & Fogiel z Radomia, na naturalnym kwasie piekarskim oraz ze 100 proc. udziałem mąki żytniej (typ 720). Pozwala to na wydobycie pełnego smaku oraz aromatu charakterystycznego dla pieczywa z dużą zawartością takiej mąki. Sekret tego chleba o ciekawym smaku, wilgotnym wnętrzu i bogatym aromacie kryje się w dodatku żurawiny (20 proc.), który pozwala przełamać kwaśny smak fermentowanego żyta. Najlepiej smakuje podawany z masłem.
TORT OKOLICZNOŚCIOWY, wyrobu Justyny Szostak z Transboru w gminie Latowicz, spośród innych wypieków wyróżnia nie tylko wyjątkowy smak, ale także wygląd. Tort ma kształt mapy Polski z wyróżnionym na jej tle Mazowszem. Na konturach naszego województwa siedzi, wykonana z masy cukrowej postać kobiety w ludowym stroju. Na torcie zatknięta została flaga naszego województwa. Zarówno tort, jak i figury wykonane zostały ręcznie z masy cukrowej. Całość została ręcznie pomalowana, naturalnymi barwnikami. Wypiek ma smak kremowo-śmietankowy.
KIEŁBASA ZE STRYCHU Z WOŁOWINĄ wyrabiana jest w Zakładzie Produkcji Produktów Mięsnych Robert Szczęsny (Nowy Podoś, gm. Płoniawy-Bramura, pow. makowski). Swój niepowtarzalny smak kiełbasa zawdzięcza składnikom oraz wyjątkowemu sposobowi peklowania, wędzenia i parzenia. 30 proc. składu kiełbasy to mięso wołowe, pozostałe 70 proc. to wieprzowina klasy I. Na początku mięso jest przez 6 dni peklowane, potem kiełbasę wędzi się w dymie z drzewa olszowego i jałowcowego. Na koniec kiełbasa jest parzona przez 25 minut.
ŚMIETANA TERMIZOWANA 18 PROC. 'Z WIEJSKIEGO DWORKU” to produkt z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Grodzisku Mazowieckim. Spośród innych produktów tego typu – oprócz wysokiej jakości i wyjątkowego smaku – wyróżnia ją opakowanie. Dzięki zastosowaniu szklanego opakowania śmietana nie zmienia smaku ani zapachu. Dodatkowo wyróżnia się na półce sklepowej, a klient ma szansę ocenić zawartość opakowania jeszcze przed zakupem. Zamknięcie typu twist-off zapewnia bezpieczeństwo i wygodę użycia. Śmietana jest doskonałym dodatkiem zarówno do dań gorących – takich jak zupy i sosy, jak i podawanych na zimno – np. sałatek czy dressingów.
JAGODA Z ŻUBRÓWKĄ z firmy 'Smaki i Aromaty” Anny Langowskiej z Kobyłki to delikatesowa konfitura wykonana z owoców I gatunku, w delikatnym żelu z dodatkiem smakowym wódki 'Żubrówki”. Produkt wytwarzany jest ręcznie w niewielkich partiach produkcyjnych z ok. 2 kg owoców. Na początku jagody są smażone, potem odparowywane przez gotowanie, na końcu dodaje się pektynę oraz alkohol, jako dodatek smakowy i aromatyzujący. Przy wyrobie konfitury nie stosuje się pasteryzacji, dzięki czemu zachowuje ona pełny smak, aromat i kolor owoców.
MIODY OSTROWSKIE WIELOKWIATOWE z Gospodarstwa Pszczelarskiego Zbigniewa Szymańskiego z Ostrowi Mazowieckiej to miód płynny lub skrystalizowany pochodzący z nektaru kwiatów. Najczęściej jest to nektar z chabra bławatka, kruszyny, komonicy oraz koniczyny białej, który nadaje produktowi zabarwienie od jasnożółtego, słomkowego do brązowego z zielonkawymi refleksami. Miód charakteryzuje się intensywnym aromatem ze specyficznym łagodnym zapachem oraz delikatnym, lekko słodkim smakiem.
NALEWKA Z CZARNEJ PORZECZKI z Nalewkarni Longinus z Ciechanowa wytwarzana jest metodą tradycyjną. Jest to nalewka bardzo wyrazista, aromatyczna i esencjonalna. Ma bardzo głęboką, ciemnogranatową barwę charakterystyczną dla produktów z czarnej porzeczki oraz bardzo bogaty bukiet smakowo-zapachowy.
WYRÓŻNIENIE
SYROP MALINOWY wytwarzany w firmie Krokus Przetwórnia Owoców i Warzyw Czesław Caryk, w Pająkowie (gmina Przyłęk) to jedyny na rynku syrop otrzymywany w sposób tradycyjny – czyli z owoców malin zasypanych cukrem a nie z koncentratów. Syrop wytwarzany jest według XIX-wiecznego przepisu. Wszystko to sprawia, że syrop zachowuje, przypisywane mu tradycyjne właściwości lecznicze. Charakteryzuje się on wyśmienitym smakiem i aromatem typowym dla malin, pięknym, naturalnym kolorem oraz gęstą konsystencją.
MAZOWIECKIE PRODUKTY TRADYCYJNE I NATURALNE
CHLEB GRYCZANY NA ZAKWASIE z Koła Gospodyń Wiejskich Dosin, Marzena Nowakowska (pow. legionowski) to produkt wypiekany bez konserwantów i ulepszaczy. Charakteryzuje się wyjątkowym smakiem, który zawdzięcza dodatkowi mąki gryczanej, kaszy gryczanej, otręb oraz kminku. Bardzo długo zachowuje świeżość, nie kruszy się i bardzo dobrze kroi.
PAGÓRKI MAZOWIECKIE z Koła Gospodyń Wiejskich Dosin, Iwona Garbulińska (pow. legionowski) to ciasto o niepowtarzalnym smaku i wyglądzie. Kształtem przypomina teren Mazowsza – lekko pofałdowany, pagórkowaty. Duszą pagórków są jabłka użyte do wypieku. W zależności od wielkości jabłek pagórki są mniejsze lub większe. Pani Iwona otrzymała przepis od swojej mamy, w tej chwili ciasto stało się już tradycyjnym wypiekiem w jej rodzinie.
SZYNKA Z NOGĄ WĘDZONĄ to wyrób Zakładów Mięsnych Czachorowski Tomasz, Andrzej Czachorowski w Bożewie (pow. sierpecki). Jest to szynka wieprzowa z zachowaną strukturą tkankową. Charakteryzuje się wyjątkowym smakiem oraz kolorem. Mięso jest soczyste, kruche, lekko wilgotne, bez galarety i tłuszczu. Z jednego kilograma świeżego mięsa w procesie obróbki powstaje ok. 0,90 kg gotowego produktu.
SER BIAŁY Z 'MARKOWEJ ZAGRODY” to wyrób pochodzący z 'Markowej Zagrody” Agnieszki Zalewskiej w Nowym Pawłowie (pow. przasnyski). Wyrabiany jest metodą tradycyjną, zgodnie z recepturą przekazywaną ustnie z pokolenia na pokolenie. Ser charakteryzuje się wyjątkowym smakiem oraz bardzo przyjemnym maślanym zapachem. Ma kształt spłaszczonej kuli, o barwie białej lub lekko kremowej. Do jego wyrobu wykorzystuje się tylko i wyłącznie mleko krowie, od krów hodowanych w gospodarstwie państwa Agnieszki i Marka Zalewskich.
SŁONECZNY OLEJ Z ZIELONYCH MOSTÓW NARWI z Gospodarstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego 'Kowalski” w Winnikach (pow. nowodworski) to olej lniany produkowany metodą doboru naturalnego z najwyższej jakości siemienia lnianego złocistego. Cechuje go wyjątkowo łagodny smak z lekką nutką orzechowo-sezamową. Olej lniany to produkt o wysokiej wartości odżywczej, zawierający dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Jest doskonałym dodatkiem do warzyw, ryb oraz mięs.
GOLĄDKOWSKI MIÓD Z MNISZKA to produkt Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie (pow. pułtuski). Wyróżnia go wyjątkowy sposób produkcji. Kwiaty mniszka należy namoczyć w zimnej wodzie, gotować, połączyć z cytryną krojoną w plasterki i cukrem, a następnie gotować do czasu uzyskania gorącego syropu. Miód z mniszka ma właściwości wzmacniające i oczyszczające. Skutecznie leczy chrypkę kaszel.
KRUPNIK KURPIOWSKI z Pasieki 'Kurpik” Teresy Niedźwiedzkiej w Olszewie-Borkach (pow. ostrołęcki) to słodki i silnie rozgrzewający napój alkoholowy przyrządzony na bazie miodu. Można go podawać zarówno na zimno, jak i na gorąco. Działa doskonale na układ nerwowy, trawienie, poprawia apetyt, leczy kaszel i katar. Krupnik to tradycyjny trunek litewski, który szybko zyskał popularność na ziemiach polskich.
WYRÓŻNIENIE
KIEŁBASA MAZOWIECKA PODSUSZANA to wyrób firmy Suraż-Pol Zakład Przetwórstwa Mięsnego Paweł Surażyński w Regiminie (pow. ciechanowski). Jest to gruba kiełbasa o delikatnym smaku i zapachu przypraw – soli, czosnku i pieprzu.