back to top
11.5 C
Ostrołęka
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 r.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce otwarte

REKLAMA

Na polskiej mapie muzeów o tematyce historycznej pojawiła się kolejna ciekawa placówka. 1 marca w Ostrołęce miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

To pierwszy taki obiekt w Polsce poświęcony historii podziemia antykomunistycznego. Na uroczystym otwarciu pojawili się samorządowcy z regionu, potomkowie żołnierzy niezłomnych, liczne ogólnopolskie media, rekonstruktorzy, harcerze, jak i politycy znani z sejmowych salonów, między innymi, Piotr Gliński, wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Na uroczystości miał się również pojawić prezydent Andrzej Duda, jednakże sytuacja na Ukrainie i spotkanie z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem pokrzyżowały te plany. Prezydent RP nie pozostawił jednak ostrołęczan bez słowa. Ze sceny, list od prezydenta przeczytał Sekretarz Stanu Wojciech Kolarski. Zostały również odczytane listy od premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, co świadczy o ogromnej randze wydarzenia jak i samego muzeum.

Sama placówka będzie mieć wiele atrakcji, między innymi salę kinową, księgarnię, sklep historyczny czy wirtualną strzelnicę, gdzie zwiedzający będą mogli w najbardziej zbliżony sposób doświadczyć broni używanej przez żołnierzy niezłomnych. Plany na działania muzeum są ambitne. Jego dyrektor Janusz Kotowski, wspominał o pokazach filmowych, teatralnych, muzycznych, ścisłej współpracy z harcerzami i rekonstruktorami, by pamięć o żołnierzach niezłomnych nie zginęła.

Jak wspomina poseł Arkadiusz Czartoryski, który był jednym z głównych architektów całego projektu, droga od pomysłu stworzenia muzeum w 2013 roku do teraz, była naprawdę wyboista.

Nie będzie to jednak jedyna placówka historyczna poświęcona żołnierzom wyklętym w naszym subregionie. Instytut Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej ma się otworzyć w maju. Zapowiadana jest ścisła współpraca placówek. Mówi burmistrz Jerzy Bauer.

Pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy wyklętych, który znajduje się na dziedzińcu muzeum zostały złożone kwiaty. Ponadto w imieniu prezydenta RP wręczono odznaczenia państwowe dla potomków żołnierzy niezłomnych, a całość dopełnił występ Norberta “Smoły” Smolińskiego.

Dzisiaj muzeum otwiera się dla zwiedzających, lecz to nie koniec atrakcji. 4 marca odbędzie się konferencja naukowa pt. 'Wojna trwa – walka Żołnierzy Niezłomnych o wolną Polskę”, 5 marca o godzinie 18 zagra zespół Luxtorpeda, a w niedzielę 6 marca odbędzie się bieg Tropem Wilczym na dystansie 1963 metrów oraz 5 kilometrów.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex