Samorząd województwa dofinansował 55 inicjatyw służących integracji mieszkańców Mazowsza i uchodźców z Ukrainy. Propozycje zostały zgłoszone przez mazowieckie organizacje pozarządowe. Umowy z 14 beneficjentami podpisali wicemarszałek Rafał Rajkowski i członkinie zarządu województwa Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska.
Samorząd województwa mazowieckiego od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie jest solidarny z naszymi wschodnimi sąsiadami i wspiera obwody partnerskie m.in. poprzez przekazywanie pojazdów i sprzętu medycznego. Na Ukrainę trafiło 19 w pełni sprawnych i wyposażonych karetek z Mazowsza. Jedną z ostatnich inicjatyw była wspólna akcja samorządu województwa i Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej 'Mazowsze dla Ukrainy”. W ramach projektu sto ukraińskich dzieci spędziło dwa wakacyjne tygodnie na Mazowszu.
Wsparcie mazowieckich organizacji pozarządowych to jedna z form pomocy samorządu województwa skierowana do osób z Ukrainy przebywających na Mazowszu.
W ramach zadania publicznego pn. 'Wsparcie organizacji pozarządowych w trybie tzw. małych dotacji na rzecz uchodźców z Ukrainy” są realizowane inicjatywy związane z organizacją wypoczynku dla dzieci i młodzieży, działania integracyjne dla dzieci, młodzieży oraz seniorów, zajęcia wyrównujące różnice programowe z elementami języka polskiego, kursy językowe dla dzieci i seniorów. Wysokość dofinansowania lub finansowania zadania publicznego nie może przekroczyć 10 tys. zł.
Wśród beneficjentów jest powiat makowski. Stowarzyszenie Projekt Integracja otrzymało 10 tys. zł na Festiwal dobrej energii – piknik integracyjny.
Z powiatu makowskiego wsparcie otrzymali również: Stowarzyszenie Pomocy Liceum im. Marii Curie Skłodowskiej oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrówce.