back to top
2.2 C
Ostrołęka
poniedziałek, 20 stycznia 2025 r.

Kurpiowskie zapasy w gminie Lelis

REKLAMA

Kurpiowska chata była scenerią warsztatów przeprowadzonych przez Projekt Biady / The Biady Project w gminie Lelis.

Szafarczyska 11 to także siedziba sołtyski Marianny Pędzich, która wspólnie z mężem Waldemarem wszystkich przyjęli na swoje podwórko.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Ekipa z Projekt Biady / The Biady Project na czele z Maciejem Talagą pokazała techniki kurpiowskich zapasów, które opracowali w wyniku sześcioletnich badań. Biady z terenów Kurpiowszczyzny polegały na mocowaniu się, chwytając za pas. Inaczej było w przypadku podłomżańskich wsi, gdzie regułą był chwyt za ciało. Ważny jest dobry uścisk, który nie może być rozerwany przez przeciwnika lub doprowadzenie do obalenia poprzez rzut.

Słowo 'biady’ funkcjonowało dziesiątki lat temu jako synonim 'mocowania się’, 'zapasów’, 'zmagania się z czymś lub kimś’. Ta wiejska tradycja znana była dotychczas jedynie z literatury pamiętnikarskiej związanej z Kurpiami. Z informacji uzyskanych od Wacława Nizińskiego wynika również, że biady były praktyką spajającą męską część młodzieży wiejskiej i jednocześnie rodzajem 'rytuału przejścia’, gdyż według zebranych przez badaczy relacji biady były ważnym czynnikiem, który pozwalał chłopcom zyskać status 'kawalerów’, czyli młodych mężczyzn.

Warsztaty z kurpiowskich zapasów w sołectwie Szafarczyska zorganizowało stowarzyszenie Projekt Radomir we współpracy z sołtyską Marianną Pędzich.

Fot. Justyna Niedzwiecka

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex