back to top
7.7 C
Ostrołęka
piątek, 15 listopada 2024 r.

Konkurs architektoniczny na projekt budynku dla Muzeum Dom Rodziny Pileckich rozstrzygnięty

REKLAMA

Rozstrzygnięto  konkurs architektoniczny na projekt budynku dla Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.  I NAGRODĘ w wysokości 20 000 zł otrzymał zespół BDR Architekci – konsorcjum firm Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj  i Michał Rogowski z Warszawy.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Misją Muzeum – Dom Rodziny Pileckich jest upamiętnienie postaci rotmistrza Witolda Pileckiego i jego żony Marii oraz ich zasług dla Polski. Ponadto zadaniem Muzeum będzie prezentacja historii Ostrowi Mazowieckiej i jej regionu oraz integrowanie społeczności lokalnej wokół wspólnych wartości historycznych. Muzeum ma ambicję stać się platformą spotkań i dialogu oraz źródłem  inspiracji edukacyjno-kulturowych jak również przestrzenią autorską dla artystów i  publiczności.                    

Głównym fundatorem Muzeum jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które udzieliło dotacji w wys. 3,3 mln złotych. Dodatkowe środki pozyskał w konkursie Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka, w wysokości 1,168 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Muzeum planowane jest w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. Warszawskiej 4, w domu rodzinnym żony Rotmistrza Witolda Pileckiego – Marii z Ostrowskich, która mieszkała w nim wraz z dziećmi w latach 1941-1949.  Wcześniej miasto Ostrów Mazowiecka wykupiło w tym celu z rąk prywatnych działkę, wraz ze znajdującym się na niej oryginalnym budynkiem. Publiczny, otwarty  konkurs architektoniczny  został ogłoszony w kwietniu br.  Jego celem było otrzymanie możliwie najciekawszej koncepcji  Muzeum opartej o przebudowę i modernizację istniejącego budynku oraz  jego  rozbudowę z nową częścią obsługującą.

Wyniki konkursu ogłoszono 7 lipca 2017 r. w pawilonie wystawowym SARP w Warszawie. W skład sądu konkursowego wchodzili: Magdalena Gawin – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków; Jerzy Bauer – Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka; Mariusz Ścisło – architekt, Prezes SARP; Maciej Miłobędzki – architekt SARP;  Adam Radomski – architekt, doradca Burmistrza Ostrowi Mazowieckiej ds. architektury i urbanistyki;  Andrzej Pilecki – syn Rotmistrza; Jan Ołdakowski – Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. W odpowiedzi na ogłoszenie konkursu wpłynęło 22 prace.

I  NAGRODĘ w wysokości 20  000 zł  otrzymał zespół  BDR Architekci – konsorcjum firm Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj  i Michał Rogowski z Warszawy.
II NAGRODĘ w wysokości 18  000 zł otrzymało biuro  Nizio Design International Mirosław Nizio z Warszawy.                 III NAGRODĘ wysokości 8  000 otrzymało biuro Foroom sp. z o.o. z Warszawy                                          
WYRÓŻNIENIE  w wysokości 4  000 zł  otrzymała firma  Pniewski Architekci  sp. z o.o. z Gdyni

Z opinii Jury nt. zwycięskiej pracy:     'Praca odznacza się wysokimi umiejętnościami warsztatowymi i kulturą wypowiedzi architektonicznej. Na szczególne uznanie zasługuje wrażliwość i wnikliwość w potraktowaniu zadania konkursowego: stworzenia ram dla opowieści o legendarnej, heroicznej postaci rotmistrza Pileckiego w relacji z atmosferą jego rodziny, miejsca pogodnego, rodzinnego i skromnego. Projekt oszczędnie operuje detalem i doborem materiałów. Skala zaproponowanej dobudowy, nie konkuruje z zachowanym domem rodzinnym żony Rotmistrza – Marii z Ostrowskich, ale nie jest też tylko 'architekturą tła”. Ponadczasowa formuła podpartego na szeroko rozstawionych filarach dachu – portyku o wyważonych proporcjach, integruje przestrzeń muzeum z ogrodem i domem, tworząc miejsca dla aktywności związanych z działalnością statutową i kulturalną muzeum. […] W odróżnieniu od emanującego spokojem i otwartością parteru, podziemia stwarzają potencjał dla przygotowania ekspozycji upamiętniającej trudne i dramatyczne czasy II wojny światowej”.          

Na zaprojektowanej przez Autorów powierzchni  430 m2 znajdzie się, poza wystawą stałą Muzeum, sklep muzealny, czytelnia z mediateką dla dzieci i młodzieży, sala audiowizualna a także szatnia i toalety dla odwiedzających, pomieszczenia socjalne oraz techniczne obsługi budynku. Architekci z biura projektowego BDR Architekci opracowali także koncepcję rewaloryzacji siedziby Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz projekty peronów Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Projekt: http://bdr-architekci.pl/projekty/muzeum-dom-rodziny-pileckich/

Wystawa wszystkich prac konkursowych czynna jest w godz. 10-18 w pawilonie SARP (do wtorku) oraz w Centrum Prasowym Foksal w Sali A (środa i czwartek) w Warszawie. We wrześniu br. wystawa pokazana będzie w Urzędzie Miasta w Ostrowi Mazowieckiej.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex