W lutym br. kończą się pierwsze decyzje abolicyjne, wydane w 2012 r. – wniosek o ich przedłużenie należy złożyć co najmniej 45 dni przed upływem ważności pozwolenia na pobyt. Od maja br. będzie to można zrobić nawet ostatniego dnia legalnego pobytu. Na Mazowszu w ramach abolicji pobyt zalegalizowało ponad 3,5 tys. cudzoziemców. Od 2007 r. Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW) systematycznie wprowadza dla nich ułatwienia. Nowy system zarządzania ruchem klientów, rozbudowa punktu informacyjnego i strony internetowej – to tylko niektóre z nich. Planowane jest też umawianie wizyt przez stronę internetową oraz śledzenie statusu swojej sprawy on-line. Na Mazowszu składanych jest najwięcej wniosków dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców – 40% skali kraju.
Wprowadzono działania, które pomogły zmniejszyć kolejki: system numerkowy oraz odrębną sekcję przyjmowania wniosków, uruchomiono też infolinię. Umożliwiono również składanie wniosków w delegaturach MUW (w Ostrołęce, Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie, Ostrołęce) oraz w Ogólnomiejskim Punkcie Obsługi Mieszkańców Miasta Stołecznego Warszawy (OPOM), znajdującego się na stacji metra Centrum. Przyjmowanych jest tam ok. 1/3 wniosków o legalizację pobytu.
Wdrażane są też ułatwienia w zakresie dostępu do informacji. Od roku 2009 w ramach projektu 'Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców”, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej prowadzi w siedzibie Wydziału Punkt Informacyjny. W jego ramach udzielana jest bezpłatna pomoc i doradztwo prawne również po angielsku i francusku. Systematycznie poszerzany jest dostęp do informacji przez stronę internetową. Niezbędne dane dotyczące m.in. pracy cudzoziemców w Polsce są dostępne na www.mazowieckie.pl w językach: angielskim, rosyjskim, wietnamskim i arabskim. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem systemu umożliwiającego śledzenie statusu swojej sprawy. Od kwietnia br. wprowadzony zostanie kalendarz internetowy umożliwiający umówienie się na wizytę w dogodnym terminie.