14 września minęły trzy lata, od kiedy przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker zapowiedział w swoim orędziu o stanie Unii w 2016 r. utworzenie Europejskiego Korpusu Solidarności, który umożliwia młodym ludziom udział w różnorodnych działaniach solidarnościowych w całej UE.
Od tamtej pory ponad 161 tys. osób w wieku 18–30 lat dołączyło do korpusu. Inicjatywa ta odmieniła życie wielu ludzi. Większość finansowanych działań umożliwia udział w wolontariacie: indywidualnie lub w zespołach. Ale młodzież może również brać udział w stażach i znaleźć pracę. Co więcej, młodzież może stworzyć własne projekty solidarnościowe, podczas których może proponować, opracowywać i prowadzić działania przyczyniające się do pozytywnej zmiany w ich społeczności, w tym samym czasie mieszkając za granicą i zdobywając cenne umiejętności.
Jednym z najbardziej popularnych tematów, jakich dotyczą projekty realizowane w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, jest włączenie społeczne. Do innych tematów należy praca z młodzieżą, zmiana klimatu, rozwój społeczności lokalnych, obywatelstwo, edukacja i kultura. Zakładamy, że w najbliższych miesiącach i latach w tych obszarach powstanie ogrom nowych możliwości. W przypadku jednego na trzy działania finansowane w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności udział jest zarezerwowany dla uczestników o mniejszych szansach, którzy mierzą się z przeszkodami, takimi jak niepełnosprawność, trudności w nauce bądź przeszkody natury społecznej lub geograficznej.