back to top
6.6 C
Ostrołęka
czwartek, 28 listopada 2024 r.

IV edycja Maratonu Strzeleckiego

REKLAMA

Rozpoczęły się zapisy do VI Maratonu Strzeleckiego, poświęconego Stanisławowi Ostwindowi-Zuzdze. Zawody odbędą się 15 kwietnia w strzelnicy cyfrowej Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Udział jest bezpłatny.

W zawodach mogą wziąć udział osoby powyżej 13. roku życia. Będą dwie konkurencje. Zawodnicy będą strzelać z replik pistoletów Glock.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Zgłosić się można osobiście w kasie/księgarni muzeum (budynek C) bądź telefonicznie, dzwoniąc pod numer 510 139 061. Zapisy do 13 kwietnia.

Wcześniej należy zapoznać się z regulaminem.

Maraton Strzelecki zakończy się w czerwcu (łącznie odbędzie się więc VIII edycji). Zwycięzca całego otrzyma szablę polską kawaleryjską 'Ludwikówkę’.

Każda z edycji odbywa się ku pamięci jednego z bohaterów podziemia antykomunistycznego.

Stanisław Ostwind-Zuzga 'Kropidło’, 'Bolesław’ urodził się 26 kwietnia 1899 r. w Warszawie. Rodzice Szmula Ostwinda- Wolf i Rebeka, byli tradycyjną rodziną żydowską. Mjr Ostwind -Zuzga zawsze powtarzał, że nie jest Żydem, ale Polakiem żydowskiego pochodzenia.

Jako szesnastolatek wstąpił do Legionów. Walczył pod Kostiuchnówką. Służbę w policji rozpoczął w 1921 r., a od 1932 r. do września 1939 r. pracował w Komendzie Policji w Warszawie.

Po wojnie obronnej (brał udział w ostatnich walkach gen. Kleeberga z Niemcami) ukrywał się na Podlasiu przed wciągnięciem do granatowej policji. Tam w 1942 r. związał się z Narodową Organizacją Wojskową, a następnie z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Dowodził komendą powiatową w Węgrowie. W tym czasie posługiwał się fałszywym nazwiskiem Zuzga i pseudonimem 'Kropidło’.

W czerwcu 1944 r. otrzymał awans do stopnia majora. Po wojnie próbował tworzyć struktury zdolne do walki z Sowietami. 3 stycznia 1945 r. aresztowany przez UB i natychmiast przewieziony na przesłuchanie do Otwocka.

Okrutne tortury w więzieniu na Pradze nie złamały mjr. Ostwinda. Nikogo nie zdradził. Na propozycję współpracy odpowiedział :’Honor mi nie pozwala’.

2 lutego 1945 r. Sąd Wojskowy Garnizonu Warszawskiego po 15-minutowej rozprawie w trybie nadzwyczajnie szybkim, przewidzianym dla szczególnie niebezpiecznych wrogów komunizmu skazał 'Zuzgę’ na śmierć. Dwa dni później został rozstrzelany w więzieniu UB i NKWD tzw. 'Toledo’ przy ul. Namysłowskiej 6 w Warszawie. Do dziś nie znamy miejsca jego pochówku.

Major pozostawił żonę i córkę, która prze wiele lat ze względów bezpieczeństwa nie znała prawdziwej historii o swoim tacie.

W 2018 r. postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2019 r. do Muzeum Żołnierzy Wyklętych trafił zbiór dokumentów, fotografii, orderów i odznaczeń po majorze Stanisławie Ostwindzie. Pamiątki zostały przekazane przez rodzinę majora.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex