12.8 C
Ostrołęka
sobota, 2 marca 2024 r.

Innowatorzy Mazowsza wybrani!

REKLAMA

Za nami XV edycja konkursu 'Innowator Mazowsza”. W tym roku kapituła doceniła cztery firmy i sześciu naukowców. Laureatom i wyróżnionym nagrody wręczył marszałek Adam Struzik.

Konkurs 'Innowator Mazowsza” jest organizowany przez samorząd województwa. Jego cel to nie tylko wspieranie przedsiębiorców, lecz także budowanie pomostu między środowiskiem biznesowym, naukowym a samorządowym. W tym roku przypada XV, jubileuszowa edycja konkursu. Od 2008 r. kapituła przyznała 88 nagród głównych i 73 wyróżnienia, a kwota nagród przekroczyła 1,3 mln zł!

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Zainteresowanie konkursem nie słabnie. W tym roku wpłynęły 82 zgłoszenia – 48 w kategorii 'Innowacyjna firma” i 34 w kategorii 'Innowacyjny naukowiec”. Jak podkreślił podczas finałowej gali marszałek Adam Struzik, to pokazuje, że mazowieccy innowatorzy doskonale odnajdują się w zmieniającym się otoczeniu. – Świat zmienia się szybko, a to wymusza pracę nad coraz nowszymi i lepszymi rozwiązaniami. Od 15 lat szukamy takich innowacyjnych pomysłów i je nagradzamy. Dzięki nim nasz region się rozwija i staje się pionierem w wielu dziedzinach. Tworzymy też solidną platformę do współpracy różnych środowisk, rozmów i wymiany doświadczeń.

Innowacyjne firmy nagrodzone

W kategorii 'Innowacyjna firma” mogły wziąć udział mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zarejestrowane i prowadzące działalność w województwie mazowieckim, a ich innowacyjna usługa, produkt lub technologia zostały wprowadzone na rynek po 1 stycznia 2020 r.

W kategorii 'Innowacyjna firma” kapituła przyznała:

I miejsce i 30 tys. zł firmie DiagendoRNA Sp. z o.o. za test do diagnostyki endometriozy. Test EndoRNA qrt-PCR jest bardzo skuteczny i umożliwia mało inwazyjną i bardziej dostępną cenowo diagnostykę endometriozy;
II miejsce i 20 tys. zł firmie EcoBean Sp. z o.o. za zeroemisyjną i zeroodpadową biorafinerię, która będzie w pełni przetwarzać odpady kawowe na surowce o wysokiej wartości handlowej w obiegu zamkniętym. Innowacją jest przetwarzanie odpadów kawowych w taki sposób, aby w całości mogły one powrócić na rynek jako inne produkty, np. olej kawowy, przeciwutleniacze, dodatki paszowe, lignina;
III miejsca i 15 tys. zł firmie GGPredict Sp. z o.o. za zbudowanie e-sportowego systemu treningowego przeznaczonego do szkolenia osób, które grają w counter-strike’a i chciałyby udoskonalić swoje umiejętności. Algorytmy bazujące na mechanizmach sztucznej inteligencji stale analizują dane dotyczące rozgrywki, personalizując i rekomendując najbardziej odpowiedni styl treningowy dla danego gracza.

W tej kategorii przyznano wyróżnienie firmie Vitasynth Sp. z o.o. za produkt Pharmaquinone – syntetyczną witaminę K2 o wysokiej czystości.

Nad czym pracują naukowcy z Mazowsza?

Z kolei kategoria 'Innowacyjny naukowiec” była przeznaczona dla naukowców z zakończonym przewodem doktorskim lub uzyskanym po 1 stycznia 2019 r. stopniem doktora, a ich prace zostały przygotowane lub obronione na jednej z mazowieckich uczelni.

W kategorii 'Innowacyjna naukowiec” zostali nagrodzeni:

I miejsce i 20 tys. zł – dr inż. Anna Detman-Ignatowska z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN za pracę 'Analiza wybranych współzależności pomiędzy mikroorganizmami na etapie kwasogenezy i octanogenezy w beztlenowym rozkładzie materii organicznej”. Opracowana została metoda dwustopniowej mikrobiologicznej produkcji wodoru i metanu z melasy buraczanej, ubocznego produktu powstającego w produkcji cukru. Metoda została już wdrożona w jednej z cukrowni na Mazowszu;
II miejsce i 15 tys. zł – dr inż. Maksymilian Kochański z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej za pracę 'Systematyczna analiza obliczeniowa dużych zbiorów danych w układach zarządzania”. Opracowano autorskie narzędzie analizy obliczeniowej dużych zbiorów danych (Big Data Analytics), które pozwalają na lepszą realizację zadań inżynierskich w systemach zarządzania energią w budynkach w ramach inteligentnych sieci energetycznych. System pozwala na aktywne zaangażowanie konsumentów;
III miejsce i 13 tys. zł – dr inż. Bartłomiej Przybyszewski z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej za pracę 'Wpływ chemicznej oraz fizycznej modyfikacji powłok poliuretanowych na ich właściwości hydro- i lodofobowe”. W pracy doktorskiej komercyjnie dostępne powłoki poliuretanowe zostały zmodyfikowane i wytworzone przy użyciu metod, które są tanie i łatwo skalowalne.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

dr inż. Klaudia Żerańska z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej za pracę 'Nowoczesne materiały nanowęglowe jako ekrany fal elektromagnetycznych”;
dr inż. Norbert Kapiński z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN za pracę 'Proces gojenia ścięgna Achillesa oceniany przez fuzję danych z wykorzystaniem głębokich sieci neuronowych”;
dr inż. Marcin Adamczyk z Politechniki Warszawskiej za pracę 'Metoda kompensacji wpływu temperatury na odwzorowanie geometrii 3D z wykorzystaniem techniki oświetlenia strukturalnego”.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex