Mimo trwającej pandemii i gorszej sytuacji finansowej polskich samorządów, w małych społecznościach wciąż rodzą się ciekawe inicjatywy. W zakończonej właśnie II edycji programu grantowego 'WzMOCnij swoje otoczenie” Polskie Sieci Elektroenergetyczne przekazały ponad 2 miliony złotych na realizację 107 projektów, które zmienią lokalne otoczenie w 70 polskich gminach. Dzięki przyznanym grantom w okolicy Ostrołęki powstaną wyjątkowe projekty edukacyjne, sportowe, kulturalne, a także dbające o zdrowie oraz życie mieszkańców.
Mówi Szymon Kostiuk, koordynator programu WSO.
Wśród zgłoszeń znalazły się projekty z gmin: Rzekuń, Troszyn, Czerwin, Goworowo i miasta Ostrołęka, które nagrodzono grantami w wysokości blisko 150 tysięcy złotych.
W II edycji programu Urząd Gminy w Rzekuniu w trudnym czasie pandemii chce wesprzeć swoich seniorów w codziennej rehabilitacji. Grant pozwoli na zakup urządzeń do magnoterapii i lampy sollux, stosowane w leczeniu dolegliwości bólowych, zmian skórnych oraz w przypadkach zaburzenia krążenia. Dzięki projektowi mieszkańcy dziennego Domu Seniora w Rzekuniu, będą mieli zapewnioną podstawową opiekę rehabilitacyjną, a co za tym idzie poprawi się ich zdrowie i komfort życia.
Powiat ostrołęcki kupi specjalistycznego drona wyposażonego w kamerę termowizyjną. Urządzenie pozwoli m.in. na poszukiwanie osób zaginionych w miejscach trudnodostępnych takich jak lasy, zarośla, opuszczone budynki itp. w oparciu o sygnaturę cieplną ciała. Użycie tego sprzętu w sytuacjach kryzysowych znacząco zwiększy szansę osób zaginionych na ratunek. Urządzenie pozwoli również na szybkie wykrycie zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz mieszkańców np. wycieku substancji chemicznych czy pożarów.
Urząd Miejski w Ostrołęce postawił na zakup i montaż 5 zewnętrznych defibrylatorów AED ratujących zdrowie i życie mieszkańców.
W programie projekt zgłosił również Urząd Gminy w Troszynie, który wybuduje nowe trybuny na stadionie sportowym. Będą one wyposażone w 50 krzesełek kubełkowych.
Gminny Ośrodek Kultury w Czerwinie od lat prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży, która chce zwiększać swoje kompetencje językowe. Dlatego GOK przeznaczy swój grant na modernizację pracowni językowej. Zakupiona zostanie m.in. tablica interaktywna, rzutnik i ekran, a także wyposażenie w postaci krzeseł i biurek oraz tablicy suchościeralnej.
Klub Sportowy 'Orz Goworowo’ zamontował system nawadniający gminne boisko piłkarskie. Wcześniej murawa nie spełniała wymogów Polskiego Związku Piłki Nożnej i nie można było organizować na nim oficjalnych meczy, sparingów czy innych zawodów. Z zielonej murawy cieszą się teraz nie tylko klubowi zawodnicy, ale również uczniowie szkół w Goworowie, którzy regularnie korzystają z boiska w ramach zajęć wychowania fizycznego.
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie tworzy wyjątkowy projekt szkolnej estrady artystycznej jako miejsca wspierającego rozwój młodych talentów. Grant pozwoli na budowę specjalnej przestrzeni, w której uczniowie zdobędą umiejętności z zakresu wystąpień publicznych i scenicznych. Pod okiem nauczycieli będą rozwijać także swój warsztat aktorski, muzyczny, czy plastyczny. Z projektu skorzystają ponad 2 tysiące osób.
Na terenie wymienionych gmin PSE realizują projekt inwestycyjny budowy linii 400 kV Ostrołęka – Stanisławów. Inwestycja jest niezbędna dla zapewnienia wystarczających, stabilnych dostaw energii elektrycznej do wszystkich odbiorców w północno-wschodniej i centralnej Polsce.
Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl.