Ponad 600 nielegalnych automatów do gier zabezpieczyli w I półroczu 2023 r. funkcjonariusze mazowieckiej Służby Celno-Skarbowej. Blisko 60 w rękach KAS na początek II półrocza. Od kilku lat mazowiecka izba prowadzi zajęcia edukacyjne dotyczące hazardu.
Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie przeprowadzili ponad 120 akcji. Zabezpieczyli ponad 600 automatów do gier, na których były urządzane nielegalne gry hazardowe.
Podczas działań zatrzymali również pieniądze w różnych walutach, urządzenia do monitoringu, telefony oraz inne dowody przestępstw skarbowych.
Nielegalne automaty znajdowały się nie tylko w miejscach 'niepozornych” takich jak garaże, wolno stojące kontenery czy nieczynne oficjalnie lokale, ale również na zapleczach punktów usługowych – takich jak salony kosmetyczne czy fryzjerskie.
Początek drugiego półrocza rozpoczął się od spektakularnej akcji funkcjonariuszy mazowieckiej Służby Celno-Skarbowej i Komendy Rejonowej Policji Warszawa II. Skontrolowali kilka budynków mieszkalnych i gospodarczo-usługowych na posesji w Warszawie.
W jednej z hal magazynowych było blisko 60 automatów, części zamienne do urządzeń oraz używane meble, typowe dla wyposażenia lokali z nielegalnym hazardem. Automaty były odłączone od sieci energetycznej, a kilkanaście z nich nie miało monitorów i innych elementów elektronicznych. Część miała naklejki z adresami lokalizacji, pod które miały trafić.
Nielegalny hazard to już nie tylko salony gier dla 'wtajemniczonych”, ale również łatwo dostępne, także dla dzieci, strony internetowe. Najbardziej skuteczną formą zapobiegania tej działalności obok regularnych kontroli jest prewencyjna edukacja skierowana do najmłodszych.
W I półroczu 2023 r. funkcjonariusze i pracownicy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie w ramach akcji 'Hazard? Nie daj się wciągnąć!” przeprowadzili ponad 90 lekcji, podczas których uczniom najstarszych klas szkół podstawowych i średnich objaśniali czym jest nielegalny hazard i jakie niesie ze sobą zagrożenia.
KAS uruchomiła bezpłatny całodobowy Krajowy Telefon Interwencyjny KAS – 800 060 000 i adres e-mail: [email protected], pod którymi można zgłaszać informacje dotyczące nielegalnego hazardu.
fot. KAS