Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza w październikowe środy na kolejne bezpłatne filmy.
Wyświetlone zostaną 'Ciotka Hitlera’, 'Orlęta. Grodno 39”, 'Wyrok na niewinnych’, 'Dwie korony’. Seanse rozpoczynają się o godz. 18. Bezpłatne wejściówki na projekcje odebrać można w kasie Muzeum w godzinach jej otwarcia. Sala kinowa znajduje się w budynku F.
W czwartek 6 października będzie dodatkowy seans. Zostanie wyświetlony film pt. 'A WIĘC WOJNA!’, w którym naoczni świadkowie opowiadają o osobistych przeżyciach z sierpnia i września 1939 roku, a tłem historii są niepokazywane wcześniej szerszej publiczności archiwalne materiały filmowe.
’Filmowe środy z MŻW’ – repertuar na październik
Zapraszamy na nasze bezpłatne 'Filmowe środy z MŻW’. W październikowym repertuarze znajdziecie takie filmy jak 'Ciotka Hitlera’, 'Orlęta. Grodno 39”, 'Wyrok na niewinnych’ i 'Dwie korony’.
bezpłatne wejściówki na projekcje odebrać można w kasie Muzeum w godzinach jej otwarcia
repertuar może ulec zmianie
sala kinowa Muzeum znajduje się w budynku F
5 października
CIOTKA HITLERA
Lata czterdzieste XX wieku. Leon wraz z synami pracuje na Wiśle jako piaskarz. Pewnego dnia mężczyźni wyławiają z rzeki kobietę i jej małą córkę. Okazuje się, że są Żydówkami, które uciekły z Warszawy, w której nie mogły dalej się ukrywać.
Leon podejmuje heroiczną walkę o ich przetrwanie. Daje kobietom schronienie w swoim domu ryzykując życiem własnej rodziny.
Produkcja: Polska
Czas trwania: 78 min.
12 października
ORLĘTA. GRODNO 39′
Grodno, wschodnie pogranicze przedwojennej Polski. 1 września 1939 roku niemieckie samoloty bombardują miasto, jedna z bomb trafia w szkołę Leosia, Eweliny i Tadka.
Dosłownie i symbolicznie kończy się świat beztroskiego dzieciństwa, zabawy, pierwszych zauroczeń. Leoś ma 12 lat, jest żydowskim chłopcem, zafascynowanym polską tradycją niepodległościową.
17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski, 20 września planuje zająć Grodno. Miasto rozpoczyna beznadziejną walkę.
Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.
’Orlęta’ to pierwszy film o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Produkcja: Polska
Czas trwania: 104 min.
19 października
WYROK NA NIEWINNYCH
Zrobiono wiele, by ten film nie powstał. Skuteczne naciski na członków ekipy, aby zrezygnowali z udziału w nim, odmowy możliwości realizacji zdjęć w wybranych lokalizacjach, nawet 'aresztowanie’ sprzętu filmowego w trakcie przerwy na lunch. Twórcy kończyli dzieło w konspiracji, pod fałszywym tytułem.
To drugi po 'Nieplanowanych’ film w ostatnich miesiącach, który nie pasuje do ideologicznych standardów Hollywood, za to zgodnie z liberalnymi standardami spotyka się z dyskryminacją i próbą blokady. Czy jest lepsza rekomendacja, żeby go zobaczyć?
’Wyrok na niewinnych’ to historia najgłośniejszego i najbardziej brzemiennego w skutkach dramatu sądowego w dziejach. Blisko pół wieku temu wyrok Sądu Najwyższego w USA w sprawie Roe przeciw Wade przesądził o tragicznym losie już 62 mln nienarodzonych.
Głównym bohaterem dramatu jest dr Bernard Nathanson, zagorzały zwolennik legalizacji aborcji i aktywny uczestnik sprawy, który kilka lat później stał się obrońcą życia i autorem głośnego filmu 'Niemy krzyk’.
’Wyrok na niewinnych’ odsłania burzliwe kulisy procesu oraz demaskuje metody, jakimi posłużyli się aktywiści aborcyjni chcący wywrzeć presję na sędziów. Pokazuje także działania grup obrońców życia, którzy z przerażeniem odkrywają, że walczą z najlepiej finansowaną rewolucją XX w.
Tyt. Oryg.; Roe v. Wade
reżyseria: Cathy Beckerman / Nick Loeb
występują: Jon Voight, Stacey Dash, Corbin Bernsen
gatunek: dramat
czas trwania: 111 min.
26 października
DWIE KORONY
Dokument fabularyzowany, film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej śmierci. To obraz ukazujący życie niezwykłego człowieka, który wybrał śmierć aby uratować współwięźnia z obozu w Auschwitz.
To film o wizjonerze, który przekraczał granice ludzkich ograniczeń. Jego odwaga, wiara i przekonanie o potrzebie wielkiej misji czyniły go niezwykłym i wyjątkowym.
Produkcja: Polska
Czas trwania: 86 min.
Czwartek 6 października dodatkowy seans
A WIĘC WOJNA!
To przejmujący film, w którym naoczni świadkowie opowiadają o osobistych przeżyciach z sierpnia i września 1939 roku, a tłem historii są niepokazywane wcześniej szerszej publiczności archiwalne materiały filmowe.
Materiały te zestawione zostały z obrazami zarejestrowanymi w 1939 roku przez niemieckie ekipy filmowe – niewykorzystanymi dotychczas fragmentami propagandowego filmu Fritza Hipplera 'Feldzug in Polen’ – oraz fragmentami radzieckiego filmu 'Wyzwolenie’ Ołeksandra Dowżenki.
Film zrealizował Instytut Pileckiego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.