Energa inwestuje w nowoczesne sieci przesyłu ciepła

REKLAMA

Energa kończy w  Ostrołęce i w Kaliszu największe w ich historii modernizacje sieci ciepłowniczych. Grupa wdraża inteligentny system zarządzania, który w jednym miejscu gromadzi i analizuje wszystkie dane dotyczące sieci, co pozwoli m.in. szybciej usunąć awarie, zwiększyć niezawodność dostaw ciepła i ograniczyć straty przesyłu. Łączny koszt rozpoczętych kilka lat temu projektów to ponad 58 mln zł, z czego 35 mln zł pochodzi ze środków europejskich.

REKLAMA

Grupa Energa kończy dwie wielkie modernizacje sieci ciepłowniczych w miastach, w których należą do niej spółki dystrybuujące i sprzedające ciepło. Energa OPEC w Ostrołęce oraz Ciepło Kaliskie w tym roku zakończą rekordowe pod względem nakładów modernizacje sieci ciepłowniczych. W ciągu prowadzonych w ostatnich latach prac obie spółki wymieniały infrastrukturę na wielu odcinkach sieci, ale przede wszystkim wdrażały nowoczesny system zarządzania siecią ciepłowniczą. W jego ramach zdalnie odczytywane są parametry jednocześnie u wszystkich odbiorców ciepła, co pozwala nie tylko na optymalne modelowanie pracy sieci i dostosowanie jej parametrów do zmieniających się warunków pogodowych, ale też na szybsze lokalizowanie i usuwanie awarii.

Dzięki pracom przeprowadzonym w Ostrołęce już zmniejszyły się straty przesyłu i ubytki wody sieciowej. Zwiększyła się za to niezawodność dostaw do odbiorców, którzy otrzymują ciepło o najwyższych oczekiwanych parametrach. Zmniejszenie strat podczas przesyłu ciepła przekłada się na mniejszą ilość paliwa wykorzystywanego w źródle ciepła, a w efekcie na obniżenie emisji substancji szkodliwych do środowiska. Energa OPEC w trakcie prac trwających w Ostrołęce od końca 2011 roku wymieniła 6,5 km sieci kanałowych na nowe sieci preizolowane oraz przebudowała 2,5 km sieci napowietrznych.

Zarówno Energa OPEC jak i Ciepło Kaliskie przeznaczyły na unowocześnienie sieci rekordowe środki. Wartość projektu realizowanego w Ostrołęce wynosi 27,5 mln zł, z czego już zrealizowano inwestycje na kwotę 25 mln zł. Koszt inwestycji w Kaliszu, realizowanych w ramach projektu rozpoczętego jeszcze w 2007 roku przez miasto, wynosi prawie 31 mln zł.

Poza dystrybucją ciepła, Grupa Energa inwestuje w jego nowoczesną produkcję. W zeszłym roku w Ostrołęce blisko siedemdziesięcioletnia elektrociepłownia zastąpiona została nowym, wyposażonym w akumulator, źródłem ciepła. Dzięki temu Ostrołęka posiada nie tylko nową efektywną sieć ciepłowniczą, ale również jedno z najnowocześniejszych źródeł ciepła, co wprost przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo energetyczne i cieplne miasta oraz komfort mieszkańców, ale także na lepszą ochronę środowiska.

Należące do Grupy Energa spółki zajmujące się dystrybucją i wytwarzaniem ciepła działają na lokalnych rynkach w Ostrołęce, Kaliszu, Żychlinie oraz Elblągu. Całkowita długość ich sieci ciepłowniczych to 175,3 km.

Fot. i info. Biuro Prasowe Grupy ENERGA

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Czytaj więcej

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT