Wiele osób próbowało przed nim. Wielu go ostrzegało. Zarówno przed bohaterką, jak i przed wyzwaniem, jakim jest pisanie biografii żyjącej osoby. Magdalena Grzebałkowska wyznała mu: „Za żadne skarby nie podjęłabym się pisania o kimś takim za jego życia. Być może wolałabym w ogóle nie pisać”, i apelowała: ,,Zastanów się – co ty najlepszego robisz?”.
Ale to właśnie Roman Warszewski, dziennikarz, pisarz i podróżnik, dokonał niemal niemożliwego. Namówił Elżbietę Dzikowską nie tylko na zgodę, by napisał jej biografię, lecz także na wspólną podróż. Pierwszy Polak, który dotarł do najwyżej położonych ruin inkaskich na przełęczy Puncuyoc, pisze o swojej bohaterce: ,,W okresie gdy Polacy nie mieli paszportów lub bardzo trudno było je zdobyć, na szklanym ekranie pokazywała im daleki świat. Pełna pasji, skutecznie zarażała bakcylem podróżowania – żądzą poznania, co prawdziwe owoce zaczęło przynosić dopiero po latach, gdy przed Polakami otworzyły się wszystkie granice”.
Elżbieta Dzikowska – dziennikarka, legendarna redaktorka „Kontynentów”, gwiazda telewizji, współtwórczyni programu Pieprz i wanilia, krytyczka i kolekcjonerka sztuki. Podróżowała samotnie lub wraz z Tonym Halikiem, odkrywała nieznane, docierała tam, gdzie nie było bezpiecznie. Nikt i nic nie mogło jej zatrzymać.
Jej droga na szczyty nie była łatwa. Za swoje odważne decyzje często musiała płacić wysoką cenę. W świecie pełnym wielkich podróżników wybierała własną drogę, przecierając szlaki kolejnym globtroterkom. Z życia czerpała, ile się tylko da. Także w miłości, ramię w ramię z Tonym Halikiem.
Pierwsza biografia Elżbiety Dzikowskiej to opowieść o niezwykłej kobiecie i jej życiu pełnym pasji i wyzwań. Odkrywa nieznane dotąd fakty i pozwala zrozumieć jej fenomen. To także relacja z podróży do tajemniczej stolicy Inków Vilcabamby, w którą autor wyrusza wspólnie z bohaterką. Podróż ta jest pretekstem, by opowiedzieć o jej pełnym kolorów, zapachów i dźwięków życiu.
Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki w księgarniach od 13 listopada!