W poniedziałek 25 maja w urzędzie marszałkowskim uczniowie ze szkół promocji zdrowia z całego Mazowsza wzięli udział w drugim etapie olimpiady wiedzy z zakresu transplantologii 'Podziel się życiem”. Pisali test, który następnie oceniali specjaliści, m.in. prof. Roman Danielewicz – dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT i dr hab. med. Maciej Kosieradzki z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. Wyłoniono sześciu laureatów. Wśród nich jest Karolina Pędzich z II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce, która zajęła II miejsce.
Mówił prof. Roman Danielewicz dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT.
14 maja br. uczniowie z pięciu szkół średnich – szkół promocji zdrowia przy szpitalach podlegających samorządowi województwa – w swoich placówkach pisali test wiedzy dotyczący m.in. problemów medycznych i społecznych medycyny transplantacyjnej, dawstwa narządów, przeszczepiania szpiku. Do wczorajszego finału z każdej szkoły zakwalifikowało się po pięć osób, które przystąpiły do końcowego egzaminu.
Najlepsi okazali się: I miejsce – Aleksandra Staręga (II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach), II miejsce – Karolina Pędzich (II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce), III miejsce – Kacper Nowakowski (III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Płocku, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku), IV miejsce – Bartosz Gralewski (III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Płocku, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku), V miejsce – Joanna Kucharska (XL Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Warszawie, Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie) i VI miejsce – Inga Kicior (IV Liceum Ogólnokształcące im. dra T. Chałubińskiego w Radomiu, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o. o. w Radomiu).
Nagrodami w konkursie był sprzęt elektroniczny m.in. smartwatche i tablety.
Poniedziałkowy finał to tylko jedna z części XV Jubileuszowej Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia pod hasłem 'Podziel się życiem”. W jej skład wchodzi jeszcze m.in. konkurs na spot filmowy promujący ideę transplantacji i część praktyczna olimpiady, a więc pomoc przedmedyczna. Podsumowanie wszystkich etapów już 29 maja br. w Ostrołęce w hali sportowej im. Arkadiusza Gołasia, ul. Traugutta 1.
fot. mazovia.pl