Nadal integracja społeczna we współpracy z organizacjami pozarządowymi, ale już tylko w Warszawie – to najnowsza koncepcja prowadzenia projektu 'Mazowieckie Mosty Międzykulturowe”.
Z założenia na Mazowszu miało być co najmniej sześć Centrów Integracji Cudzoziemców. Jednak te punkty informacyjno-doradcze nie powstaną w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu ani Siedlcach. Zgodnie z najnowszą koncepcją, zaakceptowaną przez zarząd województwa oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, usługi informacyjne i doradcze prowadzone będą w Warszawie. To tu w ramach MCPS istnieje już biuro, z którego usług obcokrajowcy mogą skorzystać zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie – wyjaśnia Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Projekt finansowany ze środków europejskich prowadzony będzie przez MCPS w partnerstwie z wybranym wcześniej konsorcjum organizacji pozarządowych. Skupi się na jednym biurze w Warszawie oraz działaniach zdalnych obejmujących całe województwo. Dzięki temu modelowi będzie można dotrzeć do szerokiego kręgu cudzoziemców w sposób bardziej elastyczny i bezpieczny, unikając dodatkowych napięć społecznych.
Zmiany w projekcie wynikają z trudności, które pojawiły się po rosnącym oporze społecznym i politycznym w miastach województwa mazowieckiego, w których było zaplanowane otwarcie Centrów Integracji Cudzoziemców – w Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Płocku czy Ciechanowie. Intensywne protesty grup i organizacji społecznych sprawiły, że wzrosło negatywne nastawienie wobec cudzoziemców, szczególnie osób z Bliskiego Wschodu i Ukrainy. Pojawiła się wyraźna niechęć do zrozumienia założeń projektu. Dodatkowo, decyzje samorządów innych województw, w tym wycofanie się m.in. małopolskiego czy łódzkiego z realizacji projektu w ramach środków FAMI, sprawiły, że kształt mazowieckiego projektu uległ zmianom.