Wypiek byśków i nowych latek minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński wpisał na prestiżową Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Jak informuje Starostwo Powiatowe w Ostrołęce wniosek o wpis złożyli depozytariusze dziedzictwa, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Artystów Kurpiowskich. Dzięki pomocy Muzeum Kultury Kurpiowskiej i samorządu Powiatu Ostrołęckiego udało się przygotować materiały do wniosku, a także zrealizować film, który przedstawia proces lepienia oraz wypieku byśków i nowych latek w wykonaniu twórczyni Wiesławy Bogdańskiej.
Dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego udało się także zrealizować film edukacyjny pt. 'Byśki i nowe latka. Kurpiowskie pieczywo obrzędowe’. Wzięli w nim udział kurpiowscy twórcy: Czesława Kaczyńska z Dylewa, Wiesława Bogdańska z Kadzidła i Stanisław Ropiak z Myszyńca Starego. Film będzie niebawem dostępny na stronie Muzeum Kultury Kurpiowskiej oraz Powiatu Ostrołęckiego.
Kurpiowskie byśki i nowe latka to pieczywo obrzędowe, związane z okresem od Bożego Narodzenia do Trzech Króli, funkcjonujące dawniej jako magiczne przedmioty pomocne w zaklinaniu obfitości i urodzaju w świecie roślin i zwierząt. Mimo, że obecnie zanikł magiczny charakter tej tradycji, jest ona nadal przekazywana z pokolenia na pokolenie.