W związku ze zbliżającymi się wakacjami oraz wzmożonym zainteresowaniem sezonową pracą za granicą Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie i jego filie jak co roku organizują cykl spotkań informacyjnych dla osób poszukujących pracy za granicą 'Bezpieczny wyjazd – bezpieczny powrót” informuje Wiesława Lipińska, rzecznik prasowy WUP.
Doradcy Europejskich Służb Zatrudnienia EURES udzielają porad i przedstawiają informacje: gdzie i jak poszukiwać legalnych ofert pracy; jak przygotować się do wyjazdu i jakie załatwiać formalności związane z powrotem; w których krajach Polacy mogą pracować bez zezwolenia; jak uniknąć nadużyć ze strony zagranicznych pracodawców; jak bezpiecznie szukać pracy poprzez prywatne agencje zatrudnienia (za co agencje mają prawo pobierać opłaty, jak powinna wyglądać umowa z agencją); co robić, gdy zagraniczny pracodawca nas oszuka, z kim się kontaktować w razie kłopotów.
W ramach tematyki Bezpieczny Powrót – mieszkańcy Mazowsza mają okazję zapoznać się też z działalnością portalu Powroty.zielonalinia.gov.pl oraz z zasadami sumowania okresów zatrudnienia celem nabywania świadczeń z tytułu bezrobocia oraz świadczeń emerytalno-rentowych.
Najbliższe spotkanie odbędzie się 29 maja w WUP w Warszawie przy ul. Ciołka 10a, III piętro, sala nr 310, godz. 12-14.
Na stronie www.wup.mazowsze.pl zamieszczony jest informator 'Bezpieczne wyjazdy do pracy’, wydany przez MPiPS, gdzie można znaleźć wiele ciekawych porad i wskazówek -wup.mazowsze.pl/new/images/eures/Bezpieczne_wyjazdy_do_pracy_-_Poradnik.pdf.
Staraj się postępować zgodnie z poniższymi radami:
1. Zawsze, w miarę możliwości, sprawdź swojego pracodawcę: obejrzyj stronę internetową pracodawcy, przejrzyj odpowiednie fora internetowe. Upewnij się, czy rzekomo wolne stanowisko pracy rzeczywiście istnieje. Podchodź z dystansem do ofert, w których podany jest tylko telefon komórkowy. Zapytaj pracodawcę, gdzie i pod jakim numerem zarejestrował swoją działalność.
2. Korzystaj z usług urzędów pracy lub agencji zatrudnienia.
3. Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z oferty agencji zatrudnienia:
• sprawdź, czy agencja posiada odpowiedni certyfikat (wykaz certyfikowanych polskich agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl);
• upewnij się, czy dana agencja posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy ma doświadczenie w kierowaniu do pracy za granicą. Poproś o numery telefonów do pracodawcy zagranicznego oraz do osób, które już skorzystały z jego oferty pracy, abyś mógł z nimi skonsultować warunki pracy i wymagania pracodawcy;
• bezwzględnie domagaj się spisania z agencją zatrudnienia umowy, w której będą podane warunki pracy, płacy, należne świadczenia itp.;
• pamiętaj, że agencja nie może pobierać od poszukujących pracy zagranicą żadnych opłat, za wyjątkiem kwot z tytułu faktycznie poniesionych kosztów (np. tłumaczenie dokumentów, koszty podróży). Pobieranie przez agencję opłat za pośrednictwo pracy jest naruszeniem prawa.
Dowód wpłaty na konto nieuczciwego pośrednika nie daje dużych szans na odzyskanie wpłaconej kwoty. Do zakładania kont bankowych mogą być wykorzystywane podstawione osoby;
• nie przepłacaj za przejazd. Zanim zapłacisz agencji za podróż sprawdź, ile wynoszą ceny u innych przewoźników;
• nigdy nie płać przed wyjazdem za mieszkanie za granicą oferowane przez agencję. Zdarza się, że mieszkanie, za którego wynajem zapłaciłeś, nie istnieje.
• Kup bilet powrotny. Jeżeli Twoje plany pracy za granicą nie powiodą się, to będziesz mógł wrócić bez problemu do domu.
• Sprawdź, ile wynoszą koszty utrzymania w danym kraju; w niektórych krajach Unii Europejskiej 'życie” jest bardzo drogie. Zabierz ze sobą wystarczającą sumę pieniędzy 'na początek”.
• Oceń obiektywnie swoje umiejętności językowe. Jeżeli nie mówisz dobrze w języku pracodawcy, Twoje szanse na znalezienie pracy maleją.
• Sprawdź, gdzie mieści się polski konsulat, najbliższy Twojemu miejscu pracy w danym kraju. Weź również ze sobą dane kontaktowe znajomych osób, które już tam są.
• Bądź świadomy swoich praw. Zapoznaj się przed wyjazdem z podstawowymi przepisami prawnymi w danym kraju (np. jakie jest minimalne wynagrodzenie, gdzie należy zarejestrować się po przyjeździe, aby uzyskać prawo pobytu i prawo do opieki lekarskiej). Możesz skorzystać z informacji na stronach internetowych: www.eures.europa.eu lub www.eures.praca.gov.pl.
• Zabierz ze sobą dokumenty potwierdzające Twoje doświadczenie zawodowe i kwalifikacje przetłumaczone na język pracodawcy.
• Pamiętaj, że podejmujesz pracę w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w danym kraju. Ewentualne spory pomiędzy Tobą a pracodawcą rozstrzyga sąd w kraju pracodawcy, a nie sąd w Polsce.
• Nie łam prawa. Nie zgadzaj się na pracę 'na czarno”. Pamiętaj, że w większości państw Unii Europejskiej Polacy mogą pracować bez zezwoleń na pracę.
KJ