back to top
17.7 C
Ostrołęka
poniedziałek, 15 lipca 2024 r.

9,5 mln zł z UE na zakup nowych wozów strażackich dla druhów z powiatu makowskiego

REKLAMA

Mazowieckie Ochotnicze Straże Pożarne otrzymają rekordowe wsparcie z Unii Europejskiej – 253 mln zł w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 przyznał samorząd Mazowsza. Dzięki takiej pomocy, uda się kupić aż 188 wozów strażackich. Kolejne umowy zostały podpisane w powiecie makowskim, do którego trafi 9,5 mln zł na zakup siedmiu nowoczesnych samochodów wraz z wyposażeniem.

Umowy z władzami gmin Różan, Sypniewo, Czerwonka, Krasnosielc, Płoniawy-Bramura, Karniewo oraz Młynarze podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba
Do ochotniczych straży pożarnych z całego Mazowsza trafi rekordowe wsparcie z Unii Europejskiej – 253 mln zł na zakup 188 średnich i ciężkich wozów strażackich. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, to rekordowe i istotne wsparcie dla mazowieckich strażaków. – Unia Europejska od lat wspiera mazowieckich strażaków. W poprzedniej perspektywie były to pieniądze na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz remonty strażnic. Teraz to aż 253 mln zł na 188 samochodów. To doskonałe ukoronowanie 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej i 25-lecia samorządu województwa mazowieckiego.

Konkurs na doposażenie mazowieckich strażnic w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof cieszył się dużym zainteresowaniem. Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęło 200 wniosków. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 188 projektów. – Wspieranie mazowieckich służb ratowniczych to inwestycja w bezpieczeństwo, a środki z funduszy europejskich są w tym zakresie nie do przecenienia. Praca strażaka to wyzwanie i misja. To oni, zazwyczaj, jako pierwsi docierają na miejsce pożaru, wypadku drogowego czy lokalnego podtopienia, dlatego muszą być odpowiednio wyposażeni – dodaje Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

W niedzielę (11 lutego br.) podpisanych zostało kolejnych siedem umów na doposażenie jednostek z subregionu ostrołęckiego. Do OSP z powiatu makowskiego trafi 9,5 mln zł na zakup siedmiu wozów strażackich.

– Samorząd Mazowsza od lat wspiera ochotnicze straże pożarne dofinansowując zakupy sprzętu, umundurowania, modernizacje i remonty strażnic. Pomoc, którą obecnie realizujemy, dzięki funduszom unijnym jest rekordowa. 27 wozów strażackich dla subregionu ostrołęckiego, łącznie 188 pojazdów dla całego województwa, to ogromne wsparcie dla naszych strażaków i poprawa bezpieczeństwa mieszkańców całego Mazowsza – podkreśla Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

W sumie do subregionu ostrołęckiego trafi wsparcie w wysokości ponad 37,5 mln zł na zakup 27 wozów strażackich.

– 27 wozów strażackich, które trafi do regionu ostrołęckiego znacząco poprawi jakość pracy naszych druhów i druhen. Nowe jednostki bojowe, w wielu przypadkach pozwolą zastąpić starsze i wysłużone samochody, które lata świetności mają już za sobą i nie są w stanie realizować swoich zadań, tak jak nowe, świetnie wyposażone wozy – podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.  

Umowy na wsparcie strażaków

– Odważne działania strażaków ochotników zasługują na wsparcie. Finansową pomoc otrzymujemy z Unii Europejskiej i dzięki temu możemy realizować jeden z największych programów wsparcia dla mazowieckich OSP – zaznacza Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Jastrzębowskiego.

fot. UMWM

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex